CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kimdir.?

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde İstanbul’u kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından mazbatasını aldı. İmamoğlu daha sonra devir teslim töreni için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına geldi. Görevi devir aldi

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kimdir.?

31 Mart Mahalli İdareler seçiminde İstanbul’u kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından mazbatasını aldı. İmamoğlu daha sonra devir teslim töreni için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına geldi. Görevi devir aldi

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kimdir.?
17 Nisan 2019 - 19:49

17 gün sonra İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasına gelerek Mevlüt Uysal'dan görevi devraldı.

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre; Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765; Binali Yıldırım'ın ise 4 milyon 156 bin 036 oy aldı. Aradaki fark 13 bin 729 olarak gerçekleşti.

EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?

Ekrem İmamoğlu aslen Trabzonlu... 1970 yılında Akçabat'a bağlı Cevizli köyünde dünyaya gelen Ekrem İmamoğlu, inşaat işine giren bir aileden geliyor. 
Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olarak yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı.

1992`de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başladı. Bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı.

2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. Beylikdüzü’nün sosyal ve kültürel hayatında etkin rol oynayan İmamoğlu, birçok sivil toplum kuruluşuna üyedir. Evli ve 3 çocuk babası olan İmamoğlu, 1991’den bu yana Beylikdüzü’nde yaşıyor.
EVLERİNİN ALTI AHIRDI:
Ekrem İmamoğlu'nun ailesi Cevizli köyünde geçim için tütün yetiştiriyordu. 60 metrekarelik alt katı ahır olan ve ineklerin bulunduğu bir evde büyüyen Ekrem İmamoğlu'nun kendisinden 9 yaş küçük bir kız kardeşi var.
EĞİTİMİ: Ekrem İmamoğlu Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Üstüne İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilimi mastırı yapan Ekrem İmamoğlu, 1990’larda inşaat sektöründe çalışmaya başladı.. Aile şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na gelen Ekrem İmamoğlu, sıkı bir Trabzonspor taraftarı ve bir dönem kulübün yönetiminde yer aldı.
BABASI MHP KÖKENLİ:
Ekrem İmamoğlu'nun babası Hasan İmamoğlu hayvan besleyip tarımla uğraşırken bir yandan da inşaat malzemesi toptancılığı yapıyordu. Ekrem İmamoğlu'nun siyasete ilgisi ise babasından geliyor. Babası 1980 öncesi sıkı bir MHP'liymiş. Sonrasında ise ANAP'ın Trabzon'da kurucusu ve merkez ilçe başkanı olmuş. Ekrem İmamoğlu da siyasete ilk olarak ANAP'tan girmiş.
BEYLİKDÜZÜ'NÜ AK PARTİ'DEN ALDI:
Ekrem İmamoğlu, 2014 seçimlerinde 1991’den beri yaşadığı Beylikdüzü’nden belediye başkanı seçildi. 10 yıldır AK Parti yönetimindeki Beylikdüzü'nü CHP'li başkan olarak elde etti. Beylikdüzü halkı onu 'çat kapı' ziyaretleri ile tanıyor. Ramazan ayında evinde iftar yapmıyor, en az 25 günü bir ihtiyaç sahibinin evine yemeğini alıp gidiyor.
ATATÜRK'E MEVLÜT OKUTAN CHP'Lİ:
Ekrem İmamoğlu klasik CHP'li profilinden uzak bir portre. Kendisini cumhuriyetçi değerlere bağlı, Atatürk sevgisi olan biri olarak tanımlıyor. Ancak aynı zamanda muhafazakâr biri... Atatürk için her 10 Kasım'da Kuran okutup Mevlut yemeği dağıtıyor.
Dedesi İstiklal gazisi, babası eski MHP'li ve ANAP'lı... CHP'ye dâhil olduğunda partisindekiler ona 'AK Partili, MHP'li demişler... Ekrem İmamoğlu bundan rahatsız olmak bir yana toplumun her kesimine yakın görüldüğü için fazlasıyla memnun.

EKREM İMAMOĞLU'NUN EŞİ:

Ekrem İmamoğlu'nun eşinin ismi Dilek İmamoğlu. 2'si erkek 1'i kız 3 çocukları var. Ekrem İmamoğlu'nun eşini Beylikdüzü halkı çok yakından tanıyor. Çünkü o da eşi gibi sosyal yardımlar konusunda çok aktif bir isim...
EKREM İMAMOĞLU'NUN EŞİ DİLEK İMAMOĞLU KİMDİR?

Dilek İmamoğlu 18 Kasım 1974 Trabzon doğumludur. İlkokulu Trabzon'da okumuştur. Dilek İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi Turizm bölümünü bitirdikten sonra Kamu Maliyesi bölümünü de bitirmiştir.
Dilek İmamoğlu bir engelliler gününde onların sorunlarını anlamak için bir gününü tekerli sandalyede geçirmişti. Sokaklarda bu şekilde gezen, ulaşımı tekerlekli sandalye ile gerçekleştiren Dilek İmamoğlu, Beylikdüzü'nün eksiklerini rapor etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum