Kürşat Mican:Pierre Loti Tepesi'nin ismi değişsin...

Eyüpsultan Mezarlığı'nın tepesinde bulunan İdris-i Bitlisi tepesinin, Fransız subay ve yazar Pierre Loti olarak anılmasına uzun yıllardır tepki gösteriliyordu. Fransız Charlie Hebdo Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerden sonra bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı alçakça hedef almasının ardından kamuoyundan tepkiler yükseldi. Fransız mallarını boykotunun yanı sıra Fransa’ya yönelik çeşitli protesto önerileri de gündeme geldi.

Kürşat Mican:Pierre Loti Tepesi'nin ismi değişsin...

Eyüpsultan Mezarlığı'nın tepesinde bulunan İdris-i Bitlisi tepesinin, Fransız subay ve yazar Pierre Loti olarak anılmasına uzun yıllardır tepki gösteriliyordu. Fransız Charlie Hebdo Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerden sonra bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı alçakça hedef almasının ardından kamuoyundan tepkiler yükseldi. Fransız mallarını boykotunun yanı sıra Fransa’ya yönelik çeşitli protesto önerileri de gündeme geldi.

Kürşat Mican:Pierre Loti Tepesi'nin ismi değişsin...
02 Kasım 2020 - 10:21

Hz. Muhammed'e (S.A.V) yönelik ahlaksızca karikatürlerle tüm İslam dünyasının tepkisini çeken Fransız Charlie Hebdo bu kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı. Daha önce de başta İslamiyeti ve Türkleri olmak üzere birçok alçaklığı hedef alan dergiye ülkesi Fransa'nın yönetimi de destek olunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız malları için boykot çağrısı yaptı. Boykotu destekleyen vatandaşlar farklı önerilerde de bulundu. Bunlardan biri de İstanbul'un ilçelerinden Eyüp Sultan'da yer alan Pierre Loti Tepesi'nin adının değişmesi oldu.

FİKİRDE BİRLİK VE MÜCADELE PLATFORMU BAŞKANI KÜRŞAT MİCAN  tarafından Eyüp Sultan Tepesine konulan Fransız "malı" Pierre Loti ismini Boykot etmey çağrısında bulundu .Mican ;Eyüp Sultan Tepesinden Pierre Loti isminin kaldırılması ve ‘Eyüp Sultan Tepesi’ olarak değiştirilmesi için  imza kampanyası başlattık!!!
YAPILAN YAZILI AÇIKLMADA:;
EYÜPSULTAN TEPESİNDEN PİERRE LOTİ İSMİ DERHAL KALDIRILMALI!!!
Aziz Türk Milleti,
Türk İslam Alemi için derin manası, muhtevası ve değeri olan Eyüp Sultan ilçemizde bulunan Eyüp Sultan Tepesindeki 1934 yılından beri süregelen bir tarihi yanlışa dur demek için bugün itibariyle bir imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız.
Şöyle ki; 1934 yılına kadar Kıymetli İslam Alimi İdris-i Bitlisi’nin adıyla anılan Eyüp Sultan Tepesi 1934 yılında alınan bir kararla Fransız subayı ve yazarı olan Pierre Loti’nin ismiyle değiştirilmiştir.
Her ne kadar İstanbul Sevdalısı olduğu için bu kutlu tepeye Pierre Loti ismi verilip, yazar taltif edilmişse de, en az yazarlığı kadar ahlaksızlığıyla ve sapkınlığıyla da bilinen ve ünlenen bu şahsın isminin Türk İslam Alemi için kutsiyeti olan, maneviyatıyla meşhur bu güzide ilçemizde bulunması bizleri derinden üzmekte ve yaralamaktadır.
Fransızların geçmişte olduğu gibi bugünde değerlerimize, dinimize, mukaddesatımıza ne kadar kavi düşman olduğu gün gibi aşikardır.
Milletçe el ele verip buram buram ecdad ve Anadolu İrfanı kokan bu mübarek toprakta, bu maneviyatı yüksek tepede, bu kutsal beldede Müslüman olmayan bir ahlaksız ecnebinin isminin yaşatılmasına artık müsaade etmeyeceğiz. Ayrıca başta Eyüp El Ensari Hazretleri olmak üzere burada metfun bulunan nice alim ve evliyaya, mütefekkirlerimize, şehitlerimize, kahramanlarımıza ve hassaten İdris-i Bitlisi Hazretlerine yapılmış olan bu saygısızlığa son vermiş olacağız.
Bizler bunun için imza kampanyası başlattık. Eyüp Sultan’da ve İstanbul’da ikamet eden vatandaşlarımızın imzalarını alarak, gerekli mercilere isim değişikliği için dilekçemizi verip, müracaatımızı yapacağız.
İnanıyorum ki Eyüp-el Ensari Hazretlerinin kıymetli komşuları olan Eyüp Sultanlı hemşerilerimiz ve dahi İstanbullu hemşerilerimiz bu yanlışın, ayıbın düzeltilmesi için bizlere gereken desteği vereceklerdir.
O sapkın ismi Eyüp Sultan Tepesinden indirene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz!!!
KÜRŞAT MİCAN
FİKİRDE BİRLİK VE MÜCADELE PLATFORMU
BAŞKANI

​​​​​​​
Kürşat Mican kimdir?
1 Mart 1982 tarihinde Giresun’un Eynesil ilçesinde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte küçük yaşta İstanbul’a taşındı. Eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayan Kürşat Mican, uzun yıllardır aile şirketi olan Mican Grup’ta yöneticilik yapmaktadır. İngilizce ve Arapçaben Kürşat Mican, ayrıcı profesyonel sporcudur. Muhsin Başkan ve Davası kitabının yazarı olan Mican, Alpkurt (Alperen Arama Kurtarma) Derneğinin de kurucu başkanıdır. Eğitim ve akademik faaliyetlerde Türk gençliğinin ahlaklı, donanımlı ve kültürü olması için ömrünü adayan Mican, 14 yaşında Nizam-ı Alem Ocaklarıyla tanışmıştır. Büyük Birlik Partisi Eminönü Gençlik Kolları temsilciliği, 2 dönem İstanbul Alperen Ocakları Bölge sorumluluğu, 3 yıl Alperen Ocakları Pendik ilçe başkanlığı, 4 yıl Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı ve 2 yıl Alperen Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.
Eğtim ve akademik çalışmalar yapmak için 2018 yılında Yesevi Alperenler Derneğini kurdu.Halen kurucu genel başkan olarak görevine devam eden Kürşat Mican, 8 yıldan beri Suriye ve Irak başta olmak üzere birçok mazlum coğrafyada yardım faaliyetlerine bizzat iştirak etmektedir. Doğu Türkistan, Mısır, Kafkasya, Balkanlar ve Filistin ile ilgili çalışmalar yürüten Mican, 2000 yılından itibaren Büyük Birlik Partisi üyesidir. 


Pierre Loti kimdir?
1934'TE TEPENİN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Bir Fransız subayı olan Pierre Loti, aynı zamanda ilk romanını İstanbul'da yazmış bir isim. Eşcinsel olduğu yönünde çok sayıda iddia ortaya atıldı. Osmanlı döneminde İstanbul'un Eyüpsultan semtinde yaşamıştır. Türkiye sevgisiyle tanınan Loti hakkında olumlu görüşlerin yanı sıra olumsuz görüşler de tarihteki yerini aldı. Özellikle şair Nazım Hikmet tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Eyüp Mezarlığı'nın üstünde bulunan İdris-i Bitlisi Tepesi'nin adı 1934'te tartışmalı bir isim olan Pierre Loti'nin ismiyle değiştirilmesi o günden bu yana tepkilere neden olmaya devam ediyor.
BİTLİS MİLLETVEKİLİ VAHİT KİLER: KANIMIZA DOKUNDU
2012 yılında AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, ''Eyüp'teki o meşhur köşkün adı 1934'e kadar İdris-i Bitlisi Köşkü olarak biliniyormuş. Tepenin adı da kayıtlarda 'İdris-i Tepesi' diye geçiyor. Ne var ki, 1934 yılında, Fransız yazarı Pierre Loti'nin ismi verilmiş. Biz bunu öğrendiğimiz zaman Bitlisliler olarak kanımıza dokundu, ağrımıza gitti.'' ifadelerini kullanmıştı.
İdris-i Bitlisi kimdir? 
İDRİS-İ BİTLİSİ 'İSLAM BİRLİİĞİ'Nİ SAVUNUYORDU

Tarihçiler İdris-i Bitlisi’nin Türk ya da Kürt olup olmamasının önemli olmadığını yaptığı hizmetlerin ve bıraktığı eserlerin daha önemli olduğunu vurguluyor. İdris-i Bitlis-i, Osmanlı tarihinde ilk kez İslam birliğini savunmuş ve Müslüman devletlerin birbirleriyle savaşmak yerine hilafet etrafında toplanmaları gerektiğini belirtmiş. Yavuz’un uyguladığı doğu politikasında da etkin rol oynamış bir isim olarak tarihte yerini almıştır. Şu an İdris-i Bitlis Tepesi'nde halen daha İdris Köşkü bulunmaktadır. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum