hicrethaber,cumhurbaşkanı,başkan,filistin,libya,ıran,ırak,hac,siyaset,erbakan,saadet,akparti,chp,eğitim,sağlık,moda,magazın,yurt,gazete,
SÖYLEMDE MÜSLÜMAN EYLEMDE NESİN?
Mesut islam

Mesut islam

SÖYLEMDE MÜSLÜMAN EYLEMDE NESİN?

29 Mart 2019 - 15:34

İnsanlığın yer yüzüne gelişiyle...
Allah'ın emir ve yasakları din olarak insanlara Peygamberler vasıtasıyla tebliğ edilmiş...
Yahudiler, Hristiyanlar ve diğer batıl inançlara mensup olan toplumlar ise Peygamberlerin anlatımlarına kulak tıkamışlardır.
 
Ubudiyet, genel manada Allah'tan gelen istisnasız her şeyi kabullenmektir...
Fakat insanlığın çoğu Rububiyet'te Allah'ın yaratıcı ve rızıklandırıcı oluşuna inanırlar...
Uluhiyet'te ise inanmayarak Allah'ın hüküm ve kanun koyma yetkisini kabul etmezler.
 
Çünkü Allah'ın hüküm ve kanunları istek ve arzuları zorlamaktadır...
Dolayısıyla kendi icat etmiş oldukları putlara taparak ve kendi kanunlarını oluşturarak Allah karşısında hüküm koymaktalar.
 
Müslümanların kabul ettikleri gibi, Yahudiler ve Hiristiyanlarda Rububiyet'te yani Allah'ın yaratıcı, rızıklandırıcı ve güneşin, ayın, kainatın Rabbi olduğuna inanırlar...
Ancak Uluhiyette ise, Yahudiler ve Hristiyanlar Allah'ın hüküm koymasına, kanun dizayın etmesine asla tahamul edemez kendi hükümlerini ve kendi ilahlarını kendileri oluştururlar.
 
Yahudi ve Hiristiyanların Rububiyette Allah'a inanmaları Müslümanlar gibidir...
Müslümanların çoğunluğu ise, Uluhiyette Allah'ın hüküm koyma yetkisini hayatlarından tasfiye etmeleri Yahudi ve Hristiyanlar gibidir. Bu çok vahimdir.
 
Halbuki Allah bir ayetinde...
Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin, onlar birbirlerinin dostudurlar, kim onlara uyarda dost edinirse oda onlardan olur. Allah isyankar topluluğa hidayet etmez buyurmaktadır.   
 
Müslüman toplumların çoğunluğunun hayatlarına bakıldığında söylemleri Alim...
Eylemleri ve yaşayışları ise gaflet, dalalet, isyankarlık tam bir Batıl inançlara mensup kimseler gibi.
 
Müslümanım diyen her mükellef Allah'tan gelen emir ve yasakları hem söylemiyle, hemde eylemiyle hayatında yaşamalıdır...
Aksi taktirde Allah'ın emir ve yasaklarını boş slogan atarak söylemek kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi, eyleme geçirilmeyen bir ibatet te o kimseyi mümin yapmaz.
 
Çünkü bir kimse söylemlerini eyleme geçiremedikten sonra, ben Müslümanım diyerek anlına afiş olarak yazdırsa ne yazar, hiç bir kadri kıymeti yoktur.
 
O halde Müslüman olduğunu söyleyen herkes olması gerektiği gibi Allah'ın emir ve yasaklarını söylemle değil, eylemle hayatına geçirip yaşamalı ki kulluğunun bir delili olsun.
 
Ya söylediğin gibi Müslümanca yaşarsın, yada yaşadığın gibi başkalarına tabi olur putlara ve tağutlara tapmaya mahkum kalırsın. Vesselam        Maide.51
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum