Doğu Akdeniz’in doğal zenginliklerine Kıbrıs Türkleri de bizimle ortak

Doğu Akdeniz’in doğal zenginliklerine Kıbrıs Türkleri de bizimle ortak

Doğu Akdeniz’in doğal zenginliklerine Kıbrıs Türkleri de bizimle ortak
05 Haziran 2019 - 21:31

Bazı durumlar vardır ki, bunların arkasında adeta ilahi bir yönlendirmenin bulunduğunu düşünebilirsiniz.
Bir dönemde çok eleştirdiğiniz durumlardan bazıları, belirli zaman geçtikten sonra sizin övgüyle yaklaşmanıza konu olabilirler.
Bu gibi durumlara somut örneği Kıbrıs'tan verebiliriz...

Hep sorun olarak kaldı
Düşünün ki 1950'lerin ortalarından başlayarak "Kıbrıs Sorunu"nun çözümsüz kalmasına kim bilir ne kadar yakındık. Kıbrıs'ı çözmek için Londra'ya giden Başbakan Adnan Menderes'in uçağının düşmesi de bu olayda yer almadı mı? Derken 1974 geldi ve Kıbrıs'a askeri bir operasyonla müdahale de ettik. Yani azkalsın bir Türk-Yunan savaşına bile dayanabilirdi Kıbrıs.

Rumlar Avrupa'da
2000'li yılların başında devreye "Annan Planı" girdi. Birleşmiş Milletler'in Genel Sekreteri Annan, Kıbrıslı Rumlar ve Türkler'in birleşik bir Kıbrıs'ı yönetebilecekleribir yapıyı amaçlayan ayrıntılı bir plan oluşturmuştu.
Biz yani Kıbrıslı Türkler önce gündeme alınmayan Annan Planı'nı gecikmeli şekilde bir referandumla kabul ettik. Ama iş işten geçmişti. Kıbrıslı Rumlar Avrupa Birliği'ne alınmışlardı (2004) ve onlar için Annan Planı artık yok hükmündeydi...

Biz hâlâ kapıdayız
1980'de Yunanistan ve 2004'te'te Kıbrıslı Rumlar Avrupa Birliği'ne girerlerken,Türkiye'nin hâlâ kapıda bekletiliyor olması, tabii ki hem gururumuzu incitti hemde Avrupa'nın bize bakışındaki sakatlığı iyice açığa çıkardı. Hele bugün Türkiye'nin önünde artık Kıbrıslı Rumların veto hakkına sahip olarak Avrupa Birliği kapısında durmaları, durumu iyice dramatikleştirdi.

İyi ki girmemişler
Ama meğer durum gerçekte görünenden farklıymış.

yazının devamı

YORUMLAR

  • 0 Yorum