Umman, Sultan Kabus’a veda etti

Sultan Kabus’un 2016 yılında Umman’ın 46. Ulusal Günü münasebetiyle Maskat’a düzenlenen bir askeri geçit törenine katıldığı sırada (AFP) - Sultan Kabus’un bugün Maskat’ta gerçekleştirilen cenaze töreni

Umman, Sultan Kabus’a veda etti

Sultan Kabus’un 2016 yılında Umman’ın 46. Ulusal Günü münasebetiyle Maskat’a düzenlenen bir askeri geçit törenine katıldığı sırada (AFP) - Sultan Kabus’un bugün Maskat’ta gerçekleştirilen cenaze töreni

Umman, Sultan Kabus’a veda etti
12 Ocak 2020 - 01:41

Umman bugün Sultan Kabus bin Said’i son yolculuğuna uğurladı. Sultan Kabus bin Said, Umman reformunun kurucusu ve üç asırdır ülkeyi yöneten Busaid ailesinden gelen 8. sultandı. Kraliyet Mahkemesi Divanı, üç günlük yas ilan edildiğini ve kamu ve özel sektördeki resmi çalışmaların askıya alındığını duyurdu. Bayraklar 40 gün süreyle yarıya indirildi. Umman Sultanlığı Milli Güvenlik Konseyi tarafından bu sabah yapılan açıklamada, Sultan Kabus bin Said’in vasiyeti İktidardaki Aile Konseyi huzurunda açılarak sesli bir şekilde okundu. Ardından yeni Sultan’ın Heysem bin Tarık bin Teymur Al Said olduğu ilan edildi.Sultan Kabus’un bugün Maskat’ta gerçekleştirilen cenaze töreni (Reuters)

Kabus bin Said’in amcasının oğlu olan 1954 yılında Umman'ın başkenti Maskat'ta dünyaya gelen Sultan Heysem bin Tarık daha önce de hükümette birçok görev üstlenmişti.

23 Temmuz 1970 tarihinde tahta geçmesinin ardından başlayan Umman reformunda ülkesini rekor sürede gelişmiş devletler düzeyine taşıyan merhum Sultan Kabus bin Said’in parmak izleri bulunuyor. Sultan Kabus’tan önce ülke ilkel bir sultanlıktı. Yalnızca üç okulun bulunduğu ülke, modern devletlerin en asgari düzeydeki temellerinden dahi yoksundu.Sultan Kabus’un 2016 yılında Umman’ın 46. Ulusal Günü münasebetiyle Maskat’a düzenlenen bir askeri geçit törenine katıldığı sırada (AFP)

Sultan Kabus, uluslararası düzeyde ise ülkesi için bölgenin iniş ve çıkışlarından farklı bir yol çizdi. Ülkesini, İran ve İsrail gibi Ortadoğu’nun en hassas ülkeleriyle bağlarını koparmayan bir iletişim köprüsü haline getirdi.

Sultanlıktaki yetkililere göre Umman’ın dış politikası; farklı bölgesel ve uluslararası eğilimler arasında krizleri çözme ve denge ilişkileri kurmada hala aktif. Ülke, bölgedeki anlaşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözmek, güvenlik ve istikrar sağlamak için çalışmaya devam ediyor.

1970 yılından bu yana ülkenin başında olan Sultan Kabus bin Said en son 18 Kasım 2019’da gerçekleştirilen 49. Ulusal Gün kutlamaları askeri geçit töreninde görülmüştü.

Umman’ın yeni Sultanı Heysem bin Tarık bugün yaptığı konuşmada, barış içinde bir arada yaşama, devletlerin egemenliğine saygı politikası, tüm ülkelerle dostane ilişkileri dürdürme ve Körfez ülkeleri ile kardeşlik bağlarını sürdürme sözü verdi.

Bugün amcasının oğlu eski Sultan Kabus bin Said’in vefatının ardından halefi olarak iktidara geçen Sultan Heysem bin Tarık, ülkesinin selefinin izlediği “dışarıdan ‘müdahale etmeme’ politikasını” izlemeye devam edeceğini vurguladı.

Sultan Heysem, bugün Umman devlet televizyonu tarafından yayınlanan konuşmasında, petrol üreticisi olan ülkesini geliştirmek için çaba gösterme vaadinde bulundu. Ayrıca bölgede arabulucu rolü oynama ve Arap ülkeleriyle birlikte bölgeyi çatışmalardan uzaklaştırmaya çalışacağını ifade etti.Sultan Kabus ve babası Sultan Said (AFP)

Yeni Sultan, gerçekleştirdiği ilk konuşmada, “Merhum Sultan’ın izini takip edeceğiz. Sabitelere sadık kalacağız. Ülkemizin dış politikası, ulusların ve halkların barış içinde bir arada yaşamasına, iyi komşuluk ve başkalarının dış ilişkilerine müdahale etmemek ve devletlerin egemenliğine saygı duymaya dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Umman’ı 50 yıl boyunca yöneten Kabus bin Said’in dün vefat etmesinin ardından vasiyeti okunarak yeni Sultan’ın Heysem bin Tarık olduğu ilan edilmişti.

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum