Azimli, Dürüst, Çalışkan; Başarının Zirvesindeki İş Adamı Rafet Orhan

1961 yılında Sinop Ayancık Bakırlı Zaviye köyünde doğan Rafet Orhan ilk ve ortaokul tahsilini Ayancık’ta tamamladıktan sonra 1973 yılında İstanbul’a gelerek çok genç yaşta iş hayatına atıldı. Uzun süre farklı sektörlerde çalıştıktan sonra yılında üst düzey yöneticiliği bırakarak kendi işini kurmaya karar verdi.

Azimli, Dürüst, Çalışkan; Başarının Zirvesindeki İş Adamı Rafet Orhan

1961 yılında Sinop Ayancık Bakırlı Zaviye köyünde doğan Rafet Orhan ilk ve ortaokul tahsilini Ayancık’ta tamamladıktan sonra 1973 yılında İstanbul’a gelerek çok genç yaşta iş hayatına atıldı. Uzun süre farklı sektörlerde çalıştıktan sonra yılında üst düzey yöneticiliği bırakarak kendi işini kurmaya karar verdi.

27 Mayıs 2019 - 16:37

İstanbul Sinop Spor 14.Olağan Kongresinde Başkan Rafet Orhan Güven Tazeledi
İstanbul Sinop Spor 14.Olağan Kongresi Küçükçekmece Sefaköy Kültür Merkezinde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.
 Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, İç işleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, 22.Dönem Sinop Milletvekili Cahit Can, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı, AKSF Başkanı Seymen Gençtürk, Kızılay Küçükçekmece Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Kişmiroğlu sivil toplum örgütleri temsilcileri üyeler ve taraftarlar kongrede hazır bulundu. Kongrede tek liste çıkarken yeniden oy birliği ile başkan seçilen Rafet Orhan, ikiyıl içinde bu takımı 3. Lige çıkarmak ve Sinop'un adını 3.ligde duyurmak için göreve geldiklerini belirterek kulübün bu günlere gelmesinde emeği olan herkese teşekkür etti.İstanbul Sinop Spor olarak birleştirici bütünleştirici ve taşın altına elini koyan bir yönetim kurulu oluşturduklarını belirterek destek olan herkese teşekkür etti. Taraftarı ile camiası ile kulübü çok iyi yerlere getirmek için çalışacaklarını belirtti. Kongrede yapılan protokol konuşmalarında İstanbul Sinop Spor'a destek vereceklerini kaydettiler ve yeni yönetim kuruluna başarılar dilediler.
İstanbul Sinop Spor'un tarihi ile ilgili bir sinevizyon gösterisinin de yapıldığı kongrede divan heyetine seçilen Barbaros Baltacı, Şaban Öztürk ve Bayram Kuş'un kongreyi İstanbul Sinop Spor formalarıyla yönetmesi dikkatlerden kaçmadı.SİYAD Genel Başkanı Mehmet Kuru, SEV Başkanı Mehmet Coşkun, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Başhekim Yardımcısı Metin Aslan, SİAD Başkanvekilleri Mukadder Yıldırım ve Nurettin Kara gibi güçlü isimlerin yanında Hüseyin Demirkol, Yasin Şahin, Raşit Şahin gibi kulübe büyük hizmetleri olan değerlerde yeni yönetimde görev aldı. Sinoplu ünlü gazeteci Adil Yıldız, Küçükçekmece Belediyesi Kitaş Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Üstünbaş, Şenol Ercan gibi aktif siyaset yapan Sinoplularda yeni yönetimde görev alacak. Önümüzdeki günlerde ilk toplantısını yapacak olan yönetim kurulu görev bölümünü yaparak 3 yıl boyunca görev yapmaya başlayacak.
BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞAN RAFET ORHAN KİMİDİR?
1961 yılında Sinop Ayancık Bakırlı Zaviye köyünde doğan Rafet Orhan ilk ve ortaokul tahsilini Ayancık’ta tamamladıktan sonra 1973 yılında İstanbul’a gelerek çok genç yaşta iş hayatına atıldı. Evli ve dört çocuk babasıdır.
Orhan 17 yaşına girmeden evlendi, 18 yaşında baba oldu. Hayata erken yaşta başlayıp hep çalışmaktı bütün amacı helalinde kazanmaktı. Arabası olacakmış, evi olacakmış... Bunlar onun için hayaldi, rüyaydı.
Babası Anadolu kültürüne sahip bir yol çavuşuydu ama çok itibarlıydı halk arasında. Çalmayan, çırpmayan, yalan bilmeyen bir adam... Çocuklarına "dürüst olun" derdi, "mal öyle de gelir böyle de. İş ki helâlinden kazanıla!"
12 yaşındaydı daha... Abisi Hasan Bey ile bir lokanta açtı, lokantada garsonluk yapar bulaşık yıkardı derken Askerlik zamanı geldi vatan borcu dedi ve askerliğe gitti. Askerlik dönüşü Derby lastik fabrikasına girdi aşçı olarak işe başladı. Musevi bir patronu vardı, defalarca düşmüş kalkmış bir kurt, hani insan sarrafı derler ya.
Orhan'nın çalışkanlığı ve dürüstluğu gözünde kaçmamıştı.Rafet Orhan Musevi patronun güveni kısa bir zamanda alarak aşçıbaşı oldu,
derken yemekhaneyi olduğu gibi kendisine bırakıldı. Kamyonla et, sebze, bakliyat getiriyordu. Kolay değil 3500 kişiye yemek yaparak hayatını sürdürürken Derby fabrikası kapandı.
Sonrasında Muhtar adayı oldu belkide zirvenin ilk basamakları idi.Söğütlü çeşme Mahalle.Muhtarlığı çok az bir farkla kaybetti. Kazanan rakibine başarılar diledi.Evet, bir şey şeyler yapması lazımdı çünkü içinde bir heyecan vardı.
YILLARDIR BİRİKTİRDİĞİ ALTIN BİLEZİK, BOZARAK BİR LOKANTA AÇTI.
Sefaköy' de küçük bir lokanta açtı. Hanımı ile kızı mutfakta çalışıyordu. Yemek işinde titiz olmak lazımdı. Gıda sektöründe güler yüz ve hizmet kendisine şiyar etmişti. Hep ayakta olan Orhan bacaklarından rahatsızlandı. Hastaneye giderek muayene oldu. Doktor '' Sende pıhtılaşma var ''dedi.'' Kesinlikle ayakta durma! ''demişti ama nasıl ayakta durmayacaktı. İşi buydu ama sağlığı elverişli değildi.
Doktor kendisine masa başı iş tavsiye etmişti. Kara kara düşünen Orhan aklına emlakçılık yapmak geldi. İstişareler sonucunda bu işe karar verdi. Çevresine güvenerek bir emlak ofisi açtı. O günleri şöyle anlatıyor ''İlk 6 ay emlak ofisinin sahibine kira ödeyemedim, mahcup da oluyordum adama. Bazen Yolumu değiştiriyorum, saklanıyorum. Bir gün elini koydu omzuma. "Boş ver Rafet’im" dedi, "aldırma!" Aldırma diyor ama içim içimi yiyor. Lokantayı bırakmasa mıydık acaba?
Diye içimde düşünmüştüm, Bir yılı sıkıntılar içerisinde geçirdik.''
Emlak piyasasına atılan Rafet Orhan artık uzun bir maceraya girmiş gelecekte kendinden söz ettirmeye başlayacaktı. Sonra işler yoluna girmişti. Satış yapıyor, artık kirasını da veriyordu ama sermayesi yoktu. Olabilecek sermaye ile tarla alacak parselleyecek ve satacaktı. `Sermaye nasıl bulurum`` diye düşünürken beyaz eşya ticaretini yapan bir arkadaşı ziyaretine gelmişti. Sohbet ederken "Orhan Abi sen de para var mı ?"Arkadaşı : ''Valla ne diyeyim sıksam bi 100 bin mark çıkar "dedi.
Orhan Arkadaşından 100 mark parayı almıştı. Böylece aldığı 100 markla emlakçılığa başladı.
1999`da Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak emlak sektöründe de çok saygın ve güvenilir bir konuma gelen Rafet Orhan, Bizler, yatırım danışmanıyız. Biz, 'geleceği görmek elinizde değil ama planlamak elinizde' sloganıyla müşterilerine kazançlı yatırım fırsatları sunuyordu.
Çerkezköy Kapaklı'da faaliyete başlayan Yeşil Vadi Arsa Ofisi'nin yolculuğunu şöyle anlattı: "Bizler, insanların emek ve birikimlerini, alın terlerini kutsal saydık. Sektörün bilinmezliklerini, doğru bilgiyle tüm müşterilerimize açıkladık. İmarı, iskânı, ifrazı, proje ve planlamayı izah ederek, tarla-arsa gibi kavramları anlatmaya başlayınca bize kızanlar oldu, sonra bize hak verdiler. Bu yolculuğumuza ilk startı Çerkezköy Kapaklı'dan verdik. Kapaklı'nın bizler için ilk olmak gibi özel bir anlamı var.
NEDEN TRAKYA BÖLGESİ DERKEN RAFET ORHAN;
Çerkezköy'ün temeli 1974'de atıldı. Şimdi Türkiye'nin önde gelen markaları orada... Haliçteki sanayi çevre düşmanıydı. Çerkezköy de alt yapı tamam Arıtması, filtresi, havayolu, karayolu, demiryolu, limanı vardı. Artık kargo uçakları Çorlu'ya iniyor. Bunların deposu nakliyesi etraf hareketlenip, güzelleşiyor. Arnavut köy'de yeni havaalanı yapılıyor. Hızlı trenin hizmete girmesi ile birlikte çorlu İstanbul arası 45 dakika'ya varacak. Bütün yatırımların merkezi haline gelen Trakya bölgesi şimdi de meşhur kanal projesi milleti heyecanlandırıyor.
SİAD BAŞKANI OLAN RAFET ORHAN YAPILAMAYANI YAPTI.
Rafet Orhan Birçok sosyal alanda bulundu. Sırasıyla; Merkezi Küçükçekmece Sefaköy'de bulunan Kısa adı AYKAD olan Sinop Ayancıklılar Kültür ve Kalkındırma Dernek başkanlığı yaptı. Sinop spor, KSİAD, SİAD vs. birçok STK’ larda bulundu. Hayatının her evresinde Sinop’tan ve Sinoplulardan kopmayan Rafet Orhan sivil toplum örgütlerinde de aktif olarak görev yaptı. Ayancık Kalkındırma Derneği (AYKAD)’ın kuruluşunda aktif rol alan Rafet Orhan, Aykad’da önemli görevler üstlenirken AYKAD’da  Genel Başkanlık görevinde bulundu. İstanbul Sinopspor yönetiminde yer alarak spora ve sporculara destek vermeyi ihmal etmedi. TÜMSİAD’da iki dönem yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunan Rafet Orhan sosyal sorumluluk projesi kapsamında kurulmasında öncülük ettiği yardıma muhtaç insanlara kucak açan ve onlara yardımcı olan Umut Derneği’nin de yönetim kurulu başkanlığı görevine halen devam ediyor.
Ticaret hayatında başarısı ile Türkiye nin seçkin illerinde olan güzel Sinop iş adamların kurduğu dernek başkanı olacaktı.
Merkezi İstanbul'da bulunan SİAD ( Sinoplu İşadamları Derneği ) 1995 yılında İstanbul'da bir ihtiyaç sonucu kuruldu. Kurulduğu günden, günümüze kadar Sinoplu'nun İstanbul'daki en saygın STK'sı olan SİAD, çok faydalı etkinliklerin de hayata geçirildiği bir adres haline geldi.
Ülkemizdeki birçok dernekte olduğu gibi, zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşanmadı değil. Siad Yönetim Kurulu tarafından, Geçen süre zarfında kendi sektörlerinde büyük başarılara imza atmış olan Sinoplu işadamı SİAD başkanlık makamına Rafet ORHAN seçti
ORHAN, göreve geldiği ilk aylardan itibaren, Çalışkanlığından söz ettirmeyi başardı.
Tüm Yönetim Kurulu Üyelerini kucaklayan bir anlayışı benimseyen Rafet ORHAN, A takımı seçimi konusunda da çok başarılı bir yöntem izledi. Başkan ORHAN, Yönetim Kurulu üyelerinin görüş ve desteğini alarak, SİAD'a bir genel merkez yeri almaya karar verdi. Uzun araştırmalar sonunda, TEM üzerinde bulunan ve son dönemin en popüler ofis merkezlerinden biri olan Ağaoğlu My Office 212'de karar kılındı. 450.000 TL'ye 7. Katın 111 numaralı bağımsız bölümü SİAD genel merkezi olarak alındı.
Sinop İşadamları Derneği, 10. Genel Kurul'unu 27 Nisan 2014 tarihinde, Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde yaptı. Başka bir adayın olmadığı Kurulda Rafet Orhan oy birliği ile tekrar seçildi. Seçildikten sonra teşekkür konuşması yapan Orhan "Burada olduğu gibi, görev yaptığım süre içerisinde de, yanımda, etrafımda hep beraber olmanızı cani gönülden temenni ediyorum. 1995 yılında kurulan SİAD, 19 yıldır dimdik ayakta kalarak günümüze kadar gelmiştir. SİAD'ımızın bugünlere gelmesinde emeği geçen bütün başkan ve yön etim kurullarına, gerek madden ve gerekse manen SİAD çatısı altında kenetlenerek, gücünü birleştirip, derneğimizi geçmişten geleceğe taşıyan kıymetli dostlarımızdan ebedi hayata yürümüş olanlara Allah'tan rahmet diliyor, hayatta olanlara da bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum. tek amacımız var, o da, bu güzel derneğimizi taşıyabileceğimiz kadar ileriye taşımak, yükseltebileceğimiz kadar yukarıya yükseltmek olacaktır. Diyen orhan’’Dernekler, bütün hemşerilerimizin ortak paydasıdır. "Mahkeme kadıya mülk olmadığı" gibi, dernekler de, kişilerle kaim değildir. Önemli olan kalıcı, faydalı ve güzel eserler bırakmaktır. Bizler, bireysel olarak başarılı insanlarız. Her birimiz kendi alanının en iyileriyiz. Ama dernekçilik, tek başına yapılacak bir hizmet değil, el birliği, gönül birliği yaparak, asgari müştereklerde buluşarak vücuda getirilen bir hizmettir. Dernekçiliğe, sadece para ve zamanını vermek yetmiyor. Gönlünü de vermek lazım. Sizler, bu gönüllülük içinde bugün burada toplandınız. Derneğinize sahip çıktığınızı gösterdiniz. Bu çok anlamlı ve de çok değerli bir duruştur. İşadamı duruşu bunu gerektirir. Sizler de fazlasıyla bunu yerine getirdiniz.SİAD için hayata geçirilecek daha çok projelerimiz, büyük hayallerimiz var. Hayalleri gerçekleştirmenin, hayal kurmak kadar kolay olmayacağını biliyorum ama imkânsız olmadığının da farkındayım. Bizler birlik olursak, el ele, gönül gönülle verip, mevcut enerjimizi sinerjiye dönüştürebilirsek, inanıyorum ki, İstanbul'da parmakla gösterilen, örnek bir hemşeri topluğu oluruz. Kardeş olmak, sadece aynı ana-babadan olmak anlamına gelmez, kardeş olmak, sadece aynı hisleri taşımak anlamına da gelmez. Kardeş olmanın unsurlarından biri de, aynı hedefe birlikte kenetlenmektir ‘’dedi.
TÜRK KIZILAY İLÇE BAŞKANI SEÇİLDİ
Bu Telaşlar Sürerken ülkemizde ve yurt dışında çeşitli faaliyetler bulunan Türk kızılayı Küçükçekmece ilçe başkanlığı teklifi gelmişti. Kızılay Genel Merkezi İstanbul Küçükçekmece’de kurucu ilçe başkanı olarak Rafet Orhan’ı görevlendirerek bu ilçede teşkilatlanma işlemlerini başlattı.
Birçok başvuru ve aday arasında SİAD Başkanı Rafet Orhan’ı kurucu başkan olarak seçen Kızılay yönetimi kuruluş işlemlerinin başlatılması için çalışmaların başlattı görevi alır almaz, önce yönetimini kurdu. Ardında birçok alanda kan bağış kampanyası başlattı, erzak yardımı yaptı Türk kızılay ı yararına kermesler düzenledi. Ve 2019 Ramazan ayı boyunca yoksul ve yolda kalmışlar için Sefaköy  Metrobüs durağındaki Atatürk parkına iftar çadırı kurdu her gün 250 kişilik iftar hizmeti vermeye devam ediyor.
Aynı zamanda Sinoplu İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Yeşil Vadi Arsa Ofisi ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Orhan’ın Kızılay Küçükçekmece Şubesi Kurucu Başkanı olarak görevlendirilmesi taraflı tarafsız tüm kamuoyunda heyecan ve sevinçle karşılanırken, Rafet Orhan’ın SİAD’da yarattığı sinerji ve başarısını Kızılay’a da taşıması ve çok kısa sürede Küçükçekmece Kızılay şubesinin başarılı çalışmalara imza atması bekleniyor.

kaynak:Ahmet  Cekin /hicrethaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum