Şubatın Bir Adı da Şehadet

Takvim yaprakları Şubat ayını gösterdiğinde Alem-i İslam’ı ayrı bir hüzün kaplıyor. Şubat ayının şehadete açılan kapısından birçok âlim ve davetçi birer birer Hakk’a yürüyerek şehadet şerbetini içtiler.

Şubatın Bir Adı da Şehadet

Takvim yaprakları Şubat ayını gösterdiğinde Alem-i İslam’ı ayrı bir hüzün kaplıyor. Şubat ayının şehadete açılan kapısından birçok âlim ve davetçi birer birer Hakk’a yürüyerek şehadet şerbetini içtiler.

Şubatın Bir Adı da Şehadet
14 Şubat 2020 - 17:21


2020/02/2020-02-14-23-27-45.jpg

Bu yüzden Şubat ayı “Şehadet” ayı olarak anılmaktadır. Şubat ayı şehitlerimizden bazıları: İskilipli Atıf Hoca (4 Şubat 1926), Hasan El-Benna (12 Şubat 1949), Malcolm X (21 Şubat 1965), Metin Yüksel (23 Şubat 1979).
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, “Şubat ‘Şehadet’ ayı olarak bilinir. Bu ayda özellikle, şehadetleri Şubata denk gelenleri hatırlar, bize bıraktıkları mücadelenin güzelliğini, onların öncülüğünü ve hizmet ettikleri davayı anlamaya çalışırız. Bu ayda zulüm, baskı ve dayatmalara boyun eğmeyerek Müslümanların izzet ve şereflerini korumaya çalışan gerçek Müslümanlar, zalimlerin hedefi olmuşlardır. Asrımızda da nice mutasavvıflar, âlimler, dava önderleri şehadet kervanına ulaşmışlardır.
Ayrıca şubat ayı içinde vefat eden 2. Abdülhamid Han, Şeyh Şamil, Ali Ulvi Kurucu ve bir şehit gibi yaşayarak hayatı ile tevhide şahadet eden rahmetli Necmettin Erbakan hocamıza ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum”
dedi.

 

Şehadet bu ümmetin tevhid ve özgürlük mücadelesini aydınlatan nurdur. 

İmandan yoksun olanlar ölümü yok oluş veya belirsiz bir karanlığa açılan bir kapı olarak görürken hâlis iman sahipleri Allah yolunda şehit edilmeyi yeni ve aydınlık bir hayatın başlangıcı olarak kabul ederler. İmanî kararlılık karşısında acze düşülmesinin en önemli sebebi de budur. Şubat ayı tarihe damgasını vuran birçok hareket önderinin şehit edildiği aydır. 
Yüce Allah şöyle buyurur: 

"Eğer Allah yolunda öldürülürseniz veya ölürseniz, Allah'ın size lütfedeceği mağfiret ve rahmet onların biriktirdiklerinden daha hayırlıdır." (Ali İmran, 3/157-158) 

"Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayın. Aksine onlar diri olup Rableri katında rızıklandırılmaktadırlar. Allah'ın lütfundan kendilerine vermiş olduklarıyla sevinç içindedirler ve arkalarından henüz onlara kavuşmamış olanları, kendilerine bir korku olmayacağı ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler." (Ali İmran, 3/169-170) 


"Allah, Allah yolunda çarpışıp öldüren ve öldürülen mü'minlerden, karşılığı cennet olmak üzere, mallarını ve canlarını satın almıştır." (Tevbe, 9/111) 

Kur'an-ı Kerim'de şehitlik ve şehitlerle ilgili bunların dışında da birçok âyet-i kerime bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda hadis-i şerifte şehitlere lütfedilecek ecirlerden, onların üstünlüğünden söz edilir. 

İSKİLİPLİ ATIF HOCA – 4 Şubat 1926
“Şapka Kararnamesi” ile ilgili olarak bir gece evinden alındı. Önce Giresun’da, sonra İstanbul’da beraat almasına rağmen ısrarla tutuklu bulunduruldu. Sonra Ankara İstiklal Mahkemesi’ne meşakkatli bir yolculukla gönderildi. 3 Şubat Çarşamba günü şapka hadisesiyle alakadar oldukları iddia edilen 44 masum ve mazlum insan, Kel Ali’nin riyasetindeki mahkemenin önüne çıktılar. Müdafaa sırası kendisine gelince de “Savunmaya gerek yoktur” dedi ve Hakim Kel Ali (Ali Çetinkaya) tarafından idama mahkum edildi. 4 Şubat 1926 Perşembe günü asılarak şehit edildi.
 


ES’AD ERBİLİ – 4 Mart 1931
Şeyh Es’ad Erbili, meşhur Menemen olaylarından dolayı, bu olaylarla hiçbir ilgisi olmadığı halde yargılanan ve idama mahkûm edilen ilim erbabındandı. Yaşı ilerlemiş olduğundan hakkındaki idam kararı resmen infaz edilmedi. Ama onu ortadan kaldırmak isteyenler 4 Mart 1931’de kendisini hastanede zehirleyerek infazı daha insanlık dışı bir metotla gerçekleştirdiler.
 

 


HASAN EL-BENNA  – 12 Şubat 1949
Dünyanın birçok yerinde mensupları olan Müslüman Kardeşler Hareketi’nin (İhvan-ı Müslimin) kurucusu olan Hasan El Benna, hayatı boyunca İslami bir mücadelesi içerisinde yaşadı. Filistin meselesini İslam’ın meselesi olarak gündeme getirdi. Filistin’de savaşacak birlikler oluşturup cepheye gönderdi. 1949 yılının Şubat ayında bir konferansından çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Polis hastaneye müdahale etti, tedavi görmesini engelledi. Orada ruhunu teslim etti. Şehadetinden sonra Kahire’de camiler kapatıldı. Erkekler tutuklandı. Namazını sadece kadınlar ve babası kıldı.
 


ZELİMHAN YANDARBİYEV – 13 ŞUBAT 2004
Zelimhan Yandarbiyev, Çeçenistan’ın Cevher Dudayev’den sonra gelen ikinci devlet başkanı. Rusya’nın 1999’da Çeçenistan’ı ikinci kez işgal etmesinden sonra başlatılan cihadda önemli rol oynadı. İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı’nın da başkanlığını yapan Yandarbiyev, Çeçen direnişi hakkında İslam ülkelerini ve Müslüman halkları bilgilendirmek amacıylamuhtelif etkinliklerde bulundu, konferanslar verdi. Çeçenistan’ın bağımsızlık davasında önemli bir yeri olan Yandarbiyev, 13 Şubat 2004’te arabasına konan bir bombanın hedefi oldu. Ağır yaralanan Yandarbiyev,hastaneye kaldırılmasından kısa bir süre sonra şehit oldu.
 


ABBAS MUSAVİ – 17 Şubat 1994
Şubat ayında şehit edilen önemli Müslüman önderlerden biri de Abbas Musavi. Lübnan’daki Hizbullah’ın genel sekreteriydi. Özellikle Güney Lübnan’daki siyonist işgale karşı yürütülen cihadda önemli yeri vardı.Bu hareketin liderlerinden olan Abbas Musevi, Allah’ın takdiridir ki bir şehidin şehadet yıl dönümü törenlerinden dönerken hanımı ve bir çocuğuyla beraber İsrail ajanları tarafından 17 Şubat 1994’te şehit edildi.
 

 


MALCOLM X – 21 Şubat 1965
19 Mayıs 1925’te dünyaya gelen Malcolm X, bir papazın 11 çocuğundan biridir. Malcolm’un hayatındaki en büyük değişiklik hapishanedeykenoldu. Eliah Muhammet’le tanışarak İslam’ı seçti ve Müslüman oldu. 27 yaşında tahliye olan Malcolm, gayretleriyle göz doldurarak milyonlarca Afro-Amerikalının umut sesi oldu. Hac farizasını yaptığı zaman farklı ırklardan ve renklerden insanlarla birlikte aynı Allah’a secde etmenin büyüsüne kapıldı ve ırkçılığın İslam dışı olduğunu fark etti. Bunu Amerika’ya taşıdı. Malcolm’un ünü, İslam ülkelerini sardı. Amerika’da çok büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, ABD rejimi için tehlikeli olmaya başlar. 21 Şubat 1965’te suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehit edilir. Şehit edileli 40 yıla yaklaşmasına rağmen hâlâ tüm dünya Müslümanlarına örnek bir ölüm tarzına nasip olduğu için imrenilen, sevilen bir mücadeleci olarak hatırlanmaktadır.
 


METİN YÜKSEL – 23 Şubat 1979
Molla Sadrettin Yüksel’in Hoca’nın oğlu olan Metin Yüksel, ülkemizde genç yaşına rağmen İslami hareket içinde şuuru, uyanıklığı ve aktivitesiyle tanınıyordu. Yurdun dört bir yanında zalimlere ve işbirlikçilerine karşı amansız bir mücadele içindeydi. 23 Şubat 1979 Cuma günü Cuma namazı çıkışında yaşam alanları daralan kavmiyetçiler tarafından hunharca katledildi. Yüksel’in, “Şehadet bir çağrıdır tüm nesillere çağlara” şeklinde meşhur bir sözü vardı. Şehit edildiğinde 20 yaşındaydı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum