CHP'li Ekrem İmamoğlu kimdir? Vaatleri ne?

Seçim sonrasında YSK’dan gelecek karar beklenirken ,Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul'da yerel seçim yarışını önde bitiren Ekrem İmamoğlu, hayatına dair birçok detay merak konusu oldu

CHP'li Ekrem İmamoğlu kimdir? Vaatleri ne?

Seçim sonrasında YSK’dan gelecek karar beklenirken ,Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul'da yerel seçim yarışını önde bitiren Ekrem İmamoğlu, hayatına dair birçok detay merak konusu oldu

CHP'li Ekrem İmamoğlu kimdir? Vaatleri ne?
09 Nisan 2019 - 00:16

CHP’li aday Ekrem İmamoğlu’nun dikkat çeken projeleri bulunuyor. İşte Ekrem İmamoğlu kimdir sorusunun cevabı ve İstanbul için açıkladığı çalışma programı…
VAATLERİ NE?
İmamoğlu, “Bu kentin geleceği için değişim zamanının geldiğini ben de herkes gibi görüyorum. İstanbul için yeni bir sayfa açmanın zamanının geldiğini de biliyorum. Bu muhteşem kentte hayat, epeyce bir süredir akıl, sağduyu ve uzlaşmayı reddeden bir yönetim anlayışıyla tam bir kaosa çevrildi” sözleriyle yönetim anlayışının değişeceğini söyledi.
İMAMOĞLU'NUN BEŞ MADDEDE HEDEFLERİ
1-İstanbul'un ulaşım ve trafik sorununu çözmek.
2-İstanbul'daki kent yoksulluğu ile mücadele etmek ve pahalı yaşamı ucuzlatmak.
3-İstanbul'da doğru kentsel planlama ile çevre, imar ve deprem sorunlarını çözmek.
4-İstanbul'un işsizlik sorununu çözmek, yeni ekonomi ve yaratıcı endüstriler için İstanbul'u bir çekim merkezine dönüştürmek.
5-İstanbul'un yaşam kalitesini yükseltmek, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini, İstanbul'un tamamına yaymak.
İMAMOĞLU HEDEFLERİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİRECEK?
Hedeflerini açıkladıktan sonra bunları nasıl gerçekleştireceğine de değinen İmamoğlu, beş temel yönetim anlayışını açıkladı.
1-Kent Anayasası, toplumsal uzlaşmayla yazılan yeni bir mutabakat belgesi.
2-Kente özen ve insana saygıyla
3-Sürdürülebilirlik ve inovasyonla
4-Yaşam kalitesi önceliğiyle
5-Demokratik katılım ve ortak akılla
İMAMOĞLU'NUN VAATLERİ
İmamoğlu İstanbullulara, yaptığı işi özenle yapan, herkesin hakkına saygıyla yaklaşan, sorumluluklarını bilen, kibirden arınmış, güler yüzlü, liyakat sahibi ve dinamik bir yönetim kadrosu vaat ettiğini belirten İmamoğlu, “Hangi partiden olursa olsun, ilçe belediye başkanlarının hepsiyle düzenli olarak, masada bir araya geleceğiz. Beraber sorunları tartışıp, beraber çözümler üretmeyi, artık İstanbul'u, İstanbullularla birlikte, İstanbul'dan yönetme iradesini göstereceğiz. Bu kent yerel demokraside dünyaya örnek olacak. Demokratik katılım sayesinde şehrin yaratıcı kapasitesini ziyan etmemeyi, farklılıkları bir zenginlik ve fırsat olarak gören bir anlayışı, bu ülkeye ve dünyaya göstermeyi vaat ediyorum. Bu ülkenin kurucu değerlerine, kültürüne ve kutsallarına saygı duyan, geçmişiyle barışık, geleceğe umutla bakan, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının emanet ettiği, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkan bir anlayış vaat ediyorum. Ben bu kentin kaderinin bu kentte yaşayan insanlara, yani İstanbullulara, yani İstanbulluyum diyenlere yeniden verildiği bir anlayış vaat ediyorum. Ben bu hayal için adayım. Biliyorum ki bu hayal mümkün. Biliyorum ki İstanbul´u kat kat ileri götürmek mümkün. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan İstanbul'da, kadınların, çocukların, engellilerin ve her kesimden İstanbullunun kendini özgür,mutlu ve huzurlu hissettiği bir yönetim vaat ediyorum. Çevrenin ranta kurban edilmediği, demokrasi ve özgürlüklerin güvenliğe kurban edilmediği bir anlayış vaat ediyorum. Akla, bilime, sanata, teknolojiye ve eğitime önem veren bir yönetim anlayışı vaat ediyorum. Çoğulculuğu ve katılımcılığı kent anayasasının temel taşı kabul eden, yapboz anlayışıyla değil, uzun vadeli makro planlarla hareket eden bir yönetim anlayışı vaat ediyorum. Bu ülkenin kurucu değerlerine, kültürüne ve kutsallarına saygı duyan, geçmişiyle barışık, geleceğe umutla bakan, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının emanet ettiği, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkan bir anlayış vaat ediyorum” dedi.
EKREM İMAMOĞLU KİMDİR?
İSTANBUL büyükşehir belediye başkanlığı için CHP pek de bilinmedik bir isimde karar kıldı ve Ekrem İmamoğlu'nu seçti. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından adı ilan edilen Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanı. Klasik CHP'li profilinden çok uzak olan Ekrem İmamoğlu, Atatürk'e her 10 Kasım'da mevlüt okutan biri... Peki, Ekrem İmamoğlu aslen nereli eşi Dilek İmamoğlu ve çocukları kimdir? Gelin sizler müstakbel başkan adayını tanıtalım:
Ekrem İmamoğlu aslen Trabzonlu... 1970 yılında Akçabat'a bağlı Cevizli köyünde dünyaya gelen Ekrem İmamoğlu, inşaat işine giren bir aileden geliyor. Yukardaki fotoğrafta gördüğünüz kişiler Ekrem İmamoğlu'nun annesi Hava İmamoğlu ve anneannesi Emine İnan.
Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olarak yine İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında Yüksek Lisans eğitimi aldı. 1992`de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başladı. Bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Okul yıllarında amatör olarak futbol oynadı. Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. Beylikdüzü’nün sosyal ve kültürel hayatında etkin rol oynayan İmamoğlu, birçok sivil toplum kuruluşuna üyedir. Evli ve 3 çocuk babası olan İmamoğlu, 1991’den bu yana Beylikdüzü’nde yaşıyor.
EVLERİNİN ALTI AHIRDI:
Ekrem İmamoğlu'nun ailesi Cevizli köyünde geçim için tütün yetiştiriyordu. 60 metrekarelik alt katı ahır olan ve ineklerin bulunduğu bir evde büyüyen Ekrem İmamoğlu'nun kendisinden 9 yaş küçük bir kız kardeşi var.
EĞİTİMİ: Ekrem İmamoğlu Trabzon Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi. Üstüne İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilimi mastırı yapan Ekrem İmamoğlu, 1990’larda inşaat sektöründe çalışmaya başladı.. Aile şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’na gelen Ekrem İmamoğlu, sıkı bir Trabzonspor taraftarı ve bir dönem kulübün yönetiminde yer aldı.
BABASI MHP KÖKENLİ:
Ekrem İmamoğlu'nun babası Hasan İmamoğlu hayvan besleyip tarımla uğraşırken bir yandan da inşaat malzemesi toptancılığı yapıyordu. Ekrem İmamoğlu'nun siyasete ilgisi ise babasından geliyor. Babası 1980 öncesi sıkı bir MHP'liymiş. Sonrasında ise ANAP'ın Trabzon'da kurucusu ve merkez ilçe başkanı olmuş. Ekrem İmamoğlu da siyasete ilk olarak ANAP'tan girmiş.
BEYLİKDÜZÜ'NÜ AK PARTİ'DEN ALDI:
Ekrem İmamoğlu, 2014 seçimlerinde 1991’den beri yaşadığı Beylikdüzü’nden belediye başkanı seçildi. 10 yıldır AK Parti yönetimindeki Beylikdüzü'nü CHP'li başkan olarak elde etti. Beylikdüzü halkı onu 'çat kapı' ziyaretleri ile tanıyor. Ramazan ayında evinde iftar yapmıyor, en az 25 günü bir ihtiyaç sahibinin evine yemeğini alıp gidiyor.
ATATÜRK'E MEVLÜT OKUTAN CHP'Lİ:
Ekrem İmamoğlu klasik CHP'li profilinden uzak bir portre. Kendisini cumhuriyetçi değerlere bağlı, Atatürk sevgisi olan biri olarak tanımlıyor. Ancak aynı zamanda muhafazakâr biri... Atatürk için her 10 Kasım'da Kuran okutup Mevlut yemeği dağıtıyor.
Dedesi İstiklal gazisi, babası eski MHP'li ve ANAP'lı... CHP'ye dâhil olduğunda partisindekiler ona 'AK Partili, MHP'li demişler... Ekrem İmamoğlu bundan rahatsız olmak bir yana toplumun her kesimine yakın görüldüğü için fazlasıyla memnun.
EKREM İMAMOĞLU'NUN EŞİ:
Ekrem İmamoğlu'nun eşinin ismi Dilek İmamoğlu. 2'si erkek 1'i kız 3 çocukları var. Ekrem İmamoğlu'nun eşini Beylikdüzü halkı çok yakından tanıyor. Çünkü o da eşi gibi sosyal yardımlar konusunda çok aktif bir isim...
EKREM İMAMOĞLU'NUN EŞİ DİLEK İMAMOĞLU KİMDİR?
Dilek İmamoğlu 18 Kasım 1974 Trabzon doğumludur. İlkokulu Trabzon'da okumuştur. Dilek İmamoğlu, İstanbul Üniversitesi Turizm bölümünü bitirdikten sonra Kamu Maliyesi bölümünü de bitirmiştir.
Dilek İmamoğlu bir engelliler gününde onların sorunlarını anlamak için bir gününü tekerli sandalyede geçirmişti. Sokaklarda bu şekilde gezen, ulaşımı tekerlekli sandalye ile gerçekleştiren Dilek İmamoğlu, Beylikdüzü'nün eksiklerini rapor etmişti.
AK PARTİLİLER DE SEVİYOR:
Ekrem İmamoğlu'nun sıra dışı profilini AK Partililer de yakından biliyor. Diğer CHP'lilerin aksine AK Parti'li başkanlarla görülmekten kaçınmıyor. Hatta şu süreçte 20 kadar AK Partili başkanı bizzat ziyaret etmiş. İstanbul'a belediye başkanı seçilirse de niyeti parti ayrımı yapmadan 39 ilçenin belediye başkanını bir masa etrafında toplamak istiyor.

ERDOĞAN BİLE BANA OY VERECEK:
İstanbul’un hızlı bir felsefe değişimine ihtiyacı olduğunu düşünen Ekrem İmamoğlu, 2050 yılına kadar kentin rotasının belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Tüm partilerle ortak akılla yönetilen bir İstanbul'u hedefleyen İmamoğlu, "AK Partili belediye başkanı bile “İyi ki bu adamı seçmişiz” diyecek. İddia ediyorum, biz öyle bir vizyon çizeceğiz ki gün gelecek sayın Cumhurbaşkanı bile bana oy verecek" diyor.
İşte Ekrem İmamoğlu'nun sosyal medya hesaplarından eşi ve çocukları ile birlikte yansıyan kareleri:
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum