Haliç'ten sonra Küçükçekmece Gölü'nde toplu balık ölümlerinin nedeni ne? İstanbul 25 yıl öncesi nemi dönüyor?

Küçükçekmece gölü ;Küçükçekmece ve Avcılar ilçeleri arasında yer alıyor ama aslında birçok ilçe atıklarını yıllarca buraya vermiş. Çok ihmal edilen bir göl aslında. Gözümüz gibi bakmamız gereken bir yeri biz atık deposu olarak görmüşüz. VE SONUÇ ORTADA

Haliç'ten sonra Küçükçekmece Gölü'nde toplu balık ölümlerinin nedeni ne? İstanbul 25 yıl öncesi nemi dönüyor?

Küçükçekmece gölü ;Küçükçekmece ve Avcılar ilçeleri arasında yer alıyor ama aslında birçok ilçe atıklarını yıllarca buraya vermiş. Çok ihmal edilen bir göl aslında. Gözümüz gibi bakmamız gereken bir yeri biz atık deposu olarak görmüşüz. VE SONUÇ ORTADA

Haliç'ten sonra Küçükçekmece Gölü'nde toplu balık ölümlerinin nedeni ne? İstanbul 25 yıl öncesi nemi dönüyor?
29 Haziran 2020 - 07:14


Küçükçekmece Gölü, Marmara Bölgesi'nde, İstanbul'da Küçükçekmece, Avcılar, Bakırköy ve Başakşehir ilçeleri arasında yer alan göl. İstanbul'un 15 km batısında, deniz seviyesinde yer alır. Denizden, kıyı boyunca taşınan kum ve çakılların meydana getirdiği sığ bir kıyı oku ile ayrılır.

Küçükçekmece Gölü’nde toplu balık ölümlerinin nedeni ne?

Kirliliğe arıtma tesisi mi sebep oldu?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgede incelemelere başladı..

Küçükçekmece Gölü'nde binlerce balık kıyıya vurdu, ölü balıklar göl kıyısını kapladı.

Balıkçılıkla uğraşan bir çevre sakini "Küçükçekmece Gölümüz ölüyor. Oksijenimiz bitiyor. Gerekiyorsa denizden boruyla su pompalasınlar. Tek bir boru döşensin su pompalansın bu göl oksijenle dolsun, balıklar ölmesin " dedi.
Kıyıda aralarında yengeçlerin de bulunduğu ölü, yarı canlı balıkları gören çevre sakinleri, uzun zamandır böyle bir manzara ile karşılaşmadıklarını söylediler. Bir vatandaş ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) arayarak durumu bildirdiğini ancak cevap alamadığını söyledi. Bazı çocuklar ise balıkları toplayarak büyük plastik şişelere doldurduğu görüldü.
.
30 yıldır balıkçılıkla uğraşan Turan Şaşmaz,"Küçükçekmece Gölümüz ölüyor. Oksijenimiz bitiyor. Gölde oksijen olmadığı için balıklar suyun üzerinde. Bir müddet sonra oksijen yetersizliğinden bu hayvanlarımız ölüyor. Gölün temizliğine hiçbir şekilde önem vermedik. Akıntıları dere bağlantıları kesilince, Firüzköy'deki fabrika atıkları da buraya gelince göl bu hale geldi. 15 gündür bir lodos vardı, göl şişti geri dönünce oksijensiz bir su geldi. 80 çeşit balık yaşayan gölümüzde 4 çeşit balık kaldı" dedi..

Küçükçekmece Gölü'ndeki balık ölümleri! Bakanlık harekete geçti.

İstanbul’daki deniz ve göller kirlilik alarmı vermeye başladı. Küçükçekmece Gölü'nde binlerce balık kıyıya vurdu, ölü balıklar göl kıyısını kapladı.
Küçükçekmece Gölü'nde henüz belirlenemeyen nedenle ölen binlerce balık ve yengeç kıyıya vurdu.
Her yıl benzer olayların yaşandığını söyleyen vatandaşlar ve balıkçılar, son zamanlardaki balık ölümlerinin ise son yıllarda yaşananlardan daha fazla olduğunu kaydetti.
Bazı balıkçılar ölmek üzere olan balıkları toplayarak tekneleriyle denize atıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Küçükçekmece Gölü'ndeki balık ölümleri üzerine İl Müdürlüğü ekiplerinin gölün farklı noktalarından inceleme yapmak üzere numuneler aldığını bildirdi.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Küçükçekmece Gölü'ndeki balık ölümleri üzerine İl Müdürlüğü ekiplerimiz gölün farklı noktalarından inceleme yapmak üzere numuneler almıştır. Tespitlerimiz sonrası balık ölümlerinin önüne geçecek tedbirler uygulanarak kirliliğe sebep olanlarla ilgili yasal süreç başlatılacaktır."

 Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu İBB ne iş yapıyor

İstanbul’daki deniz ve göller kirlilik alarmı vermeye başladı. Haliç’ten sonra şimdi de Küçükçekmece Gölü’nden şaşırtıcı görüntüler ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanı ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu Küçükçekmece Gölü’ndeki balık ölümleri ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin neden bir açıklama yapmadığını sordu..

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,İBB CHP de Avcılar Belediye CHP Küçükçekmece Belediye CHP  Ve Küçükçekmece Gölün Geldiği Son Halı İstanbul 25 Öncesine Götürdü.

 İstanbul’u 25 yıl öncesinin karanlık günlerine sürüklüyor AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Küçükçekmece Gölü'ndeki balık ölümlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Şenocak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yalanlar ve algı operasyonlarıyla geçen koca 1 yılın ardından; Haliç can çekişiyor, Riva'ya zehir akıyor, Küçükçekmece Gölü'nde balıklar kıyıya vuruyor." ifadelerine yer verdi.

Şenocak, "EkoFelaket" etiketiyle "İBB Başkanı İstanbul'u 25 yıl öncesinin karanlık günlerine sürüklüyor." paylaşımı yaptı.


Küçükçekmece Gölü'nde bugün henüz belirlenemeyen nedenle ölen binlerce balık ve yengeç kıyıya vurmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum