Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresinde Karamollaoğlu ikinci kez Genel Başkanlığa seçildi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun tek aday olduğu Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.Gerçekleştirilen kongre büyük bir heyecana sahne olurken genel başkanlığa yeniden Temel Karamollaoğlu seçildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 962 oy alarak yeniden Genel Başkan seçildi.

Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresinde Karamollaoğlu ikinci kez Genel Başkanlığa seçildi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun tek aday olduğu Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.Gerçekleştirilen kongre büyük bir heyecana sahne olurken genel başkanlığa yeniden Temel Karamollaoğlu seçildi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 962 oy alarak yeniden Genel Başkan seçildi.

Saadet Partisi 7'nci Olağan Büyük Kongresinde Karamollaoğlu ikinci kez Genel Başkanlığa seçildi
03 Kasım 2019 - 15:53Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kongre konuşmasına Necip Fazıl'ın "Zindandan Mehemd'e Mektup" şiiri ile başladı, Nazım Hikmet'in "Davet" şiiri ile devam etti.

Saadet Partisi 7.Olağan Kongresi Ankara’da yapıldı. Milli Görüş’ün 50. Yıldönümünde yapılan kongrede SP Lideri Karamollaoğlu, “Yolumuzdan dönmedik. Rüzgâra, konjonktüre, makama, mevkie göre yön değiştirmedik. AK Parti miadını doldurmuştur. Yorgundur, bitkindir, Türkiye’yi de bitirmektedir. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi olmasına rağmen ne adaleti kalmıştır, ne de kalkınması” dedi.

Konuşmasına Nazım Hikmet'in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ver hür, Ve bir Orman gibi kardeşçesine” şiirden alıntı yaparak başlayan Karamollaoğlu, "Bu dava bizim, bu sevda, bu vatan bizimdir. Karacaoğlan bizim, Dadaloğlu bizim, Yunus Emre bizimdir. Ahmet Yesevi, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş, Mevlana bizimdir. Kürt'ü, Türk'ü, Çerkes'i bizimdir. Semah bizim, halay bizim, horon bizimdir. Munzur bizim, Fırat bizim, Kaz Dağları bizimdir. Acıyla ansak da Madımak, Roboski, Başbağlar bizimdir. Yasin Börü, Eren Bülbül, Berkin Elvan bizimdir.Acısı bizim, sevinci bizim, kederi bizim, türküsü bizimdir.Bu çağrımız Türk'e, Kürt'e, Alevi'ye, Sünni'ye, Laz'a, Çerkes'e, Arnavut'a, Boşnak'adır.Bu çağrımız dindara, muhafazaklara, liberale, sosyal demokratadır.Görüşü, düşüncesi, ne olursa olsun 82 milyon ülke evladınadır:Karamollaoğlu, konuşmasında şunları söyledi:


50 YILDIR DÖNMEDİK, ALDATMADIK:
“Milli Görüş hareketinin siyaset sahnesine çıkışının 50. yılındayız. Yolumuzdan dönmedik. Rüzgâra, konjonktüre, makama, mevkie göre yön değiştirmedik. O yüzden, istikrar görmek isteyen bu salona baksın. ‘Diklenmek' değil ‘Dik Durmak' nasıl olur görmek isteyen, bu salona baksın. Bu salonda güce teslim olmayanlar var. Haksızlığa boyun eğmeyenler var. İlk virajda veda edenler değil, ahde vefa gösterenler var. Aldatmayanlar var, aldatılamayanlar var
Bugün 3 Kasım 2019. Bugün tarihi bir gündür.Milli Görüş hareketinin siyaset sahnesine çıkışının 50. yılındayız.Dile kolay tam 50 yıl!
-Hak diyoruz,
-Adalet diyoruz ,
-Üretim diyoruz,
-Kalkınma diyoruz.
-Şahsiyetli dış politika diyoruz.
-Önce ahlak ve maneviyat diyoruz.
-Düşmanlaştırma ve ötekileştirme değil, kardeşlik ve kucaklaşma diyoruz.
50 yıl önce Prof. Dr. Necmettin Erbakan belde-i muhayyerede, Konya’mızda ilk adımı atarken, ilk tohumu ekerken;
-“Bir çiçekle bahar olmaz” diyenlere
-“Evet ama her bahar bir çiçekle başlar”
diyerek karşılık vermişti.
İşte bu salonda, gelecek baharları müjdeleyen çiçekler var.
Karadeniz’in, Ege’nin, Torosların, Kaçkarların kardelenleri var.
Bundan 50 yıl önce, 1969 yılında Bağımsızlar Hareketinde hangi inançla yola çıktıysak,
MNP’yi, MSP’yi, Refah’ı, Fazilet’i kurarken hangi ruh ve heyecana sahipsek,
Bugün de, Saadet Partisi olarak, aynı coşku ve aynı inançla hedefe doğru yürüyoruz.
50 yıl önce yaptığımız gibi, bir kez daha besmelemizi çekiyor, kollarımızı sıvıyor ve işe koyuluyoruz.
Milli Görüş hareketi nasıl ki 1969 yılından itibaren;
-Maddi ve manevi kalkınmanın,
-Yerli ve milli duruşun,
-Üreten bir ekonominin
-Sanayi hamlelerinin ilk işaret fişeği olduysa,
Bugünkü kongremizde;
-Yaşanabilir Bir Türkiye,
-Yeniden Büyük Türkiye ve
-Yeni Bir Dünya’nın yeniden başlangıcı olacak inşallah.dedi


VARLIK FONUNA İPOTEK EDİLDİK:

3 Kasım 2002'de AKP'ye oy verdi milletimiz. Bugünün 3 Kasım olmasının bir başka önemi daha var.
Bilindiği gibi 3 Kasım 2002 yakın tarihimizin önemli kırılma noktalarından birine şahit olmuştur.
Milletimiz 3 Kasım 2002’de Ak Parti’ye temelde şu 5 şeyi gerçekleştirmek üzere oy vermişti.
Neydi bunlar?
1- Müreffeh bir Türkiye
2- Güçlü bir Türkiye
3- Özgür bir Türkiye
4- Öncü bir Türkiye
5-Adaletin hakim olduğu bir Türkiye

PEKİ, BUGÜN NASIL BİR TÜRKİYE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ?
Ekonomiden ekolojiye, adaletten demokrasiye, tarımdan sanayiye, eğitimden dış politikaya sürekli savrulan bir Türkiye var.Ekonomisi dar boğaza girmiş, tarım ve hayvancılığı bitmiş, bütün birikimleri “VARLIK FONU” adı altında ipotek edilmiş bir Türkiye var.Yaklaşık 500 binin üzerinde çiftçinin tarımı bıraktığı, 3 milyon hektardan fazla tarım arazisinin betona, inşaata kurban edildiği bir Türkiye var.
Komşularla sıfır sorun diye yola çıkıp, sorunlu olmadığı tek bir komşusu kalmayan bir Türkiye var.
Olağanüstü halin olağan hale geldiği, baskı ve tahakkümün arttığı, farklı ve muhalif seslerin susturulduğu, devletin omurgasını oluşturan kurumların yıpratıldığı bir Türkiye var…
Adalet olgusu iflas etmiş, mağdurlar ordusu oluşmuş bir Türkiye var. .
İltimas, adam kayırma, torpil ve partizanlığın sıradanlaştığı, israf ve yolsuzluğun had safhaya çıktığı bir Türkiye var.
Eğitimi yazboz tahtasına dönmüş, Aile yapısı, toplumsal bağları zayıflamış bir Türkiye var.
Gençlerin gelecekten ümidini kestiği, Yarınlara dair umutların tükendiği bir Türkiye var.

AKP MİADINI DOLDURDU:
3 Kasım 2002 AK Parti'nin iktidara gelişinin ilk günü olmuştu. 3 Kasım 2019'da, iktidardan ayrılışının tescillendiği gün olarak tarihe geçecektir. Çünkü AK Parti miadını doldurmuştur. Ne yazık ki, Türkiye'ye verebileceği hiçbir şey kalmamıştır. Yorgundur, Türkiye'yi de yormaktadır. Bitkindir, Türkiye'yi de bitirmektedir. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi olmasına rağmen ne adaleti kalmıştır, ne de kalkınması.

BİZ YANLIŞLARI ELEŞTİRİYORUZ:
 
50 yıl boyunca halkın değil tankın yanında duranlara nasıl karşı çıktıysak bugünde; halkın değil rantın yanında duranlara karşı çıkıyoruz.
50 yıl boyunca milletin kaynaklarının bir avuç mutlu azınlığa aktarılmasına nasıl karşı çıktıysak bugünde; milletin imkânlarının bir avuç yandaşa aktarılmasına karşı çıkıyoruz.
50 yıl boyunca milletin iradesine ipotek koymaya kalkan laikçi, dayatmacı vesayet anlayışına nasıl karşı çıktıysak, bugünde; vesayeti kaldıracağız diyerek iktidara gelip, kendi kişisel vesayetlerini kurmaya kalkanlara karşı çıkıyoruz.
Bundan sonra da karşı çıkmaya devam edeceğiz.
Kınayanların kınamasına aldırmadan inandığımız doğruları en gür şekilde haykırmaya devam edeceğiz.
Çünkü Milli Görüş gömleği ilikleriyle değil ilkeleriyle ünlüdür.
Biliyoruz ki; bu ilkelere inanan ve bu ilkelere göre çalışan idareciler ancak efsanevi hizmetlerin altına imza atabilirler.
Şayet, aynı yöneticiler gömleği çıkarır ve bu ilkelerden uzaklaşırlar ise, asla benzer başarıyı sağlayamazlar.
Zira koltuğu değil Hakkı üstün tutanlar, ülkelerine ve insanlığa büyük hizmetler yaparlar.
Herkes bilmeli ki, biz Ak Parti'yi değil yanlış politikalarını eleştiriyoruz. Biz partileri değil politikaları eleştiririz. Biz kişileri değil zihniyetleri eleştiririz. Halkın değil rantın yanında duranlara karşı çıkıyoruz. Milletin imkânlarının bir avuç yandaşa aktarılmasına karşı çıkıyoruz. Vesayeti kaldıracağız diyerek iktidara gelip, kendi kişisel vesayetlerini kurmaya kalkanlara karşı çıkıyoruz. Çünkü Milli Görüş gömleği ilikleriyle değil ilkeleriyle ünlüdür.

TOPLUMSAL SÖZLEŞME TEKLİF EDİYORUZ:

Türkiye'nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Bütün partilere sesleniyorum; Biz Saadet Partisi olarak milletimizin tüm farklılıklarıyla beraber, etrafında buluşabileceği yeni bir toplumsal sözleşme teklif ediyoruz.

DEVLETİ PARTİLEŞTİRMEYECEĞİZ:

Türkiye'nin geleceği için; Eğitimden istihdama, kamu ihalelerinden atamalara kadar her alanda adam kayırma, torpil ve iltiması ortadan kaldıracağız. İşi ehline vereceğiz. Devleti partileştirmeyeceğiz. Hiçbir kesimi siyasi görüşlerinden dolayı hizmetten mahrum bırakmayacağız. Hiç kimseye ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmayacağız. Eşimize, dostumuza kamu ihalelerini dağıtmayacak, ulufe verir gibi makam ve mevki tahsis etmeyeceğiz!Bugünkü sistem ülke sorunlarına çare olmak bir yana, bizatihi sorunun kaynağı haline gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'yle birlikte meclisin, yürütme üzerindeki denetim ve sorgulama gücü elinden alınmış, yürütmeyi denetlemesi gereken yargı da yürütmenin etkisine girmiştir. Bu şartlarda; SP için kuvvetler ayrılığı vazgeçilmez prensiplerden bir tanesidir. Sultanlarda dahi olmayan bir yetki ile bu ülkenin yönetilmesine müsaade edemeyiz. Haksızlık yapan en üst mevkide ki bir insan da olsa, karşısında hakkın söylenebileceği bir düzen inşa edeceğiz.”

VE HER ŞEY BİR İNSAN İLE BAŞLAR

Bir insan bir şehri, bir şehir bir ülkeyi, bir ülke dünyayı değiştirir.
Bütün kalbimle inanarak söylüyorum ki;
O bir insan Saadet Partisinin sandık müşahididir.
O bir insan Saadet Partisinin mahalle temsilcisidir.
O bir insan Saadet Partisi’nin ilçe yöneticisi, ilçe başkanı, il başkanıdır.
Kadın Kollarıdır, Gençlik Kollarıdır, Milli Gençliktir, Anadolu Gençleridir. 
İnanıyorum ki; kelebeklerin kanat çırpışı fırtınalara yön verir.
Mahallenizde, beldenizde, ilçenizde yapacağınız her çalışma dalga dalga yayılacak ve önce Yeniden Büyük Türkiye,Ardından da Yeni Bir Dünya kurulacaktır.
Bugünden itibaren köy köy, ilçe ilçe çalışacağız.
Dağ, ova, mezra ayırmayacağız.
Sokaktan caddeye, Twitter’dan Youtube’a her yerde olacağız.
Her yere ulaşacağız.
Her kapıya gideceğiz,
Her eli tutacağız.
Her yüreğe dokunacağız.
82 milyonu kucaklayacağız
Allah, bütün insanlık için çıktığımız bu kutlu yürüyüşü şimdiden mübarek kılsın.
Zafer inananlarındır ve zafer yakındır."


TEMEL KARAMOLLAOĞLU BİYOGRAFİSİ
30 Ekim 2016 tarihinde Saadet Partisi genel başkanı oldu.

Temel Karamollaoğlu, 7 Haziran 1941 tarihinde Kahramanmaraş’da doğmuştur. Aslen Sivas’ın Gürün ilçesindendir. Babası Üzeyir Bey ve annesi Münire Hanım’dır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladıktan sonra 1959yılında burslu olarak okuduğu İngiltere'ye gitti. İngiltere'de bir üniversite olan The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) Tekstil Mühendisliği Bölümü'nden 1964 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını da aynı yerde 1967 yılında tamamladı.
1967 yılında Türkiye'ye dönen Temel Karamollaoğlu, Sümerbank'ta proje mühendisi olarak işe başladı. Kısa zaman sonra da (DPT) Devlet Planlama Teşkilatı’nda Tekstil Sektör Uzmanı olarak görev aldı. 1967 ve 1972 yılları arasında DPT'de Tekstil Sektör Uzmanı olarak çalıştıktan sonra askerlik görevini yapmaya başladı.
Askerlikten terhis olduktan sonra 2 yıl bir özel sektörde çalıştı.
Temel Karamollaoğlu, 1975 yılında Sanayi Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü olarak görev yaptı.
5 Haziran 1977 - 12 Eylül 1980 tarihleri arasında 16. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Millî Selamet Partisinden Sivas Milletvekilliği yapmıştır. Parlamento çalışmalarında KİT Komisyonu Üyeliği yaptı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi olarak Türkiye’yi temsil etti. 1978’de Parti Genel Kurulu Üyeliğine seçildi.
12 Eylül 1980 tarihinde olan askeri darbeden sonra 1987 referandumuna kadar aktif siyasetten uzak kalan Temel Karamollaoğlu, bir müddet özel müşavirlik yaptı ve daha sonra bir tekstil firmasında Genel Müdürlük ve Koordinatörlük görevlerinde bulundu.
1987 yılında politik hayata geri dönerek Refah Partisi Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi.
26 Mart 1989 günü yapılan yerel seçimlerde Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerde de yine Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanlığına seçilerek görevine devam etti. 1995 Genel Seçimlerinde Refah Partisinden Sivas Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.
8 Ocak 1996 - 18 Nisan 1999 tarihleri arasında 20. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Refah Partisinden Sivas Milletvekilliği yapmıştır. Bu dönemde NATOParlamenter Asamblesi Üyesi olarak görev yaptı. Aynı dönemde Refah Partisi Grup Başkanvekilliğine seçildi. Bu görevini Refah Partisinin kapatılmasına kadar sürdürdü.
18 Nisan 1999 - 14 Kasım 2002 tarihleri arasında 21. dönem Türkiye Büyük Meclisi'nde Fazilet Partisinden Sivas Milletvekilliği yapmıştır. Bu yasama döneminde NATO Parlamenter Asamblesi Üyeliği devam etti. Mayıs 2000 tarihinde yapılan Saadet Partisi kongresinde Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
Refah Partisinden Sivas Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Sivas’da yaşanan Madımak otelindeki Sivas Katliamı sırasındaki tavrından dolayı yoğun eleştiri aldı. Ancak hakkında hiç bir dava açılmamıştır. Daha sonra ise Refah Partisinden milletvekili seçildi.
Temel Karamollaoğlu, 1965 yılında İngiltere'de okurken tanıştığı bir İngiliz bayan ile evlendi. Eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu adını aldı. 5 çocuğu vardır. Eşi Müslüman olup, TC. vatandaşlığına geçmiştir.
30 Ekim 2016 tarihinde yapılan ve eski başkan Mustafa Kamalak’ın aday olmadığı Saadet Partisi 6. Olağan Kongresi'nde oy kullanan 891 delegenin 871'inin oyunu alan Temel Karamollaoğlu yeni genel başkan seçildi.
Temel Karamollaoğlu, 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Saadet Partisinin Cumhurbaşkanı adayı oldu.
Siyasi Parti Kariyeri :
1977 - 1980 - Millî Selamet Partisi
1987 - 1998 - Refah Partisi
1998 - 2001 - Fazilet Partisi
2001 - 2016 - Saadet Partisi

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum