hicrethaber,cumhurbaşkanı,başkan,filistin,libya,ıran,ırak,hac,siyaset,erbakan,saadet,akparti,chp,eğitim,sağlık,moda,magazın,yurt,gazete,
Olimpiyatların Yeni Branşı Olmaya Aday Spor – E Spor
İlker Küçük

İlker Küçük

yazar

Olimpiyatların Yeni Branşı Olmaya Aday Spor – E Spor

07 Ekim 2017 - 10:25

Olimpiyatların Yeni Branşı Olmaya Aday Spor – E Spor

Son dönemlerde global olarak çığ gibi büyüyen, dünyaca ünlü spor klüplerinin branş olarak görmeye başladığı ve kaynak akatardığı, 13 -14 yaşından 30 yaş grubuna kadar tüm gençlerin ilgisi dahilinde yer alan sanal oyunlar spor dalı olarak hayatımızın tam ortasında yer almaya aday hale geldi.

Online oyunlar üzerine dayalı elektronik spor, dünyanın dört her yerinden aynı anda oyun oynayabileceği , kişilerin yada takımların birbirlerine karşı yarışabileceği spor dalı olarak insanlığa milenyumun başlarından itibaren sunulmaya başlandı. E-sporun doğusu aslında düşünülenden daha eski 1970 li yıllarda atari veya oyun salonlarında sanallığın dinazorları sayılabilecek makinalarla başladı. Gelişen ve sürekli yenilenen teknoloji sayesinde kişisel bilgisayarların evlere kadar girmesinden sonra e-spor oyun salonlarından evlere kadar girdi. Türkiye de online e-spor üyesi yaklaşık beş bin civarında genç bulunurken bu gençlerin iki binine yakını gençli ve spor bakanlığından bu spor dalının lisansını aldı. Ülkelerden yavaş yavaş destek görmeye başlayan e-spor genç yaş gruplarının ve online oyun firmalarını daha da ateşlemiş gözüküyor.

Bu durumu fırsata çeviren dünya genelinde online olarak oynanan oyun firmaları rekabeti arttırmak adına bu yaş gruplarında bulunan gençleri bir araya getirerek aynı anda yüz milyonları bulan seyirci kitlesi oluşturarak oyunları bir merkezde topladı. Şu sıralar ülkemiz de çok büyük kitlelere hitap eden milyonlarca taraftarı bulunan spor kluplerimiz de artık e-spor takımları kurmaya bununla da kalmayarak kurdukları takımları turnuvalara dahil etmeye başladılar çünkü bunun da bir nedeni vardı, artık e-sporun bir olimpiyat dalı olarak kabul görmesi an meselesi.

Şayet  e-spor bir oyun dalı olarak kabul edilirse bizim klüplerimizin  de bir milli takım oluşması adına bu spora yatırım yapmaları gayet sevindirici bir durum, ülkemizde ki gençlerimizin hem online oyunlara duydukları ilgi nedeniyle önü bir hayli açık olan e-spor hem de gençlerimizin zihinsel ve donanımsal olarak kendilerini geliştirebilecek potansiyele de sahip. Gençliği etkileyebilmek, online olarak geçirdikleri zamanlarını boşa harcamak yerine çağımızın en radikal spor branşlarından biri sayılan e-spor da geçirmeli ülke gençleri için daha iyi bir imkan olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum