Yabancıların Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan merakı

İstanbul seçimlerinden sonra Türkiye’deki bazı büyük ülkelerin büyükelçiliklerinde önemli bir hareketlilik gözlenmişti.

Yabancıların Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan merakı

İstanbul seçimlerinden sonra Türkiye’deki bazı büyük ülkelerin büyükelçiliklerinde önemli bir hareketlilik gözlenmişti.

Yabancıların Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan merakı
03 Aralık 2019 - 12:27

Kamuoyu araştırma kuruluşlarını ziyaret ediyorlar, anketler yaptırıyor, kanaat önderleriyle görüşüyorlardı. Bu merakın sırrı kısa bir süre sonra anlaşıldı. Çünkü yabancı misyon şefleri sık sık kapısını çaldıkları kamuoyu araştırma şirketi yöneticilerine iki isme ilişkin sorular soruyorlardı:
1- Ekrem İmamoğlu başarılı olur mu?
2- Ali Babacan parti kursa şansı ne olur?

Araya Davutoğlu’nun kuracağı partiyle ilişkin sorular sıkıştırdıkları da oluyordu.
Aralık ayında Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun partilerini kuracakları açıklanınca, büyükelçiliklerde hareketlilik yeniden başladı.
Bu kez üç sorunun cevabını araştırıyorlar:
1- Ekrem İmamoğlu en son nereye kadar yükselir? Yabancı misyon temsilcileri İmamoğlu’nun CHP’nin başına geçmesinden ziyade Cumhurbaşkanı olup olamayacağını merak ediyorlar.
2- Ali Babacan’ın partisi ne yapar? AK Parti’den ne kadar oy alır? Abdullah Gül, millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmezse, Ali Babacan’ın partisi nasıl hareket eder? Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına destek verir mi?
3- 2023 seçimleri öncesinde Erdoğan, süreci tersine çevirecek majör bir hamle yapar mı?
Peki Davutoğlu’nu merak etmiyorlar mı? Elbette ki edenler var. Davutoğlu’nun kuracağı parti için “İslamcı Kürt muhafazakârlar partisi” tanımı yapıyorlarmış. Ama daha çok Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan’la ilgililer.
Tüm hesaplar 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük olarak yapılıyor. Erdoğan’ı süreci etkileyebilecek en güçlü lider olarak görüyorlar. En büyük rahatsızlık da Erdoğan’ın güçlü liderliğinden duyuluyor. ABD Başkanı Obama, “Erdoğan’la tartışmaktan nefret ediyorum” demişti. Türkiye’nin başında Erdoğan gibi güçlü bir lider görmek istemiyorlar. Çünkü o zaman hem Türkiye üzerinde hem bölgede istedikleri operasyonları gerçekleştiremiyorlar. O nedenle güçlü liderlik yerine koordinatör başkanlık istiyorlar. Onun için de 2023 seçimlerine gözlerini dikmiş, umutlarını ise Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan isimlerine bağlamış durumdalar.
yazının devamı

YORUMLAR

  • 0 Yorum