Binali Yıldırım ,Saadet Partisi'nden ''Özür diliyorum''dedi

31 Mart seçim sürecindeki Saadet Partisi’ne yönelik haksız söylemlerin hatırlatılması üzerine Binali Yıldırım, "Saadet Partililerden özür diliyorum" dedi.

Binali Yıldırım ,Saadet Partisi'nden ''Özür diliyorum''dedi

31 Mart seçim sürecindeki Saadet Partisi’ne yönelik haksız söylemlerin hatırlatılması üzerine Binali Yıldırım, "Saadet Partililerden özür diliyorum" dedi.

Binali Yıldırım ,Saadet Partisi'nden ''Özür diliyorum''dedi
19 Haziran 2019 - 14:03

Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan Hocanın Türkiye’ye büyük hizmetler yapmış, çok kıymetli bir lider olduğunu belirten Binali Yıldırım, Milli Görüş’ün önemine vurgu yaptı. 31 Mart seçim sürecindeki Saadet Partisi’ne yönelik haksız söylemlerin hatırlatılması üzerine Yıldırım, “Milli Görüş, İslam davasının köküdür. Siyasetin sert rüzgarlarında konjonktürel olarak yanlış anlaşılacak, maksadını aşacak söylemlerde bulunmuş olabiliriz. Bunun için Saadet Partisi mensubu kardeşlerimiz incinmiş olabilir. Bu ülkede Bakanlık yapmış, Başbakanlık yapmış bir kardeşiniz olarak Saadet Partililerden özür diliyorum” açıklamasında bulundu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Milli Gazete’yi ziyaret etti. Milli Gazete İmtiyaz Sahibi Ömer Yüksel Özek ve Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş tarafından karşılanan Yıldırım, Milli Gazete yayın kurulu ve editörleriyle yemek yedi ve seçimlere ilişkin soruları yanıtladı.
Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Binali Yıldırım, 23 Haziran seçimleri öncesi ziyaretlerini sürdürüyor.

Siyasette yanlış anlaşılabilecek söylemlerin olabildiğini dile getiren Yıldırım, bu tür yanlış anlaşılmalar varsa Saadet Partililerden özür dilediğini söyledi. Yıldırım, özrünün bir seçim yatırımı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini de ifade etti. 
Milli Görüş'ün kurucularından Necmettin Erbakan'ın yaşamına da değinen Yıldırım, "Erbakan hocamızın söylemleri benim ilgimi çekti, farklı konuşuyor. Herkesin dillendirdiği resmî bir görüş var. Bir aykırı çıkış var. Bu benim çok ilgimi çekti. Daha yakından ilgimi çekmeye başladı. Yerlilik, millilik, dışa bağımlılıktan kurtarılması ülkenin... Sonra bu ilgiyle Erbakan hocayı daha fazla araştırdım." dedi. 
Yıldırım, "Aile içerisinde müthiş bir çatışma yaşadık. Ama günün sonunda ailem beni yola getirmeye çalışırken onlar da gerçeği gördü. 74'te koalisyon kurulduktan sonra bir kırılma noktası yaşadık. Ve ondan sonra da hamdolsun çok daha sağlıklı, kucaklayıcı, toplumun genel dokusuna uygun bir bakış açısını yaygınlaştırdık. Burada tabii bir ömür tüketilmiş bir mücadele var. Erbakan hocamızı anlatmaya gerek yok. Allah mekanını cennet eylesin, çok güzel hizmetler yaptı. Hiçbir zaman şöhret peşinde olmadı. 74 harekâtında kendisinin payını herkes biliyor. Bülent Ecevit'in öne çıkmasını uygun gördü." diye konuştu.
"MİLLİ GÖRÜŞ BU İŞİN GÖVDESİDİR"
Erdoğan ve kendisinin de bu görüş sayesinde bulundukları noktaya geldiklerini söyleyen Yıldırım, "Bu dava bugünlere kolay gelmedi. Milli görüş bu işin gövdesidir, köküdür. Bugün bir Tayyip Erdoğan varsa, bir Binali Yıldırım varsa bu misyonun sayesinde vardır. Recep Tayyip Erdoğan'ı lider yapan bu hareket. Bunu kimse inkâr edemez, kendisi de inkâr etmiyor. Yani aramızda böyle bir ayrılık gayrılık olmasının doğru olmadığının, bunun bir oluşturulan birtakım algı operasyonları ile gerçekleştirildiğini düşünüyorum.
Mühendislik eğitimi aldığı üniversite yıllarında Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yerli, milli ve kalkınmacı söylemlerinden etkilendiğini söyleyen Yıldırım “Erbakan Hocamızı anlatmaya gerek yok. Mekanı cennet olsun. Hiçbir zaman şöhret peşinde olmadı. 1974 Kıbrıs Harekatı’ndaki görevini ve etkisini herkes biliyor ama kendisi başbakan yardımcısı olduğu için devlet kuralları gereği dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in ismi daha çok ön plana çıktı. Milli Görüş, İslam davasının köküdür.” açıklamasında bulundu.
"İNCİNMİŞ SAADET PARTİLİ KARDEŞLERİMİZ VARSA ÖZÜR DİLİYORUM"
Acı da sevinçte bir araya geliriz. Dünyaya bakış, ahirete bakış, yaşayışta ne farkımız var? Şuna ben de katılıyorum. Siyasetin sert rüzgârlarında yanlış anlaşılacak söylemler olabilir. Onun için Saadet Partili kardeşlerim incinmiş olabilir. Ben bu yüzden dolayı da kendilerinden özür diliyorum. Böyle bir hata varsa bu da bizim sorumluluğumuz. Bu da seçim yatırımı gibi düşünülmesin.
Bu ülkede başbakanlık bakanlık yapmış bir kardeşiniz olarak eğer böyle bir hata varsa bundan biz de sorumluyuz. Bunun da kardeşlerimizi incittiyse haklarını helal etsinler biz hiçbir zaman amacımız ayrıştırmak Saadet Partisi ve mensuplarını ayrı bir yere koymak gibi bir görevimiz olamaz. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu da bir seçim yatırımı gibi de düşülmesin yani seçimler gelir geçer biz birbirimizin yüzüne bakacağız. Her zaman birbirimizin yüzüne bakacağız. Yani onu ifade etmekte yarar görüyorum." ifadesini kullandı. 
Sohbet sırasında 31 Mart seçim sürecinde Saadet Partisine yöneltilen çirkin ithamlarla ilgili düşünceleri sorulan Yıldırım, “Siyasetin sert rüzgarlarında konjoktürel olarak yanlış anlaşılacak, maksadını aşacak söylemlerde bulunmuş olabiliriz. Bunun için Saadet Partisi mensubu kardeşlerimiz incinmiş olabilir. Bu ülkede bakanlık yapmış, başbakanlık yapmış bir kardeşiniz olarak Saadet Partililerden özür diliyorum. Saadet Partilileri ayrıştırmak, ayrı bir yere koymak gibi bir görevimiz olamaz. Seçimler gelir geçmez biz her zaman birbirimizin yüzüne bakacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabından da ziyareti duyuran Yıldırım, "Biz ezelden beri kardeşiz, dostuz. Eski hatıralarımızı yâd ettik. Gayet verimli bir ziyaret oldu." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum