hicrethaber,cumhurbaşkanı,başkan,filistin,libya,ıran,ırak,hac,siyaset,erbakan,saadet,akparti,chp,eğitim,sağlık,moda,magazın,yurt,gazete,
Kürtleri en çok seven devlet İsrail mi?
 Galip İLHANER

Galip İLHANER

Kürtleri en çok seven devlet İsrail mi?

15 Kasım 2019 - 00:23

İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler de Kürtleri geçmişte çok sevdiler. Ama son birkaç yıldır; özellikle ABD ve İsrail, Kürtleri çok seviyor. Sevgilerini de PKK üzerinden, PKK’ya siyasi destek vererek gösteriyorlar. Hatta siyasi desteği daha da ileri götürerek, PKK’ya bedava silah bile veriyorlar.

Geçmişte Irak’taki Kürt hareketleri olan Talabani ve Barzani üzerinden, Kürtleri kullanmaya çalışan ABD ve İsrail, bugün gerçek partnerlerine kavuştular. Dün Talabani ve Barzani’yi kullanarak, Irak’tan istediğini alan ABD ve İsrail ikilisi, bugün PKK’yı kullanıyorlar. Gösterdikleri havuç ise Kürdistan havucu.

Şimdilik, Barzani (Türkiye etkisi) ve Talabani (İran etkisi) yerine, PKK’yı kullanmaya çalışıyorlar. Hatta kullanıyorlar. PKK daha işlevsel. Çünkü Barzani’nin de Talabani’nin de istekleri Irak’la sınırlı. Ama PKK öyle değil. PKK, bir imparatorluk kurma peşinde. MED İmparatorluğu peşinde. Yani bütün Kürtlere, hatta daha fazlasına oynuyor. Amacı daha büyük. ABD ve İsrail’in istediği de bu. Bütün İslam dünyasını parçalamak için PKK’yı kullanıyorlar. Bütün Kürtleri PKK çatısı altında toplayıp, 2. İsrail (PKK devleti) devletini kurmaya çalışıyorlar. İsrail’in Arzı Mevud sınırlarını genişletip, İsrail’in güvenliğini sağlamaya, sağlamlaştırmaya çalışıyorlar. PKK devleti, Arzı Mevud için, Büyük İsrail için bir geçiş aşaması aslında.

***

İsrail’in Kürt düşmanlığı ve PKK aşkı bitmiyor.

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely açıkça, İsrail’in, bölgede İran’ın etkisine karşı denge unsuru olarak gördüğü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye yardım sağladığını ve ABD’yle görüşmelerde YPG'lilerin savunuculuğunu yaptığını söylüyor. İran diyor ama aslında Türkiye demek istiyor.

Hotovely, Meclis'te yaptığı açıklamada, önerinin kabul edildiğini de söylüyor. “İsrail, özellikle diplomatik ve insani alanda çok sayıda yardım talebi aldı. Kürtlerin içinde olduğu derin gerilimi anlıyoruz ve onlara bir dizi kanal üzerinden yardımcı oluyoruz” diyor.

Hotovely, İsrail’in yardımlarıyla ilgili ayrıntı vermiyor ancak ”Amerikalılarla görüşmelerde Kürtler konusundaki hakikatleri ortaya koyuyoruz. Kürt halkından yana tavır takınmaktan gurur duyuyoruz” diyor.

İsrailli Bakan, “İsrail’in, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede ılımlı ve Batı yanlısı........

YORUMLAR

  • 0 Yorum