Sadakataşı'ndan Arakanlılara Yetimhane

Myanmar’da yaşadıkları katliamdan kaçarak komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara, Sadakataşı Derneği yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Sadakataşı'ndan Arakanlılara Yetimhane

Myanmar’da yaşadıkları katliamdan kaçarak komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara, Sadakataşı Derneği yardım ulaştırmaya devam ediyor.

Sadakataşı'ndan Arakanlılara Yetimhane
27 Kasım 2019 - 22:56

Sadakataşı Derneği acil yardım ekibi, Bangladeş’in Chittagong bölgesinde temeli atılan Arakanlı 100 mültecinin barınacağı yetimhanenin son halini teftiş etti. Daha sonrasında mülteci kamplarına giden acil yardım ekibi burada su kuyuları açılışları, zekât ve gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirdi.
 
Arakanlı mültecilere yapılan saldırıların insani krize dönüştüğü ilk andan itibaren bölgede yardım faaliyetlerine başlayan Sadakataşı Derneği Bangladeş’e sığınan mültecilere yardım ulaştırmaya devam ediyor.
 
Arakanlı Mültecilere Yetimhane
 
Yaşadıkları soykırımdan kaçarak komşu ülke Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesine sığınan, Arakanlı yetimlerin konaklayacağı yetimhanenin temeli atıldı.
İnşasına başlanılan yetimhane ile derme çatma bambudan evlerde veya kamp dışında çadırlarda yaşamlarını sürdüren 100 yetim sıcak bir yuvaya sahip olacak. Yetimhane içerisinde yatakhane, derslik, yemekhane, mutfak ve kütüphane bulunuyor.
 
20 su kuyusu açılışı
 
Bölgede bulunan Sadakataşı acil yardım ekibi, Arakanlı mülteci kamplarını ziyaret ederken 20 su kuyusunun açılışını gerçekleştirdi. Dernek yıl içerisinde Bangladeş’te 200’e yakın su kuyusunu hizmete açarken, kuyular bölgenin en büyük sorunu olan hijyen ve salgın hastalıkların çözümü için büyük katkı sağlıyor.
 
300 aileye zekât dağıtımı
 
Mülteci kamplarında yaşayan Arakanlıların günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve alışveriş yapabilmeleri için dernek tarafından zekât dağıtımı gerçekleştirildi. 300 aileye yapılan zekât yardımı ile mülteciler kamplar içerisinde bulunan marketlerden ihtiyaçlarını karşılayabilecekler.
 
650 aileye gıda kumanyası
 
Dernek Cox’s Bazaar’da zor şartlar altında yaşayan 650 mülteci aileye pirinç, un, tuz, fasulye, şeker ve yağdan oluşan gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirdi.
Yardımlar için bölgede bulunan Sadakataşı Derneği genel başkan yardımcısı Cevdet Hasbal yaptığı açıklamada; ‘‘Bölgede kurulduğumuz yıldan itibaren acil yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkeleri Myanmar’da yaşadıkları katliamlar sonrasında Bangladeş’te göç etmek zorunda kalan kişi sayısı 2 milyona ulaştı. On binlerce yetim kamplarda zorlu koşullarda yaşamlarını sürdürürken onlara daha rahat bir ortam oluşturmak için 100 yetime ev sahipliği yapacak yetimhane inşaatının denetimini gerçekleştirdik. Cox’s Bazaar’da su kuyusu açılışları ve yüzlerce aileye gıda kumanyası dağıtımı gerçekleştirdik. Bölgeye acil yardım ulaştırmayı sürdüreceğiz.’’ İfadelerini kullandı.
 
Destek için
 
Sadakataşı Derneği’nin başlatmış olduğu Arakanlı Mültecilere yardım projelerine destek olmak için banka hesap numaralarına www.sadakatasi.org.tr web adresinden ulaşılabilir, tüm operatörlerden ARAKAN yazarak 2989’a SMS göndererek 5 TL destekte bulunulabilir. Ayrıntılı bilgi için 0216 614 04 61 numaraları telefon ile dernek yetkililerine ulaşabilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum