Başarıdan Başarıya Koşan Bir İşadamı Rafet Orhan

‘’Anadolu’dan İstanbul a gelip tek parça kalmak kolay değildi. Garipliği, ezikliği yaşayınca insan elindekilerin kıymetini daha iyi anlıyor. Şükür edeceğimiz çok şey var zira. Bazen yardım toplayanlar gelir. Derim ki Allah beni varlıkla imtihan ediyor.

Başarıdan Başarıya Koşan Bir İşadamı Rafet Orhan

‘’Anadolu’dan İstanbul a gelip tek parça kalmak kolay değildi. Garipliği, ezikliği yaşayınca insan elindekilerin kıymetini daha iyi anlıyor. Şükür edeceğimiz çok şey var zira. Bazen yardım toplayanlar gelir. Derim ki Allah beni varlıkla imtihan ediyor.

Başarıdan Başarıya Koşan Bir İşadamı Rafet Orhan
01 Haziran 2014 - 15:41

Ünlü iş adamı Rafet Orhan ,1961 Sinop Ayancık Bakırlı Zaviye köyünde doğdu. 1973 yılında İstanbul'a geldi. 1999 yılında doktor zoruyla kurduğu Yeşil Vadi Arsa Ofisi ile inşaat ve emlak piyasasında yer edindi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Orhan 17 yaşına girmeden evlendi, 18 yaşında baba oldu. Hayata erken yaşta başlayıp hep çalışmaktı bütün amacı helalinde kazanmaktı. Arabası olacakmış, evi olacakmış... Bunlar onun için hayaldi, rüyaydı.

Babası Anadolu kültürüne sahip bir yol çavuşuydu ama çok itibarlıydı halk arasında. Çalmayan, çırpmayan, yalan bilmeyen bir adam... Çocuklarına "dürüst olun" derdi, "mal öyle de gelir böyle de. İş ki helâlinden kazanıla!"

1973'te İstanbul'a geldi, 12 yaşındaydı daha... Abisi Hasan Bey ile bir lokanta açtı, lokantada garsonluk yapar bulaşık yıkardı. Askerlik zamanı geldi vatan borcu dedi ve askerliğe gitti. Askerlik dönüşü Derby lastik fabrikasına girdi aşçı olarak işe başladı. Musevi bir patronu vardı, defalarca düşmüş kalkmış bir kurt, hani insan sarrafı derler ya. Rafet Orhan Musevi patronun güveni kısa bir zamanda güven alarak aşçıbaşı oldu, derken yemekhaneyi olduğu gibi kendisine bırakıldı. Kamyonla et, sebze, bakliyat getiriyordu. Kolay değil 3500 kişiye yemek yaparak hayatını sürdürürken Derby fabrikası kapandı.

Yıllardır biriktirdiği altın bilezik, bozarak bir lokanta açtı

Sefaköy' de küçük bir lokanta açtı. Hanımı ile kızı mutfakta çalışıyordu. Yemek işinde titiz olmak lazımdı. Gıda sektöründe güler yüz ve hizmet kendisine şiyar etmişti. Hep ayakta olan Orhan bacaklarından rahatsızlandı. Hastaneye giderek muayene oldu. Doktor '' Sende pıhtılaşma var ''dedi.'' Kesinlikle ayakta durma! ''demişti ama nasıl ayakta durmayacaktı. İşi buydu ama sağlığı elverişli değildi.

Doktor kendisine masa başı iş tavsiye etmişti. Kara kara düşünen Orhan aklına emlakçıklık yapmak geldi. İstişareler sonucunda bu işe karar verdi. Çevresine güvenerek bir emlak ofisi açtı. O günleri şöyle anlatıyor ''İlk 6 ay emlak ofisinin sahibine kira ödeyemedim, mahcup da oluyordum adama. Bazen Yolumu değiştiriyorum, saklanıyorum. Bir gün elini koydu omzuma. "Boş ver Rafetim" dedi, "aldırma!" Aldırma diyor ama içim içimi yiyor. Lokantayı bırakmasa mıydık acaba? Diye içimde düşünmüştüm, Bir yılı sıkıntılar içerisinde geçirdik.''

Emlak piyasasına atılan Rafet Orhan artık uzun bir maceraya girmiş gelecekte kendinden söz ettirmeye başlayacaktı. Sonra işler yoluna girmişti. Satış yapıyor, artık kirasını da veriyordu ama sermayesi yoktu. Olabilecek sermaye ile tarla alacak parselleyecek ve satacaktı.``Sermaye nasıl bulurum`` diye düşünürken beyaz eşya ticaretini yapan bir arkadaşı ziyaretine gelmişti. Sohbet ederken "Orhan Abi sen de para var mı ?"Arkadaşı : ''Valla ne diyeyim sıksam bi 100 bin mark çıkar "dedi.

Orhan Arkadaşından 100 mark parayı almıştı. Böylece aldığı 100 markla emlakçılığa başladı. 1999`da Yeşil Vadi Arsa Ofisi olarak emlak sektöründe de çok saygın ve güvenilir bir konuma gelen Rafet Orhan ,"Bizler, yatırım danışmanıyız. 15 yıl oldu arsa sektöründe yapılan tüm yatırımlar, yatırımcısına çok büyük yüzdelerle kazançlar getirmiştir. Biz, 'geleceği görmek elinizde değil ama planlamak elinizde' sloganıyla müşterilerimize kazançlı yatırım fırsatları sunuyoruz. "Bize duyulan güveni her gün yeniden kazanmak için var gücümüzle çalışıyoruz" diyerek açıklamasında Çerkezköy Kapaklı'da faaliyete başlayan Yeşil Vadi Arsa Ofisi'nin yolculuğunu şöyle anlattı: "Bizler, insanların emek ve birikimlerini, alın terlerini kutsal saydık. Sektörün bilinmezliklerini, doğru bilgiyle tüm müşterilerimize açıkladık. İmarı, iskânı, ifrazı, proje ve planlamayı izah ederek, tarla-arsa gibi kavramları anlatmaya başlayınca bize kızanlar oldu, sonra bize hak verdiler. Bu yolculuğumuza ilk startı Çerkezköy Kapaklı'dan verdik. Kapaklı'nın bizler için ilk olmak gibi özel bir anlamı var.

Yeşil Vadi'nin ilk projesi, Çerkezköy'ün Şirin beldesi Kapaklı'da hayat buldu. O zamanlar Kapaklı, nüfusu az, imkânları kıt ve sosyal ekonomik açıdan yeni gelişmeye başlayan bir bölgeydi. Yeşil Vadi'nin buradaki çalışmaları başka yatırımcı şirketleri de etkiledi. Kısa bir sürede Kapaklı yeni bir cazibe merkezi, gözde bir yatırım aracı haline dönüştü. Bu projemizden sonra Yoncalı, daha sonra Misinli projesi başladı. Her proje kısa bir zaman diliminde bitiyor ve diğer projelerimiz için bir güce, enerjiye dönüşüyordu. Tabi bunların yaşandığı zaman dilimini de hatırlamamız gerekiyor, Millet faizden tefeden tüfeden iğrenince iyi bir ivme yakaladık. Vade farkı olmaksızın taksitli satışlarımız oldu.

Neden Trakya bölgesi derken Rafet Orhan

Çerkezköy'ün temeli 1974'de atıldı. Şimdi Türkiye'nin önde gelen markaları orada... Haliçteki sanayi çevre düşmanıydı. Çerkezköy de alt yapı tamam Arıtması, filtresi, havayolu, karayolu, demiryolu, limanı vardı.

Artık kargo uçakları Çorlu'ya iniyor. Bunların deposu nakliyesi etraf hareketlenip, güzelleşiyor. Arnavut köy'de yeni havaalanı yapılıyor. Hızlı trenin hizmete girmesi ile birlikte çorlu İstanbul arası 45 dakika'ya varacak. Bütün yatırımların merkezi haline gelen Trakya bölgesi şimdi de meşhur kanal projesi milleti heyecanlandırıyor.

Rafet Orhan Birçok sosyal alanda bulundu. Sırasıyla; Merkezi Küçükçekmece Sefaköy'de bulunan Kısa adı AYKAD olan Sinop Ayancıklılar Kültür ve Kalkındırma Dernek başkanlığı yaptı. Sinop spor, KSİAD, SİAD v.s birçok stk larda bulundu. Ticaret hayatında başarısı ile Türkiye nin seçkin illerinde olan güzel Sinop iş adamların kurduğu dernek başkanı olacaktı.

Siad Başkanı Olan Rafet Orhan Yapılamayanı Yaptı

Merkezi İstanbul'da bulunan SİAD ( Sinoplu İşadamları Derneği ) 1995 yılında İstanbul'da bir ihtiyaç sonucu kuruldu. Kurulduğu günden, günümüze kadar Sinoplu'nun İstanbul'daki en saygın STK'sı olan SİAD, çok faydalı etkinliklerin de hayata geçirildiği bir adres haline geldi.

Ülkemizdeki birçok dernekte olduğu gibi, zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşanmadı değil. Siad Yönetim Kurulu tarafından, Geçen süre zarfında kendi sektörlerinde büyük başarılara imza atmış olan Sinoplu işadamı SİAD başkanlık makamına Rafet ORHAN seçti

ORHAN, göreve geldiği ilk aylardan itibaren, Çalışkanlığından söz ettirmeyi başardı.

Tüm Yönetim Kurulu Üyelerini kucaklayan bir anlayışı benimseyen Rafet ORHAN, A takımı seçimi konusunda da çok başarılı bir yöntem izledi. Başkan ORHAN, Yönetim Kurulu üyelerinin görüş ve desteğini alarak, SİAD'a bir genel merkez yeri almaya karar verdi. Uzun araştırmalar sonunda, TEM üzerinde bulunan ve son dönemin en popüler ofis merkezlerinden biri olan Ağaoğlu My Office 212'de karar kılındı. 450.000 TL'ye 7. Katın 111 numaralı bağımsız bölümü SİAD genel merkezi olarak alındı.

Sinop İşadamları Derneği, 10. Genel Kurul'unu 27 Nisan 2014 tarihinde, Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde yaptı. 

Başka bir adayın olmadığı Kurulda Rafet Orhan oy birliği ile tekrar seçildi. Seçildikten sonra teşekkür konuşması yapan Orhan "Burada olduğu gibi, görev yaptığım süre içerisinde de, yanımda, etrafımda hep beraber olmanızı cani gönülden temenni ediyorum. 1995 yılında kurulan SİAD, 19 yıldır dimdik ayakta kalarak günümüze kadar gelmiştir. SİAD'ımızın bugünlere gelmesinde emeği geçen bütün başkan ve yön etim kurullarına, gerek madden ve gerekse manen SİAD çatısı altında kenetlenerek, gücünü birleştirip, derneğimizi geçmişten geleceğe taşıyan kıymetli dostlarımızdan ebedi hayata yürümüş olanlara Allah'tan rahmet diliyor, hayatta olanlara da bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum. tek amacımız var, o da, bu güzel derneğimizi taşıyabileceğimiz kadar ileriye taşımak, yükseltebileceğimiz kadar yukarıya yükseltmek olacaktır.

Dernekler, bütün hemşerilerimizin ortak paydasıdır. "Mahkeme kadıya mülk olmadığı" gibi, dernekler de, kişilerle kaim değildir. Önemli olan kalıcı, faydalı ve güzel eserler bırakmaktır. Bizler, bireysel olarak başarılı insanlarız. Her birimiz kendi alanının en iyileriyiz. Ama dernekçilik, tek başına yapılacak bir hizmet değil, el birliği, gönül birliği yaparak, asgari müştereklerde buluşarak vücuda getirilen bir hizmettir.

Dernekçiliğe, sadece para ve zamanını vermek yetmiyor. Gönlünü de vermek lazım. Sizler, bu gönüllülük içinde bugün burada toplandınız. Derneğinize sahip çıktığınızı gösterdiniz. Bu çok anlamlı ve de çok değerli bir duruştur. İşadamı duruşu bunu gerektirir. Sizler de fazlasıyla bunu yerine getirdiniz.

SİAD için hayata geçirilecek daha çok projelerimiz, büyük hayallerimiz var. Hayalleri gerçekleştirmenin, hayal kurmak kadar kolay olmayacağını biliyorum ama imkânsız olmadığının da farkındayım. Bizler birlik olursak, el ele, gönül gönüle verip, mevcut enerjimizi sinerjiye dönüştürebilirsek, inanıyorum ki, İstanbul'da parmakla gösterilen, örnek bir hemşeri topluğu oluruz. Kardeş olmak, sadece aynı ana-babadan olmak anlamına gelmez, kardeş olmak, sadece aynı hisleri taşımak anlamına da gelmez. Kardeş olmanın unsurlarından biri de, aynı hedefe birlikte kenetlenmektir dedi.

Siad genel başkanı ve yeşil vadi arsa yönetim kurulu başkanı Rafet Orhan ''Anadolu'dan İstanbul a gelip tek parça kalmak kolay değildi. Garipliği, ezikliği yaşayınca insan elindekilerin kıymetini daha iyi anlıyor. Şükür edeceğimiz çok şey var zira. Bazen yardım toplayanlar gelir. Derim ki Allah beni varlıkla imtihan ediyor, onları yoklukla... hiç kimse bu kapıdan boş dönmez '' dedi.


AHMET ÇEKİN/HİCRETHABER

YORUMLAR

  • 0 Yorum