Sri Lanka'nın başkentinde Kanlı saldırıyı yapan örgüt...

Güvenlik ve strateji uzmanı Abdullah Ağar, Sri Lanka'nın başkenti Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerindeki saldırının arkasındaki örgütü açıkladı.

Sri Lanka'nın başkentinde Kanlı saldırıyı yapan örgüt...

Güvenlik ve strateji uzmanı Abdullah Ağar, Sri Lanka'nın başkenti Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerindeki saldırının arkasındaki örgütü açıkladı.

Sri Lanka'nın başkentinde Kanlı saldırıyı yapan örgüt...
22 Nisan 2019 - 00:19Sri Lanka'nın başkenti Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerindeki 3 otel ve 3 kiliseye yerel saatle 08:45'te eş zamanlı bombalı saldırı düzenlendi. Sabahki saldırıların ardından ülkede 2 saldırı daha meydana geldi. Saldırılar sebebiyle 190 kişi yaşamını yitirdi, 500'den fazla kişi yaralandı. Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
Bu saldırının ardından güvenlik ve strateji uzmanı Abdullah Ağar Sri - Lanka'daki saldırının arkasında ayrılıkçı Tamil Kaplanları olduğunu söyledi. 
Abdullah Ağar'ın konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde; 
Sri Lanka'da canlı bomba-ihtihar saldırılarına bakarak bunun Radikal/İşid eylemi olduğu söylenemez. İlginç bir örtüşmeyle dünyada en çok ve en yoğun intihar-canlı bomba eylemleri yapan ve radikallere ilham verenler Sri Lanka’da faaliyet gösteren ayrılıkçı TAMİL KAPLANLARI’dır.
TAMİL KAPLANLARI KİMDİR? 
Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları veya kısaca Tamil Kaplanları (Liberation Tigers of Tamil Eelam) Sri Lanka'da Tamil etnik grubunun yaşadığı bölgenin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı terör örgütüdür. Tamil Kaplanları 1976'da kuruldu.  Tamiller Hindistan'ın güneybatısındaki Tamil Nadu Eyaletinde ve Sri Lanka'nın kuzeyinde yaşayan etnik bir gruptur.
BOMBALI YELEKLERİ YAPTILAR

Tamil Kaplanları, Hindistan, ABD ve Avrupa Birliği tarafından "terörist örgüt" olarak kabul edildi. Tamil Kaplanları, intihar eylemcilerinin giydiği bomba yeleğini icat etmesi ve etkin olarak kullanmasıyla bilinir.
RAJİV GANDİ'Yİ ÖLDÜRDÜLER
Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi ve Sri Lanka Cumhurbaşkanı Ranasinghe Premadasa'nın Tamil Kaplanları tarafından öldürüldüğü düşünülmektedir.
Çatışmanın esası etnik kökenler arasındaki anlaşmazlığa bağlanmaktadır. Budist Sinhalaların oluşturdukları devlet sistemine Hindu Tamillerin dâhil edilmemesinden kaynaklandığı teorisi ileri sürülmektedirler. Yüzyıllardan beri siyasal sistemin dışına itilen Tamiller, devletlerine aidiyet duygusu taşımadıkları ve benimsemedikleri durumunu ortaya çıkarmıştır.
TAMİL KAPLANLARI 2002'DE MASAYA OTURDU
Büyük saldırılar ile 1995–2002 yılları arasında askerî başarılara imza atan Tamiller, uluslar arası dengelerin değişmesi nedeniyle, Norveç’in arabuluculuğu ile 2002 yılında ateşkesi kabul etti. Ancak başlatılan barış süreci, gerek Sri Lanka yöneticileri arasındaki uyumsuzluk,  nedeniyle uzun sürmedi.
ÖRGÜTTE BÜYÜK KOPUŞ 
Ocak 2005’de Tamiller arasında önemli bir fikir ayrılığı yaşandı, örgüt içinde sürdürülen görüşmelerden olumlu netice alınmayışı sonucunda, örgütün doğu bölgesi komutanı Albay Karuna Amman emrindeki altı bin militanıyla birlikte örgütten ayrıldı. Bu ayrılma örgütü manevi zaafa uğratmasıyla birlikte gücünün önemli bir kısmının kaybetmesi anlamına da gelmekteydi. Tamil grubu bir anda Jaffna Tamilleri ve Batticcaloa Tamilleri diye ikiye bölündü. Sri Lanka Hükûmet güçleri bu bölünmenin ardından her türlü uzlaşma girişimini rafa kaldıran ve topyekûn imhaya yönelen bir çizgi izledi.
2009'DA ÖRGÜT YENİLDİ
2005’de örgüte karşı sert önlemler alınması taraftarı olan Mahinda Rajapaksa’nın seçimleri kazanması ile Tamil Kaplanları için sonun başlangıcı oldu.
Karuna milislerinin aktif desteğiyle 2007 yılında Doğu bölgesi tamamen hükûmet kuvvetlerinin eline geçti. Sri Lanka ordusu tarafından yapılan operasyonlardan sonra ele geçirilen örgüt üyeleri ve örgütle aynı etnik kökeni paylaşan on binler toplama kamplarına dolduruldu.
2008 başında Sri Lanka devleti, her yıl yeniden yürürlüğe giren ateşkesi, Tamil Kaplanları'nın ''terör faaliyetlerini'' gerekçe göstererek iptal etti.
Sri Lanka ordusu, Tamil Kaplanları'na yönelik havadan, denizden ve karadan çok kapsamlı bir operasyon başlattı.
Çatışmalar bir yıl boyunca şiddetli bir şekilde devam ederken, 2 Ocak 2009’da, Tamillerin uzun yıllardan beri denetimlerinde tutukları ve örgütün genel merkezinin bulunduğu Kilinochchi kentinin düştüğü ve hükûmet güçlerinin kentin denetimini ele geçirdikleri haberi Tamiller için son oldu.
Bu önemli yenilgiden sonra Tamil Kaplanları 17 Nisanda ateşkes çağrısı yaptı ama bu çağrı hükûmet tarafından kabul görmedi. 20 Nisanda hükûmet örgüte “24 saat içinde koşulsuz silah bırakma ve teslim olma” çağrısında bulundu.
26 Nisanda Tamil Kaplanları tek taraflı ateşkes ilan etti ama hükûmet güçleri operasyona devam etti. Mayıs 2009’da Tamil Kaplanları Lideri Prabhakaran ve birçok savaşçı kadro da dâhil olmak üzere örgütün bütün üst düzey önderliğinin ortadan kaldırılmasıyla Tamil Kaplanları kesin olarak yenilgiye uğratıldı.
16 Mayıs 2009’da uzun yıllardan sonra ilk kez hükûmet güçleri ülkenin bütün arazisine ve sahil şeridine hâkim olduğunu bildirdi. Tamil Kaplanları yenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum