KİGİDER,''İmam hatipli Gençlik Şühedanın İzinde' 'Programı düzenledi (VİDEOLU)

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen ÖNDER Küçükçekmece İmam Hatipliler Derneği ( KİGEDER ) organize ettiği" İmam Hatipli Gençlik Şühedanın İzinde " Şehadet Sevgisi Programı muhteşem bir atmosferde gerçekleşti.

KİGİDER,''İmam hatipli Gençlik Şühedanın İzinde' 'Programı düzenledi (VİDEOLU)

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen ÖNDER Küçükçekmece İmam Hatipliler Derneği ( KİGEDER ) organize ettiği" İmam Hatipli Gençlik Şühedanın İzinde " Şehadet Sevgisi Programı muhteşem bir atmosferde gerçekleşti.

27 Şubat 2020 - 17:46

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleşen programa Küçükçekmece ilçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı şube Müdürleri, çeşitli Okul Müdürleri. Öğretmenler ve velilerde katıldılar.
( KİGEDER ),in organize ettiği" İmam Hatipli Gençlik Şühedanın İzinde " programına başlamadan kuran kerim okundu, ardında istiklal marşı okunarak selam konuşmasında KİGEDER başkan yardımcısı Özkan Demiroğlu kürsüye gelerek açılış konuşmasını yaptı.
Demiroğlu konuşmasına anlamlı dörtlükle başladı,
Geceye adım adım yürüdüler
Korkuya adım adım yürüdüler
Onlar öndeler, onlar öncüler
Hiç düşünmeden bir an onlar öldüler
Yılmadan, yıkılmadan direndiler
Yaradan adına can verdiler
Onlar öndeler, onlar öncüler
Hiç düşünmeden bir an onlar öldüler.
Demiroğlu konuşmasında’ ’Öncelikle Üç aylarınızı ve yarın akşam dualarla, ibadetlerle ifa edeceğimiz mübarek Regaip kandilinizi en kalbi duygularımla tebrik eder, felahımıza ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederim.
Yine bugün yıldönümü olan Hocalı katliamında hayatını kaybeden soydaşlarımıza, Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet diler, 26 Şubat 1992 yılında gerçekleşen bu elim hadisenin asla unutulmaması gerektiğinin altını çizmek isterim.
 
Sevgili gençler, kıymetli veliler, çok değerli katılımcılar İçinde bulunduğumuz ay gün olarak kısa olmasına rağmen içerisinde barındırdığı, maneviyat ve olaylarıyla şehadet ayı adını almıştır. Şubat ayı birçok önemli hadisenin başlangıcına vesile olmuş, emri bil maruf, nehyi anil münkeri anlatan birçok öncü, önder isim bu ay içerisinde şehadet şerbetini içmiştir.
Şubat ayı şehitler ayıdır. Şahit olmadan şehit olunmaz, bu hayatta hepimiz şahitleriz. Şehitlik makamı nasip işi, Cenabı Allah bize neyi layık görürse onu yaşarız. Bize düşen sebat etmek, tefekkür etmek, samimiyetle, istikamet üzere yol yürümektir. Büyük yaşamak büyük imtihanlardan geçmeye gönüllü olmaktır. İnsan iddiasıyla sınanır. Onlar zor zamanlarda hakkı haykırmaktan beri durmadılar. Haklarında söylenen onca olumsuz söze, haksız ithamlara, kimi zaman uğradıkları fiziki saldırılara rağmen , “ BİZ GELMEDİK KAVGA İÇİN, BİZİM İŞİMİZ SEVGİ İÇİN, HAKKIN EVİ GÖNÜLLERDİR, GÖNÜLLER YAPMAYA GELDİK .” düsturuna şiar edinerek marufu anlatmaya çaba göstermişlerdir.

2020/02/2020-02-27-23-58-21.jpg


Şehadet bir çağrıdır nesillere ve çağlara sözüyle hafızlarımıza kazınan Şehit Metin Yüksel 23 Şubat 1979 yılında Fatih Camii avlusunda bir sabah namazı çıkışında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit edilmiştir.
Hayatı boyunca İslami bir mücadele içerisinde yaşayan , Filistin meselesini ümmetin meselesi olarak gören , Yarınlar yorgun olanların değil rahatından vazgeçenlerin olacaktır sözünün sahibi Hasan El-Benna 12 Şubat 1949 yılında vermiş olduğu bir konferans sonunda silahlı saldırıya  uğramış , götürüldüğü hastaneye polisin müdahalesi ve tedavisinin engellenmesi neticesinde şehadet şerbetini içmiştir.
Daha niceleri, Malcolm x, İskilipli Atıf hoca , Zelimhan Yanderbiyev , 28 Şubat 1982 tarihinde Hama ve Humus şehirlerinde 40 bine yakın mağdur ve mazlum Müslümanın  zalim Hafız Esat tarafından katledilişi , bugün babasını aratmayan oğlu Beşar Esat’ın yaptıkları ortadadır. Bu acı hatıralar her aklımıza düştüğünde içimizde soğumaya yüz tutmuş eylem reflekslerimizi yeniden dirilterek bismillah deyip yola revan olacağız. Bunun için geçmişi iyi bilmek, geleceğimizi bu geçmiş üzerine şekillendirmek gerekmektedir.
Bizim misyonumuz gençlerimizi bu bilinçle yetiştirerek bilgi ve hikmeti kuşanarak yol yürümelerini sağlamaktır. Dernek olarak yaptığımız çalışmalar bu istikamette sadece öncü ve önder olmak gayesiyle yapılmaktadır.
 
Biz “ İmam Hatipli Gençlik Şühedanın İzinde “ derken sadece Şubat ayında şehadete koşanları değil, bu toprakları vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Bedir’den Kudüs’e, Kudüs’ten Malazgirt’e, Malazgirt’ten İstanbul’un Fethine, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye, Çanakkale’den Kıbrıs’a, Kıbrıs’tan 15 Temmuz’a, 15 Temmuz’dan günümüze Afrin’e , İdlip’e  uzanan bir tarihi akışın içerisinde büyük yaşayan , büyük hedeflerin peşinde koşarken şehit edilen tüm şehitlerimizi anıyoruz.
15 Temmuz hain darbe girişiminde tarihi bir misyon yüklenerek darbenin seyrini değiştiren Şehit Ömer Halisdemir’i , bugün bu programı icra ettiğimiz okulumuza ismi verilen Şehit Mehmet Güder’i , Çanakkale’de Seyit Onbaşı’yı , kınalı kuzuları , İstanbul’un fethinde surlara İslam’ın sancağını dikerken şehit edilen Ulubatlı Hasan’ı , Namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam diyen şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nu , Anadolu’nun çoraklaşmış topraklarından  “ Bir çiçekle bahar olmaz , ama her bahar bir çiçekle başlar “ hayaliyle çıkılan kutlu yolun aziz öğretmeni Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ı , ilmi ve siyasetiyle cennetmekan Sultan Abdülhamit’i bu vesileyle bir kez daha yad ediyor , kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.
Sevgili gençler dünya her geçen gün değişiyor , dünya tarihinin gidişatına yön veren aktör ülkeler bir krizin içesinde , insanlık onuru ayaklar altında ve mutlaka yeni bir medeniyetin yükselişi gerçekleşecektir. İşte bu yeni medeniyet sizlerin omuzlarında, İmam Hatip gençliğinin, bilgisiyle, becerisiyle, gayretiyle, çabasıyla, dik duruşuyla gerçekleşecektir. Bunun için Kuran ahlakını ve peygamber efendimizin sünnetini temel alan bir yol göstericiliğe, İslam dünyasının tümüne hitap eden, en temel İslami değerlere ve esaslara dayalı bir birlikteliğe ihtiyaç vardır. Bu hedef doğrultusunda birlik olursak adaleti tesis ederiz. Aramızdaki ihtilafları bahane ederek ayrılıklarımızı çoğaltırsak sadece adaleti talep ederiz.

2020/02/2020-02-27-23-57-54.jpgBizim için söylediğimiz her cümle, ortaya koyduğumuz her fikir ve düşüncenin inancımızla hemhal olması gerekir. İnsana, hayvana, doğaya, çevreye, yeşile ve yaratılan tüm evrene dair düşünce, söz ve eylemlerimizin referansı kelam-ı kadim olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bize izzet ve onur getirecek olan davranış, her ne pahasına olursa olsun başarılı olmak ve kazanan haklıdır felsefesine sarılmak değildir. Kaybetsek de, kazansak da, başarılı olsak da, olmasak da doğruluk temelinde hareket etmemiz gerekmektedir. İçerisinde bulunduğumuz zamanda kötülüğün iktidarını isteyenler her türlü kılığa girerek bizi kendimizle sınıyorlar. Zor bir süreçten ve kimilerince kazanılan, kimilerince yitirilen ağır bir imtihandan geçiyoruz. İyilikle kötülüğün iktidar mücadelesinde İslami referansları kendi bencil amaçlarımıza hizmet edecek şekilde yorumlamadan vahiy merkezli söylem ve eylemlerde bulunarak mücadelemizi sürdürmeliyiz. Ve son olarak bu mücadelede yaptıklarımızı şan, şöhret, ikbal, makam, mevki ve konum için değil, güç ve kudret sahibi bir gün kendisine döneceğimiz Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın rızasını kazanabilmek için yapmalıyız ‘’dedi.

Ardında kürsüye gelen Küçükçekmece ilçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı yaptığı konuşmasında’ ’Öncelikle sözlerime başlarken ilahi kelimetullah için İslam için milletimiz için devletimiz için bu topraklar için hiç gözünü kırpmadan şehit olan canını veren tüm Şehitlerimizi Rahmetle saygıyla anarak sözlerime başlıyorum.

Sevgili Özkan kardeşimizin bu anlamlı güzel sözlerinden sonra bana söylenecek fazla söz kalmadı. Çok güzel veciz ve anlamlı bir konuşma metni hazırlamışlar. KİGEDER derneğinin bu güzel faaliyetlerinde emeği geçen herkese teşekkür  ediyor şükranlarımı sunuyorum. İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi olarak 170000 öğrenciye hizmet veriyoruz.152 okulumuz var. Bu Yıl açmayı planladığımız 8 okulumuza beraber 160 okula hizmet veren Milli Eğitim Müdürlüğü başındaki isim olarak konuşuyorum. Diyorum tabii bizim önemsediğimiz bir şey imam hatipler. Bununla beraber göreve geldiğimiz andan itibaren güzel çalışmalar yaptık. Ben emeği geçen Şube Müdürü arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. İki tane İmam Hatip lisemizde Ortaokul açtık.

Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Ortaokulu’muzda hem de Marmara kız İmam Hatip’te orta bölüm açarak okullarımızın biraz daha alttan Canlanmaları için güzel bir çalışma yaptık. Tabi Küçükçekmece’de imam hatiplerle alakalı şöyle bir mesele var.

2020/02/2020-02-27-23-59-14.jpg

Ben ilçe Milli Eğitim Müdürüyüm. En fazla kendimi bundan sorumlu tutuyorum eyvallah! Benim sorumluluğum çok yüksek! Çünkü bu işin başındaki isim benim. Ama burada herkesin imam hatiplik adına ben İmam hatipliyim diyen herkesin Milli Eğitim’de çalışan ondan sonra efendim diyanette çalışan veya özel sektörde çalışan hepimizin bu okulları yaşatma bu okulları canlı tutma bu okulları ileriye dönük lokomotif eğitim kurumları yapma gibi bir sorumluluğumuz var. Ben şahsen bir imam hatip mezunu olarak ilahiyat mezunu olarak bu aşkla çalışıyorum.

Küçükçekmece ilçe Milli Eğitim Müdürü dernek çalışmalarına tam destek sözü 

Buna çalıştığımı ilçe milli eğitimdeki arkadaşlarda bilir. Sadece bir şube müdürünü İmam hatiplere verdim. Başka görev vermedim. Ona dedim ki hocam senin görevin imam hatipler! İmam hatipleri daha coşkulu hale nasıl getirebiliriz?
Tabi Onur duyuyoruz gurur duyuyoruz. Yani çünkü bir Küçükçekmece imam hatibin bir on yıl öncesine gittiğimizde bu ilçede imam hatip yoktu. Âmâ şuan elhamdülillah bizim ona yakın ortaokulun 7 tanesi imam hatibimiz var. Ama şöyle bir şey var. Bazı okullarımızın kapasitesi çok küçük. Bu bazen birilerinin iştahını kabartıyor. Hakikaten ben derneğimizden de Ensar vakfından da ilim yayma vakfından da bizim frekansımızı paylaşan başkanlardan yöneticilerden bir isteğim var. hep birlikte çalışalım.Yani şuna karşıyım; Ben İmam Hatip delisiyim diyen birine sözde olduğu için inanmıyorum. Fiiliyatta bunu görmek istiyorum.

Yarın sorarlar Ne yaptın kardeşim İmam hatip için?

Bunu görmek istiyorum! Hakikaten imam hatip müdürlerimiz çok güzel çalışma yaptı. Küçükçekmece’de bütün okullarımızda tanıtım ekipleri kurduk. Her okuldan 10 öğrencimiz var. Gidecekler birbirlerine okullarını anlatacaklar. Dolayısıyla Küçükçekmece'de biz imam hatiplere 5000 tane daha öğrenci alabiliriz. Bu sayı çok önemli! Bu sayı Anadolu'da 10 tane imar sitesi demek! Onun için çok çalışmamız lazım. Derneğimizin çalışmaları çok güzel. Derneğimizin emirlerine amadeyiz. Sonuçta imam hatipler için bu ülkenin gençliği için yapılacak her şeyin altına imzamızı atarız''dedi.

ÖNDER Küçükçekmece İmam Hatipliler Derneği ( KİGEDER ) organize ettiği" İmam Hatipli Gençlik Şühedanın İzinde " gecede öğrencıler tarafında ezgiler soylendi toplu fotograf çekildi ve KURANLA BAŞLAYAN PROGRAM DUA İLE SON BULDU..

 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum