CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 3. fiili saldırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari'de Irak sınırında Cuma günü PKK'lılarla yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 4 askerden biri olan sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı'nın Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğradı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 3. fiili saldırı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hakkari'de Irak sınırında Cuma günü PKK'lılarla yaşanan çatışmada hayatını kaybeden 4 askerden biri olan sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı'nın Ankara'nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğradı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 3. fiili saldırı
21 Nisan 2019 - 18:57

Cenazenin kılınacağı camiye giden Kılıçdaroğlu'nu grup önce sesli olarak protesto etti. Öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından ise grup Kılıçdaroğlu'na fiziksel saldırıda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, Kılıçdaroğlu'nun uğradığı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ankara Valiliği de olayla ilgili olarak "Çubuk ilçemizde icra edilen şehit cenazesi töreninde CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik müessif protesto eyleminin önlenmesine yönelik gerekli güvenlik tedbirleri alınmış olup olayın sorumluları hakkında yasal işlemlere başlanılmıştır" açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Kemal Kılıçdaroğlu'na Çubuk'un Akkuzulu Köyü'nde yapılan saldırıyla ilgili soruşturmayı Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı yürütüyor. Görüntüler üzerinden yapılan inceleme sonucunda 6 saldırganın kimliği belirlendi.

Bu kapsamda yumruk atan kişinin Akkuzulu Köyü'nde çiftçilik yapan Osman Sarıgün olduğu tespit edildi.

CHP liderine saldırının ardından kaçan Sarıgün, jandarma ve polis ekipleri tarafından her yerde aranıyor.

 

Hükümetten saldırıya yönelik ilk tepki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi.

Gül Twitter'dan yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak "Şiddetin hiçbir türünün demokratik siyasete gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz!" dedi.

@abdulhamitgul tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

Abdulhamit Gül✔@abdulhamitgul

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik menfur saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şiddetin hiçbir türünün demokratik siyasete gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz!


@abdulhamitgul tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz" diyerek Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dedi.

@ikalin1 tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımını geçin

Ibrahim Kalin✔@ikalin1

Sn Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Şiddet, demokratik bir hak arama ve tepki verme yöntemi olamaz. Kimsenin hukukun dışına çıkmasına müsaade edilmeyecektir.
Gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.

 

@ikalin1 tarafından yapılan numaralı Twitter paylaşımının sonu

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "Her türlü şiddet eylemini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun diyoruz. Hukuk dışına çıkmaya kimsenin hakkı yoktur. Şiddet bir hak arama ya da protesto yolu değildir. Sorumlular açığa çıkarılacak ve gereken yasal işlem yapılacaktır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise "Bu olaydan memnuniyet duymak mümkün değil." dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da "Bunu yapanların bir provokasyon içerisinde olduklarını düşünüyorum. Arkasındaki planlamanın da ortaya çıkarılması gerektiği kanaatindeyim" yorumunda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da saldırıyı "kabul edilemez" diyerek kınadı.

@MevlutCavusoglu tarafından yapılan Twitter paylaşımı: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınıyorum. Kabul edilemez. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. @kilicdaroglukFotoğrafın Telif Hakkı @[email protected]u
 

Binali Yıldırım da Twitter'dan attığı mesajda "Şehitlerimizin acısını yüreğimizde hissettiğimiz bu günlerde birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Gün ayrışma günü değil, teröre karşı birlik olma günüdür. Sayın Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu'na 3. fiili saldırı

Kılıçdaroğlu, 30 Mart 2014'deki yerel seçimlerin ardından Meclis'te düzenleyeceği ilk grup toplantısı öncesinde de Meclis kulisinde Orhan Övet adlı bir kişininin yumruklu saldırısına uğramıştı.

Yumruk gözüne isabet eden Kılıçdaroğlu, saldırgandan şikayetçi olmamıştı.

Kılıçdaroğlu, 25 Ağustos 2016'da ise PKK'nın hedefi olmuştu. Kılıçdaroğlu'nun da içinde yer aldığı CHP konvoyuna Artvin'in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken, Yanıklı köyü yakınlarında silahlı saldırı düzenlenmişti. PKK'nın üstlendiği saldırıda 1 jandarma eri hayatını kaybetmiş, 2 asker yaralanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum