Erbakan ABD’nin F35 Uçakları Kararı Hakkında Açıklama Yaptı

Yeni REFAH PARTİSİ Genel Başkanı Dr.Fatih Erbakan'nın F35 Uçakları ve Abd senatosunun aldıgı kararla ilgili yaptığı basın açıklaması yaptı

Erbakan ABD’nin F35 Uçakları Kararı Hakkında Açıklama Yaptı

Yeni REFAH PARTİSİ Genel Başkanı Dr.Fatih Erbakan'nın F35 Uçakları ve Abd senatosunun aldıgı kararla ilgili yaptığı basın açıklaması yaptı

Erbakan ABD’nin F35 Uçakları Kararı Hakkında Açıklama Yaptı
14 Haziran 2019 - 12:37

HAKSIZ VE TEK TARAFLI OLARAK ALINMIŞ BİR KARAR!
Erbakan kararı, ABD Başkanı Lyndon B. Jonhson tarafından 5 Haziran 1964 tarihinde dönemin başbakanı İsmet İnönü’ye gönderdiği Johnson Mektubuna benzetti.
Johnson Mektubu bilindiği gibi Türkiye’nin Kıbrıs harekatı  hakkındaydı ve içinde “Türkiye Hükümeti’nin, Kıbrıs'ın bir kısmını askeri kuvvetle işgal etmek üzere müdahalede bulunmaya karar vermeyi tasarladığı hakkında Büyükelçi Hare vasıtasıyla sizden ve Dışişleri Bakanınızdan aldığım haber beni ciddi surette endişeye sevk etmektedir” ifadeleri yer alıyordu.
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr.Fatih Erbakan açıklamasında şunları kaydetti;
Benzer şekilde, 10 Haziran 2019 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Siyonist Elito Engel ve Mc Caul tarafından  ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan ve kabul edilen “ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi” ile ilgili karar metninde  ön yargılı bir şekilde Türkiye’nin KKTC’de işgalci olarak tanımlanması söz konusu metni “Johnson Mektubu” kadar ağır bir belge haline getirmektedir. 
Aynı ABD’nin, demokrasi ve insan hakları getirme vaadiyle Afganistan, Irak ve Somali’de yüzbinlerce insanın kanına ve canına mal olan kendi işgallerini görmezden gelmesi ve Türkiye’nin uluslararası hukuka uygun bir şekilde garantör ülke olarak Kıbrıs Türkü’nün can ve mal güvenliğini sağlamasını ise ‘işgal’ olarak nitelemesi açıkça çifte standartçı bir yaklaşımdır ve hiçbir şekilde kabul edilemez.
ORTADOĞU’DA GÜÇLÜ TÜRKİYE İSTENMİYOR
Elito Engel’in, Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda 27 Temmuz 2017 tarihinde oybirliği ile kabul edilen CAATSA, yani “Amerika`nın Düşmanlarına Karşı Yaptırımlarla Mücadele Yasası” gereği ambargo konulan Rusya ile savunma alanında işbirliğinden dolayı Türkiye'ye karşı da yaptırımların başlatılacağı hususunu hatırlatması karşısında şimdiden gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.
Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stephen Martin Walt'ın; "Ortadoğu’da, Türkiye dâhil, hiç bir güçlü ülke istemiyoruz. İran’da da Mollalar olmasa dahi İran'ın güçlenmesi durumunda mutlaka müdahale edilecektir" ifadesi de aslında Amerikan Yönetimi’nin  gerçek politikasının bir yansımasıdır.
Temsilciler Meclisi’nin karar metninde Türkiye’nin Amerika’nın operasyon ve ihtiyaçlarına destek veren önemli bir askeri müttefik olarak işaret edilmesi ise, Türkiye’nin bağımsız bir ülke olmaktan çok, ABD’nin askeri isteklerini tek taraflı olarak yerine getiren bir ülke imajı verilmeye çalışılması da devletlerarası diplomasi kurallarının hiçe sayıldığı bir durumu ortaya koymaktadır. Bu da gösteriyor ki, ABD için “müttefiklik” sadece kayıtsız-şartsız ABD’nin çıkarlarına hizmet olarak görülmektedir.
TÜRKİYE’NİN MENFAATİNE OLAN HER ADIMI DESTEKLEYECEĞİZ
Sonuç olarak, ülkemizin karşı karşıya kaldığı yeni “Johnson Mektubu”nu çağrıştıran, haksız ve tek taraflı olarak alınmış olan bu karara karşı Türkiye’nin menfaatleri doğrultusunda atılacak olan gerekli adımları Yeniden Refah Partisi olarak destekleyeceğimizi ve ayrıca savunma sanayinde dışa bağımlılığımız neticesinde ortaya çıkan bu sıkıntılar vesilesi ile bir kez daha Türkiye olarak yüzde yüz yerli ve milli savunma sistemlerimizin hayata geçirilmesi için gerekli adımları süratle atmamız gerektiğini ifade etmek isteriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum