Malatya Tanıtım Günleri başladı

Malatya’nın yöresel değerlerini İstanbul’la buluşturacak Malatya Tanıtım Günleri başlarken, MAKADER (MALATYA KALKINMA DERNEĞİ) Genel Başkanı Hakan Berktaş, etkinlikte katlımcılara Malatya sevdasını ortaya koyan projelerini tanıttı.

Malatya Tanıtım Günleri başladı

Malatya’nın yöresel değerlerini İstanbul’la buluşturacak Malatya Tanıtım Günleri başlarken, MAKADER (MALATYA KALKINMA DERNEĞİ) Genel Başkanı Hakan Berktaş, etkinlikte katlımcılara Malatya sevdasını ortaya koyan projelerini tanıttı.

Malatya Tanıtım Günleri başladı
22 Ekim 2021 - 18:21

Malatya’nın yöresel değerlerini İstanbul’la buluşturacak Aslantepe’den Yenikapı’ya Malatya Tanıtım Günleri başladı. 4 gün sürecek etkinlik Malatyalıları biraraya getirdi.,
Malatya  yöresel  etkinliği açılış programının sunuculuğunu Radyo TV program yapımcısı Ali Biricik ve Serkan Lama  yaptı. Programa eski Gümrük ve Ticaret Bakanı AK Parti MYK üyesi  Milletvekili Bülent Tüfekci, CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, eski Milletvekili Gülay Yedekçi,  Anadolu Birlik Partisi Genel Başkanı  Bedri Yalçın , AK Parti İstanbul İl Başkanı  Osman Nuri Kabaktepe, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gelecek Partisi İl Başkanı İsa Mesih Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan , Büyükşehir Meclis Grup ve  Esenler Belediye Başkanı Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir , Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Pötürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, Akçadağ Belediye başkanı Ali Kazgan, Malatya iş adamları dernek başkanı Yunus Akdaş, Güngören Ak Parti İlçe Başkanı Devran Yalçınkaya, Güngören Belediyesi başkan yardımcısı Abdulkadir Altınhan, sanatçı yönetmen Gani Şavata, Aydın Aydın katıldı.
 
Malatya birlik beraberliğinde Malatya öncülük yapmıştır
 
Açılış konuşmasını yapan Malatya Konfederasyon Başkanı ve Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı  Adil Gevrek, Bu yıl çok farklı bir etkinlik yapacaklarını dile getirdi. Gevrek " Malatya'mızın her değerini Makom olarak bir araya getirmeye çalışıyoruz. Malatyalıları bir arada tutma bir araya getirmek için gayret ediyoruz.  Türkiye'nin birlik beraberliği söz konusu olduğunda Malatyalılar her zaman öncülük yapmıştır” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Hasan Akkuş konuşmasında “Malatya insanı Kayısı kadar tatlı, çekirdeği kadar serttir" derken, Malatya İşadamları Derneği başkanı Yunus Akdaş, "Malatya birlik beraberliği temsil eder, kavuşturmayı temsil eder, ülkenin bütünlüğü üzerinde oynanan oyunların karşısında daima dimdik durur. Biz Malatyalılar bütün insanlığı seviyoruz" dedi. Malatya Belediye Başkanları adına konuşan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldağ “Fuar boyunca Malatya kültürü burada buluşacak. Bugün için Arguvan türkü gecesi ile özel anlamlı bir gece yaşanacak " ifadelerini kullandı. AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ise askerliğini Malatya'da yaptığını söyledi.
 
Aslantepe Dünya 19’ncu Kültürel Mirası
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Aslantepe'nin dünya 19. kültürel mirası olarak tescil edilmesiyle insanların sıla-i rahim yaparak şehirlerine sahip çıkmasını tavsiye etti. Milletvekili Onursal Adıgüzel,“Yediden yetmişe Türkiye'nin her yerinde gelen Malatyalıların etkinliğe katılmasından dolayı gurur duydum. Aslantepeyi dünyaya anlatmak tarihi sorumluluktur” diye konuşt. Malatya'nın Arguvanlı Sanatçıları Ali Rıza Gültekin, Sinem Önel, Cemal Öztaş ve Mesut Salman sahne alarak katılımcılara türkü ziyafeti  verdi.
 
Berktaş: Şehrimizi seviyorum, Malatyalı olmaktan gurur duyuyorum
 
Malatya değerlerini Aslantepe’den Yenikapı’ya taşıyan Malatya Tanıtım Günlerine katılan MAKADER (MALATYA KALKINMA DERNEĞİ) Genel Başkanı Hakan Berktaş, standları tek tek ziyaret ederek katlımcılara Malatya sevdasını ortaya koyan projelerini tanıttı. MAKADER olarak yaptığı çalışmaları özetleyen el broşürünü standlara dağıttıran Berktaş’ın MAKADER MALATYALILAR TİCARET MERKEZİ ve Kemal Sunal Uluslararası Komedi Film Festivali projeleri çok dikkat çekti. Bertaş, bu projelerini şöyle anlattı. “Malatya lobiciliği yapıyoruz. Malatyalı KOBİ’lerimizin dışarıya açılmaları, birbirleriyle network ağı ile bir araya getirerek güçbirliklerini, işbirliklerini artırmalarını sağlayacak, üretimlerine, istihdamlarına, büyümelerine katkı sağlayacak ve yerelden dünya ligine çıkaracak MAKADER MALATYALILAR TİCARET MERKEZİ PROJESİ’ne start verdik. Şehrimizde, üretim, istihdam, katma değer sağlayan hemşehrilerimizin bu projeye katılımını, Malatya’yı büyütme sevdasıyla omuz vermelerini bekliyoruz. Yurdumuzun ve dünyanın dört bir tarafına dağılmış Malatyalı hemşerilerilerini birbirinden haberdar edecek, yaptıkları işlerde birbirinin ticaretlerini desteklecek, yeni iş imkanları ortaya çıkaracak, işbirlikleri ve güçbirlikleri oluşturacak ve ekonomik bağlantılar sağlayarak katma değerimizi artıracağız. Malatya’mızda  girişimcilerin önünü açacak, işadamlarımızın birbirleriyle olan ticaretlerinin geliştirmelerini sağlayacak, yaptıkları işlerde birbirinden haberdar olmayan hemşerilerimizi ekonomik platformlarla ticaret köprüleriyle, bağlantılarıyla hemşerilerimizi buluşturacağız”
 
MAKADER ORG.’A BEKLİYORUZ
 
“Malatya’mızda üretim yapan esnafımızın, iş insanlarımızın, turizmcilerimiz, gastronomik işletmelerimiz, hizmet, sağlık, eğitim, danışmanlık, tarım hayvancılık, tekstil vb. her sektör ve alanda faaliyet gösteren herkesin birbiriyle tanışmasını, ticaretini, iletişimini, işbirliklerini-güçbirliklerini oluşturmak, kolaylaştırmak, güvenli şekilde ticaret yapabilmelerini sağlamak istiyoruz. Gerek yurdumuzda gerekse dünya üzerindeki tüm Malatyalı’ları MALATYA’LILAR TİCARET MERKEZİ sayfamızda toplayarak, birbirine destek vermeye, omuz vermeye, ulusal ölçekte ticaretlerini geliştirmeye, büyütmeye, dünya ölçeğinde ihracat potansiyellerini artırmaya, katma değer sağlamaya çağırıyoruz. Şehrimizi seviyoruz. Malatyalı’ların da şehrimizi yürekten sevdiğine inanıyoruz. Sevdamızı şehrimizi dünya markası yapmak için gönül köprülerine, ticaret bağlantılarına dönüştürmeliyiz. MALATYA’LILAR TİCARET MERKEZİ SAYFAMIZDA bize web sitelerini ve iletişim bilgilerini gönderecek her işletmenin sayfasını, iletişim bilgilerini, adreslerini yayınlayacağız. Malatya’lı herkes, birbirinden haberdar olacak, ne iş yaptığını bilecek ve ihtiyaç duyduğu her ürünü hemşerisinden temin etme imkanı bulacaktır” diye konuştu.
 
KEMAL SUNAL ULUSLARARASI KOMEDİ FİLM FESTİVALİ PROJESİ
 
Malatya’nın medarı iftiharı, Türk sinemasına komedide damga vuran Kemal Sunal adına Malatya Uluslararası Kemal Sunal Film Festivali düzenlemek için de hazırlık yapıyoruz. Her filmini her kuşağın defalarca seyredip zevk ve keyif aldığı Kemal Sunal adına düzenleyeceğimiz festivalle Sunal’a vefa borcumuzu ödeme niyetindeyiz. Şehirleri marka yapan değerleri, kültürü ve sanattaki başarısı, ekonomisinin güçlü olması, iç ve dış turizme tarihini, gastronomik değerlerini, tarihi değerlerini bir pencere olarak açabilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda şehrimizi marka yapacak, ülkemizi kültür sanat alanında dünya sinemasında önemli bir noktaya taşıyacak festival projemizi Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın değerlendirmeye alıp, bu güzel çabamızda bizlere yol haritası sunacağına inanıyoruz. Kemal Sunal’a ülkemizin vefa borcunu bu şekilde ödeyebileceğini düşünüyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur. Amerikan Bağımsız Komedi filmlerinin, Avrupa sinemasının çok nitelikli filmlerini şehrimize davet edip, gösterimlerinin sağlanıp, filmlerin başrol oyuncuları ve yönetmenlerine varıncaya dek şehrimize gelip festival boyunca nitelikli bir sinerjiyi sağlamak amacında olduğumuz festivalimiz,  ülkemizin de dünya kültür sanat sahnesinde tanıtımına önemli bir katkı sağlayacağı inancındayız”
 
makader.org
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum