Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararları tek tek açıkladı!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni kararları tek tek açıkladı. Başkan Erdoğan, Şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırıldığını, plajların, dinlenme tesislerinin, restoran ve kafelerin kurallar çerçevesinde açılacağını duyurarak vatandaşın merak ettiği birçok yeni kararı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararları tek tek açıkladı!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni kararları tek tek açıkladı. Başkan Erdoğan, Şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırıldığını, plajların, dinlenme tesislerinin, restoran ve kafelerin kurallar çerçevesinde açılacağını duyurarak vatandaşın merak ettiği birçok yeni kararı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararları tek tek açıkladı!
28 Mayıs 2020 - 20:20Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 
 
Geride bıraktığımız Ramazan bayramınızı bir kez daha tebrik ediyorum.
Rabbimden tüm insanlıkla beraber aile ve dostlarımızla birlikte huzurla, sağlıkla geçirebileceğimiz nice bayramlara ulaştırmasını diliyorum. Salgın sebebiyle bizi gönlümüzce bayram yapmaktan mahrum bıraktıysa da kalbimizde hem umudu koruduk. Ülkemizden yardım veya ürün talep eden 135 ülkeden 100'üne cevap vermeyi başardık. 246 misyonumuzla yurt dışındaki vatandaşlarımız ve muhatap ülkeler nezdinde güçlü koordinasyon sağladık. 65 yaş üstü büyüklerimiz ile 20 yaş altı evlatlarımız başta olmak üzere getirdiğimiz kısıtlamalara riayet eden tüm vatandaşlarımıza şahsım, ailem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.
Yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı hasta sayımız sürekli azalıyor. Salgını kontrol altında tutuyoruz. İhtiyaç duyulan ilaç ve cihazların temininde epey mesafe kat ettik. Milli Savunma Bakanlığı ilaç fabrikaları da üretime başladı. Solunum cihazı üretimi hem özel sektör hem MKE vasıtasıyla sürdürüyoruz. Şu ana kadar 1000 adedini ihraç ettik. 

Tüm bu gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte gereken adımları atma imkanını sağladı. Normalleşme takvimimizde yer alan hususları yakından takip ederek açıklıyoruz. Bu hafta itibarıyla aldığımız yeni kararlar şunlardır:
İşte vatandaşın merakla beklediği yeni kararlar; 
SEYAHAT YASAĞI KALDIRILDI
* Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. 
KAMU PERSONELİ NORMAL MESAİYE BAŞLIYOR
* İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.  
KREŞLER AÇILIYOR
* Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran'da açılacak. 
KRONİK HASTALIĞI OLAN SAĞLIK PERSONELİ TAKİP EDİLECEK
* Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek. 
65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KRİTİK KARAR
* 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.
* İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir. 
20 YAŞ ALTI İÇİN KRİTİK KARAR
* 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. 
EĞLENCE MEKANLARI VE NARGİLE SATIŞI HARİÇ İŞLETMELER AÇILIYOR
* 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. 
DİNLEME TESİLERİ AÇILIYOR
* Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz. 
PLAJLAR AÇILIYOR
* Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. 
MÜZELER VE ÖREN YERLERİ AÇILIYOR

* Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılıyor. 
HAYVAN SATIŞ YERLERİ VE HİPODROMLARLA İLGİLİ KARAR
* Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. 
DENİZ TURİZMİ BALIKÇILIĞI VE TAŞIMACILIĞI
* Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. 
SÜRÜCÜ KURLARSI, KÜTÜPHANELER AÇILIYOR
* Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir. 
KONSERLER BAŞLIYOR
* Açık havada konserler, yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.
Aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde maske, mesafe ve temizlik. Bu hususları aman ihmal etmeyin. Muhakkak maske ile dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim. Bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir. Bu duygularla sizleri, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla..."

YORUMLAR

  • 0 Yorum