İskenderun Teknik Üniversitesi ( İste) Havacılık Topluluğundan Çocuklara Uçak Simülasyonu Eğitimi

İskenderun Teknik Üniversitesi ( İste) Havacılık Topluluğundan Çocuklara Uçak Simülasyonu Eğitimi

 İskenderun Teknik Üniversitesi ( İste) Havacılık Topluluğundan Çocuklara Uçak Simülasyonu Eğitimi
20 Nisan 2019 - 21:17

Uçuş simülatörleri uçuş okullarında yoğun şekilde kullanılmakla beraber, pilotların uçuş hayatı boyunca kullandıkları bir araçtır. Günümüzde bilhassa sivil havacılık açısından simülatörler olmazsa olmaz birer eğitim aracıdırlar ve simülatörlerin kullanılmadığı bir sivil havacılık (ticari havacılık) düşünülemez. Bunun da birinci sebebi simülatör olmadan yeterli sayıda pilotun istenen zamanda ve kalitede eğitilemeyecek olmasıdır.
İSTE Bilgisayar Mühendisliği laboratuvarında Havacılık Topluluğu tarafından bugün Hatay İskenderun ilçesinde bulunan İskenderun Teknik Üniversitesi’ nde saat 14.00 ve 16.00 saatleri arasında 7 ile 14 yaş arası çocuklara verilen Uçuş Simülasyon Eğitimi öğrenciler tarafında büyük ilgi gördü.
İSTE Çocuk Üniversite Koordinatörü Öğretim Üyesi Dr. S. Sinem Özyurt Ökten ve Havacılık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Sezer Çoban öncülüğünde gerçekleşti.
İSTE Havacılık Yönetimi 2.sınıf öğrencisi Burak Can Atılgan, 4. sınıf öğrencisi Süleyman Anılır ve 4. sınıf öğrencisi Ahmet Arslan bu eğitim sırasında çocuklarla yakından ilgilendi.
Havacılık Yönetim öğrencisi Burak Can Atılgan, Uçak Simülasyon Eğitimi ve bu etkinliği yapmadaki amaçları hakkında bilgi verdi." Uçak Simülasyon Eğitiminin asıl amacı pilot yetiştirmektir. Bu eğitimin sanal ortamda yapılmasına denir. Ama günümüzde de bilgisayar üzerinden kişilere risk aldırmadan uçma keyfini yaşatmaktadır. Böyle bir etkinliği yapma amacımız ise çocukların kafasında pilotluk ve havacılık adına bir kıvılcım oluşturmaktır. Çünkü her şey küçük yaşta başlıyor. Buradaki çocukların gözlerindeki ışık ve yüzlerindeki gülümseme doğru yolda olduğumuzun göstergesidir." dedi.


Haber :DEMET GÖKÇE
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum