hicrethaber,cumhurbaşkanı,başkan,filistin,libya,ıran,ırak,hac,siyaset,erbakan,saadet,akparti,chp,eğitim,sağlık,moda,magazın,yurt,gazete,
Beslenmenin Okul Başarısına Etkileri
Klinik Psikolog Büşra ANGINER

Klinik Psikolog Büşra ANGINER

Beslenmenin Okul Başarısına Etkileri

08 Ekim 2018 - 09:29

Beslenme; anne karnında başlayarak insan sağlığının devamlılığı için gerekli olan en önemli faktörlerden birisidir. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için olduğu gibi, özelliklede büyüme ve gelişim sürecindeki çocuklar için daha önemlidir. Bu yaşta kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları çocukların bilişsel gelişimi için son derece önem arzetmektedir.

Çocuk doğduğu andan itibaren bilişsel gelişimi başlar. Çocuğun bilişsel gelişimi için en önemli öğünlerden biri kahvaltıdır. Yapılan araştırmalara göre, güne farklı gruplardan besinler içeren kahvaltıyla başlayan çocukların okul başarısı artmaktadır. Kahvaltı, öğrenmeyi olumlu yönde etkiler, çocuklar daha başarılı olurlar, problemleri daha kolay çözer, derse daha iyi konsantre olurlar,  daha geç yorgunluk hissi oluşur ve kas işlevleri daha iyidir. Bununla birlikte kahvaltı eden çocuklarda şişmanlık/obezite görülme oranı daha azdır. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin, dikkat ve konsantrasyon süreleri kısalıyor, algılamaları azalıyor. Bu da okul başarısının düşmesine neden oluyor.


 

Peki, Sağlıklı Beslenmeleri için neler yapılabilir?

•             Aile, her çocuğun hayatında çok önemli bir unsurdur. Çocuklar her zaman için anne ve babalarını örnek alırlar. Bu nedenle çocuğunuza sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğretmek istiyorsanız, işe ilk önce kendinizden başlamanız gerektiğini de unutmayın.

•             Eğer çocuğunuza okulda kahvaltı veriliyorsa öğretmenlerin denetiminde bu önemli öğünün düzenli tüketmesi her hangi bir cezalandırma yapılmadan sağlanmalıdır.

•             Çocuğunuza ara öğün alışkanlığı kazandırın. Bu öğünlerde hazır kek, kurabiye, börek, asitli içecekler gibi besinler yerine sağlıklı sandviç, taze sıkılmış meyve suları, süt, ayran, taze/kuru meyve, havuç, salatalık, domates gibi sebze alternatifler sunabilirsiniz.

•             Eğitim-öğretim süresi uzun ve okulda öğlen yemeği verilemiyorsa ara öğününün miktarını arttırarak öğle yemeği şeklinde tüketmesini sağlayabilirsiniz.

•             Sevmediği ve tüketmeyi reddettiği bir besin grubu varsa farklı şekillerde sunup tekrar deneyin.

•             Evde cips, çikolata, bisküvi, gazlı içecekler, hazır meyve suları bulundurmayın. Ancak baskıcı davranmamaya çalışın, yoksa uyarınız bu yiyeceklerin çekicilikleri arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu besinleri, sağlıklı alternatifler ile dengelemeyi önerin

•             Çocuklar mutfağa girip yardım etmekten hoşlanır. Çocuklarınızdan ara ve ana öğünleri hazırlamak için yardım isteyin, onları yüreklendirin. Böylece yemekleri daha kolay ve severek yediklerini göreceksiniz.

•             Planlı ve programlı yaşamanın önemini mutlaka öğretin. Çocuklarınıza çalışma, uyuma, yemek yeme, oyun oynama gibi işler için zamanını dengeli kullanma alışkanlığını bu dönemde kazandırabilirsiniz.

•             Çocuklarınızın düzenli, yeterli ve dengeli öğünler tüketmesini sağlayarak, sağlıklı nesillerin gelişimi için katkıda bulunabileceğinizi lütfen unutmayın…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum