GOSB Teknopark'ın ortağı İsrailli bir şirket

Türkiye'nin teknolojik anlamdaki geleceğine yön veren üst düzey mühendislere sahip olan GOSB Teknopark'ın ortağının İsrail'in başkenti Tel Aviv merkezli Tefen Group olduğu öğrenildi. Teknopark'ta ciddi yetkilere sahip olan İsrailli şirket, içerideki personellerden tutun şirketlere kadar her şeyi denetliyor, inceliyor. G

GOSB Teknopark'ın ortağı İsrailli bir şirket

Türkiye'nin teknolojik anlamdaki geleceğine yön veren üst düzey mühendislere sahip olan GOSB Teknopark'ın ortağının İsrail'in başkenti Tel Aviv merkezli Tefen Group olduğu öğrenildi. Teknopark'ta ciddi yetkilere sahip olan İsrailli şirket, içerideki personellerden tutun şirketlere kadar her şeyi denetliyor, inceliyor. G

GOSB Teknopark'ın ortağı İsrailli bir şirket
01 Mayıs 2019 - 12:42

Geleceğimizi tasarlayan mühendislerin devlette dahi olmayan bütün biyonik verilerini elinde tutuyor; parmak izi, yüz hatları, avuç içi ve göz korneasına kadar ulaşıyor. Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) yer alan ve Türkiye'nin geleceğine ciddi anlamda yön verecek teknolojik çalışma ve yatırımların yer aladığı GOSB Teknopark'la ilgili bugüne kadar hiç dillendirilmeyen gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Bünyesinden çok sayıda teknolojik firmayı barındıran teknoparkın en büyük ortaklarından birisinin İsrailli Tefen Group isimli şirket olduğu öğrenildi. Türkiye'nin yarınları için ciddi çalışmalar yapılan teknoparkın işletme hakkına da sahip olan şirket teknopark bünyesinde çalışan üst düzey mühendislerin ve bilim insanlarını da adeta fişleyerek, geleceğe dair olumlu yatırımlarımızı göz hapsine alıyor.

Devlet bilmiyor şirket biliyor GOSB Teknopark'ın işletme hakkına da sahip olan Tel Aviv merkezli Tefen Group, teknopark içerisinde çalışan bütün personelin özlük bilgisine ulaşabildiği gibi teknoparka yapılan giriş çıkış denetlemelerindeki uygulamalarla da birlikte bütün personelin devlette bile olmayan biyonik verilerini kayıt altında tutuyor. Şirkete girişte önce parmak izi alan Tefen Group daha sonra ise yüz tanıma sistemi son olarak da avuç içi tanıma sistemini faaliyete soktu. Bu sayede çalışan herkesin biyonik verilerine ulaşan şirket, Türkiye'nin geleceğine yön verecek bilim insanlarını da fişlemiş oldu. Herkes rapor vermek zorunda İsrailli Tefen Group'un, teknoparktaki uygulamaları yalnızca çalışanlarla da sınırlı değil.

Teknopark bünyesindeki bütün şirketleri incelemeye alan firmanın 3 ay boyunca yapılan arge çalışmaları, faaliyetler ve raporlara ilişkin kendisine bilgi vermeyen şirketlere yaptırım gücü de mevcut. Öğrenilen bilgilere göre teknoparkta 3 ay boyunca Tefen Group yetkililerine çalışmalarına dair bilgi vermeyen şirketlerin kira sözleşmeleri de feshediliyor. 
Tek ortak Tefen değil GOSB Teknopark'ta yüzde 49.06 hisse ile en büyük ortaklardan biri olan Tefen Group tek değil. Teknopark'ın diğer ortakları arasında Kocaeli Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası ve Gebze Ticaret Odası da bulunuyor.
ASELSAN gibi olmasın Teknopark'taki bu olay akıllara yine Türkiye'nin askeri anlamda ciddi teknolojik hamleler yapmasını sağlayan ve önemli bir fikir merkezi olan Aselsan'da yaşananları anımsattı. 21 Kasım 2017 tarihinde Aselsan'da çalışan elektronik mühendisi Kerem Parıldar'ın intihar ederek hayatına son verdiği iddia edilmişti. Yine aynı Aselsan'da son 11 yılda 8 mühendisin intihar ederek yaşımını sonlandırdığı açıklanmıştı.
Teknopark'ta da çalışan tüm üst düzey mühendislerin biyonik verisine kadar sahip olan ve yapılan tüm çalışmaları denetleme yetkisine sahip olanların; benzer olaylara sebebiyet verebileceği ihtimalinden çekiniliyor.


ALİ TARAKÇI
Gazete Damga


9 Ocak 2008 da www.salom.com.tr yayınlanan yazı
GOSB Teknopark A.Ş.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknoparkı`nın ortakları arasında yer alan ve İsrail`in en zengin iş adamı kabul edilen Stef Wertheimer 12- 13 Kasım 2007 tarihlerinde İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile birlikte Ankara`ya geldi.
Tefen Model’inin kurucusu, İsrail’de beş endüstriyel parkı bulunan, altıncısı ise Gebze’de olan Wertheimer gerçekte barışı yakalamanın tek yolunun iş imkanları yaratmaktan geçtiğinin altını çizdi. Endüstri ve iş imkanlarını barışın sağlanmasında çok etkili olduğunu tekrarlarken, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da bu tip girişimlerin arttırılmasının önemini vurguladı.
Ankara’daki ziyaretinde Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan ile 4691 no’lu Teknoparklar Kanunu ile ilgili toplantı yaptı; Dişişleri Bakanı Ali Babacan ile kısa bir konuşma yaptı. İhracatı ve istihdamı arttırtmak için kanunda bazı küçük değişikliklerin yapılması için önerilerde bulundu. Kanunda gerekli değişikliklerin yapılması halinde yeni bir teknopark daha kurabileceğini, ya da konuyla ilgili danışmanlık verebileceğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda Türkiye Ekonomisi’ne danışmanlık eden komisyonda da yer alan Stef Wertheimer Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu, ve gençleri eğiterek, onlara iş imkanları yaratarak, ihracatı arttırıp kimseye bağımlı olmadan kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğimizi belirtti.
GOSB Teknopark’ı Türkiye’deki diğer teknopark projelerinden ayıran en büyük farkl Gebze Organize Sanayi Bölgesi içerisinde konumlandırılmış olmasıdır. Ülkenin en gelişmiş ve en modern organize sanayi bölgelerinden biri olan GOSB’da  89 firma 10.000’in üzerinde kişiyi istihdam etmekte. Bir organize sanayi bölgesi içerisinde bulunma ayrıcalığını “üretim odaklı” olmak kavramıyla tamamlayan GOSB Teknopark A.Ş.’nin bünyesinde ofis alanlarına ek olarak ileri teknoloji odaklı, çevreye zarar vermeyen üretime yönelik alanlarda mevcut. Bu alanlarda;  Ar- Ge faaliyetlerine dayalı ürün, üretim tekniği, hizmet ve yazılım geliştirme çalışmaları girişimci şirketler tarafından yürütülmekte.
Bir sanayi bölgesi içerisinde bulunmanın yanı sıra GOSB Teknopark’ı farklı kılan diğer özellikleri Türkiye’deki özel girişim sonucunda kurulmuş yabancı ortaklı ilk ve tek TGB olması ve yurtdışında uzun yıllardır başarıyla uygulanan bir model temel alınarak hayata geçirilmesidir. Stef Wertheimer’ın “Tefen Modeli” ihracat odaklı, üretime yönelik geliştirme faaliyetlerinin kültür sanat ve eğitim olanakları ile bütünleşmesi felsefesiyle İsrail’de geliştirildi ve bugüne kadar çok başarılı oldu.
Yeni ve ileri teknoloji anlayışıyla, yapılan yatırımları ve girişimciliği desteklemek adına, GOSB Teknopark, gereken teknolojik altyapıyı en iyi şekilde sağlamakta. Akademik hayatla iş dünyasını bir araya getirerek pazarın gerçek ihtiyaçlarına yönelik üretilecek yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ön ayak olmakta bunların yanı sıra ortaya çıkan veya çıkacak olan yüksek katma değerli ürünlerin iç ve dış pazarlara sunulmasında girişimci firmalara yardımcı olmakta.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum