• Reklam
ÜLKEMİZDE BOŞANMA DAVALARIYLA İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ...
İbrahim Halil AKYAVUZ

İbrahim Halil AKYAVUZ

yazar

ÜLKEMİZDE BOŞANMA DAVALARIYLA İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞ GERÇEKLER…

01 Aralık 2017 - 11:16

ÜLKEMİZDE BOŞANMA DAVALARIYLA İLGİLİ DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞ GERÇEKLER…

 

1-      (DAVAYI İLK KARŞI TARAF AÇSIN MANTIĞI):

Boşanma davası ilk kimin (yani kadın mı yoksa erkek mi) açtığı, açılan davanın esası bakımından bir önemi yoktur. Davayı açan kişi(taraf), bu talebini Aile Mahkemesine bir dilekçe ile iletir ve boşanma nedenleri davayı açan taraf ispat etmek zorundadır. Diğer tarafta(karşı taraf) boşanmak istiyorsa o da sebeplerini ispatlamak şartıyla karşı dava açabilir. Davanın 4721 sayılı yasanın 168. Maddesi göre ‘Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir. Davanın sizin oturduğunuz şehirde açılmasını istiyorsanız ilk siz açmalısınız.

2-      (ERKEK ÇOCUKLARI BABAYA, KIZ ÇOCUKLARI ANNEYE VERİLİR MANTIĞI)

Aile Mahkemesi böyle bir mantıkla hareket etmemektedir. Velayet belirlenirken, çocukların kız veya erkek olmasından çok yaşlarına bakılır. Küçük yaşta olan çocukların Anne şefkatine muhtaç olduğu düşünülür ve cinsiyetine bakılmaksızın küçük yaştaki (0-3 yaş annenin durumuna göre istisnai olarak değişebilir) çocuklar genelde velayeti anneye verilir. Türkiye’nin de taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre; 12 yaşına gelmiş çocukları mahkemece dinlenip kimde kalacağı konusunda beyanları alınması kabul edilmiştir(mahkeme buna bağlı değildir).boşanma ile ilgili görsel sonucu

3-      (DAVAYI KADIN AÇARSA NAFAKA ALAMAZ MANTIĞI)

Boşanma davasını kim açarsa açsın fark etmiyor, hangi eş’in nafakaya ihtiyacı varsa, nafaka bağlanır. Kadına nafaka verilmesi davayı açmasıyla ilgisi yoktur. Aslında mahkeme bunu re’sen gözetmesi gerekir, fakat talebiniz yoksa dikkate almaz. Yani talep etmeniz gerekiyor.

4-      (ERKEĞİN GELİRİ YOKSA NAFAKA VERMEZ MANTIĞI)

Kadın-erkek eşitliği Anayasamızın 10. Maddesinde değinilmiştir. Her ne kadar değinilmişse Yargıtay içtihatlarında nafakaya ilişkin bu eşitliğin yansımadığını düşünüyorum. Erkek cezaevinde veya askerde değilse, çalışmasa da nafaka ödemek zorunda kalıyor. Bu da adaletsiz bir durum ortaya çıkmasına neden oluyor. Ben mesleki hayatımda hiç görmedim erkeğin nafaka aldığı

.İlgili resim

5-      (TARAFLARDAN BİRİ BOŞANMAK İSTEMEZSE DAVA UZAR MANTIĞI)

Yok öyle bir dünya… Boşanma davası açılmışsa ve boşanma sebeplerini ispatlamışsanız dava uzamadan ispatlayan tarafın lehine sonuçlanır. Boşanmak istemeyen diğer taraf davanın süresini hiç etkilemez. Yeter ki somut bir şekilde ispatlayabilecek durumda olun.

6-      (3 YIL AYRI YAŞIYORSAN HAKİM HEMEN BOŞAR MANTIĞI)

Taraflar, herhangi bir dava açmadan, mahkemeye boşanma başvurusu yapmadan, sadece biz ayrıldık, ayrı yaşıyoruz. Yani fiili olarak ayrı yaşamaya başlamışlarsa, ister 5 olsun ister 15 yıl ayrı kalmış olsun otomatik olarak boşanmaları söz konusu değildir. Fakat şunu da belirtmekte yarar görüyorum hakim de bu durum ciddi anlamda kanaat uyandırmaktadır.

Velhasıl-ı kelam daha neler var neler…

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar