Erzurumlular Küçükçekmece'de Erzurum'un 101.Kurtuluş Anma Programında Buluştu.

Dadaşların Düzenlediği Erzurum’un 101.Kurtuluş Anma Programı büyü ilgi gördü. Küçükçekmece Erzurumlular Derneği (ERDER)Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı nı Sefaköy Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

Erzurumlular Küçükçekmece'de Erzurum'un 101.Kurtuluş Anma Programında Buluştu.

Dadaşların Düzenlediği Erzurum’un 101.Kurtuluş Anma Programı büyü ilgi gördü. Küçükçekmece Erzurumlular Derneği (ERDER)Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı nı Sefaköy Kültür Merkezinde gerçekleştirdi.

11 Mart 2019 - 11:43

Erzurum un kurtuluşu 12 Mart’ta milletimizin vatan ve bayrak sevgisi, Dadaşın üstün cesaret ve kahramanlığı tarihe altın harflerle yazılmış bir destandır.1916-1918 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı içinde Rus Ordusu ile ittifak yapan Taşnak, Hınçak ve Ramgavar adlı Ermeni Çeteleri Erzurum-Cinis’te, Tazegül’de, Alaca’da, Ilıca’da, Tepeköy’de, Dutçu’da, Erzurum Merkezde, Yanıkdere’de, Karskapı’da, Ezirmikli Osman Ağa ve Mürsel Paşa Konaklarında, Firdevsoğlu Kışlası’nda, Yeşilyayla’da, Hasankale’de, Tımar’da, Köprüköy’de, Horasan’da tam bir ‘Müslüman Türk Soykırımı’ gerçekleştirmiştir. Erzurum; vatanı için canını seve seve feda eden yiğitlerin şehridir. Erzurum’da hiçbir hane ve aile yoktur ki Rus ve Ermeni savaşlarında şehit vermemiş olsun.
Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı Kutlamaları Sefaköy Kültür Merkezinde renkli görüntülere sahne oldu. Bu geceye iş dünyası siyaset STK lar Tarafında büyük ilgi gördü; Büyükşehir Belediye Birinci Başkan vk.Sayın Av.Ahmet Selamet, Zeytinburnu kaymakamı Mehmet Makas, Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe,Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Besim Müftüoğlu, Güven Aydın, Recep Şencan Hamza Gönenç, İstanbul Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Ulusoy, Küçükçekmece Tapu Müdürü Önder Ünsal, Küçükçekmece İSKİ Müdürü Mehmet çil, Küçükçekmece İgdaş  şefi Mustafa ,KSİAD Küçükçekmece Sanayi ve İş İnsanları Derneği Başkanı Doğan Külekçi, Başakşehir Erzurumlular Dernek Başkan Mehmet Tatlısu, Büyükçekmece Erzurumlular Dernek başkanı TC Ahmet Yanik,İstanbul Erzurumlular Dernek Başkanı Lütfü Tohumcu, İstanbul Hınıslılar Dernek Başkanı Yavuz Aras, Silivri Erzurumlular Dernek Başkanı Salih Bayram, Bahçelievler Erzurumlular platformu Başkanı Turan Ağ. Ve bir dadaş katılım sağladılar.
Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı Kutlamaları açılış kuran kerim okundu saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasına ardında, Küçükçekmece Erzurumlular Dernek Yönetim Başkanı İlker Yasın Şahin kürsüye gelerek yaptığı konuşmasında’ ’Küçükçekmece Erzurumlular derneğinin düzenlemiş olduğu "Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıldönümü" programına teşriflerinizden dolayı Derneğimiz adına hepinizi muhabbetle selamliyor ve şükranlarımıi sunuyorum,Konuşmasını sürdüren Şahın’’, Bugün bizler Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluşunu Kutlarken aynı zamanda büyük bir medeniyetin de taçlanışı kutlamaktayız. Çünkü Erzurum, ait olduğu medeniyetin en önemli köse taşlarından birisidir .Ahlakını vahyin indiği Hira'dan, karakterini Orta Asya’nın zirvelerinden alan bu toprağın İnsanları, bin yıl önce ilim, iman, irfan inin sağladığı güç ile bir kartal misali Doğuya ve Batıya kanatlarının gölgesini bırakmıştır. Bu hususiyetleri ile " mülk-ü islamın kilidi" methiyesini sonuna kadar hak etmiş Asya’nın ve Avrupa’nın en önemli medeniyet merkezi olmuştur.Gururla söylüyoruz ki ahlak ve adaletin bu topraklarda hayat bulması, barbar Dünyanın karşısında insanlığın en güçlü sesi olmuştur. Yine gururla söylüyoruz ki hamiyetperver temayüz etmiş bu millet yeryüzündeki tüm mazlum ve mağdurların sığınağı ve dayanağı olmuştur. Böyle bir medeniyetin mensubu ve bakiyesi olmak gerçekten gurur vericidir Bu bir şükür vesilesidir. Ancak unutmamak gerekir ki ayni zamanda büyük bir sorumluluktur da. Bu sorumluluğu farkında olmak ve bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek Erzurumlular olarak varlığımızı çok daha anlamlı kılacaktır.Bildiğiniz gibi Erzurum bin yıldır Anadolu'nun kültür havzaları yapısı itibarıyla ülke sınırları içinde kalsa da ait olduğu koca çınarın sinir uçları olmuştur. Bu anlamda Erzurum bir ruhtur ve bu ruhu yaşamak ve yaşatmak bizler için bir vecibedir, ilim ve irfan meşalesini hep canlı tutmuştur.Bize düşen, Atalarımızdan kalan bu çok kıymetli mirası hakkıyla geleceğe taşımaktır. Tarih bizlere böyle kutsal bir görev yüklemiştir. Bundan kaçamayız
ÇÜNKÜ BİZ ERZURUMLUYUZ
Biz, vatanı mukaddes, insanı muhterem, atayı mübarek bilmişi,
Biz, yaşlılara hürmeti, küçüklere ülfeti misafire hizmeti ibadet saymışı,
Biz, öyle bir milletiz ki gariplerin umudu, muhtaçların kanadı olmuşuz.
Biz, yüksek rakımların yürekleri mert, mizaçları sert Ama içlerinden merhamet fışkıran Sevgi pınarlarıyız Biz, cesareti yol, korkaklığı kul, esareti zul görmüşüz.Biz zalimlere karşı gözü pek, mazlumlara ise yufka yürekli bir milletiz.Bizim kitabımızda kalleşlik yazmaz, Bu yüzden hasmımıza bile güven veren hançer barımız vardır.İşte biz böyle bir milletiz; Çok değerli ve kıymetli misafirler Millet olmanın şuurunu koyacağımıza dair
İnancımız tamdır. Bundan kuşkumuz yoktur zira bu şuur alnımıza işlenmiş yüce kaderdir. Bizi biz yapan da budur Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken programımızı şereflendirdiğiniz İçin hepinizi tekrar saygılıyla selamlıyor Allaha emanet ediyorum ‘’dedi.
Ardından Küçükçekmece belediye başkan yardımcısı Besim Müftüoğlu, ’konuşmasında belediye olarak her zaman sizlerin yanındayız ‘’dedi
Büyükşehir Belediye Birinci Başkan vekili Av.Ahmet Selamet, ’Bu gece sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Biliyorsunuz her zaman birlik ve beraberliğe ihyacımız var, biz Erzurumlarla  bunun farkındayız hep örnek olacağız ‘’dedi
Bar ekibi ve türkülerle salon adeta coştu. Gecenin sunucu su Adnan Akgül sanatçılar Aysun Gültekin,Nurullah Akçayır ve Erzurum Bar ekibine geceye katılanlara büyük bir coşku yaşattı.
Küçükçekmece Erzurumlular Dernek yönetimi:
BAŞKAN;İlker Yasin ŞAHİN
YÖNETİM
Mehmet ÖZDEK
Ahmet SELAMET
Şener ŞANLI
Mehmet ÖĞCÜ
Şuayip ÇİLOĞLU
Halil İbrahim ÇELİK
Veysel AVCI
Tuncay ARDAHAN
Akın ÇİLTAŞ
Bayram Ali YILDIRIM
Mustafa BİLGİLİ
Murat SARI
Sadık GÜL
Yusuf KARAPINAR
 

KAYNAK :HİCRETHABER.COM
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum