Bosch Yazılımı Sayesinde Sürücüler Güvende

Yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistem 13 Avrupa ülkesinde hayata geçirildi.Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 15 mobil uygulama aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Bosch Yazılımı Sayesinde Sürücüler Güvende

Yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistem 13 Avrupa ülkesinde hayata geçirildi.Bosch’un yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi, 15 mobil uygulama aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Bosch Yazılımı Sayesinde Sürücüler Güvende
08 Nisan 2019 - 09:35

Akıllı telefon uygulamaları, yanlış yönde giden sürücüleri ve yakınlarındaki diğer sürücüleri saniyeler içerisinde uyarıyor.
Almanya’da radyo istasyonları her yıl yaklaşık 2 bin defa yanlış yönde giden sürücülere karşı dinleyicilerini uyarıyor. 


Otoyollarda yanlış yönde giden bir sürücüyle karşılaşma tehlikesi çoğumuzun sandığı kadar nadir bir durum değil. Yalnızca Almanya'da haber kanalları her gün yaklaşık beş defa trafikte yanlış yönde giden sürücülere ilişkin uyarı yapıyor ve bu, yılda yaklaşık 2 bin uyarı anlamına geliyor. Bosch’un birkaç bin satırlık yazılım kodu ile oluşturulan bulut tabanlı yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi insan hayatını korumaya yardımcı oluyor. Bu hayat kurtarıcı bulut hizmeti yalnızca yanlış yönde giden sürücüyü uyarmakla kalmıyor; aynı zamanda, tehlikeli bölgedeki diğer araç sürücülerini de uyarıyor. Sistem, 13 Avrupa ülkesinde yıldırım hızında uyarı bildirimleri gönderiyor. 2018 yılı başlarında Alman yayıncı Antenne Bayern ve Rock Antenne mobil radyo uygulamalarına entegre edilen sistem şimdiden 400 bin kullanıcıya sahip ve sistem daha fazla kullanıcı için hazır. Şu anda navigasyon, akış ve radyo gibi 15 mobil uygulama Bosch tarafından geliştirilen uygulama fonksiyonuyla entegre olarak çalışıyor. Servis İrlanda’dan İtalya’ya, Portekiz’den Polonya’ya kadar Avrupa’da birkaç milyon kullanıcıya ulaşabiliyor. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn “Bosch’un hedefi bu sistem ile yanlış yönde giden sürücülerden kaynaklı can kaybı yaşanan trafik kazalarının ortadan kalkması.” dedi. Bosch bu dijital cankurtaran için aynı zamanda bir yazılım modülü de geliştirdi. Dünyada türünün tek örneği olan bu modül, gelen uyarıyı araç bilgi-eğlence sistemlerine entegre ediyor.

Dünyaya yayılan yazılım
Navigasyon servisleri, radyo istasyonları ve haber portallarının mobil uygulamalarına entegre edilebilen Bosch’un bulut tabanlı ve yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistemi sayesinde insanları her yolculuklarında güvende tutan bir koruyucu melek gönderilmiş oluyor. Portekizli start-up NDrive tarafından sunulan, ortalama 8 milyon indirme ve aylık ortalama bir milyon aktif kullanıcıya sahip olan Karta GPS mobil navigasyon uygulaması, kendi türünde dünyadaki en popüler cep telefonu uygulamalarından biri. 140 farklı ülkeden insan, uygulamayı yalnızca varış yerine en hızlı giden rotayı bulmak için kullanmakla kalmıyor aynı zamanda Bosch’un bulut tabanlı servisi sayesinde yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemi olarak da kullanıyor. bigFM tarafından sağlanan ve yarım milyondan fazla kullanıcıya sahip olan mobil radyo ve yayın uygulaması da Ocak 2019’dan bu yana Bosch’un sistemini entegre etti. Radioplayer.de, radyo FFN, radyo rainbow, rainbow 2, radyo RPR, TCS, BikerSOS ve daha pek çok kanal Bosch’un yanlış yönde giden sürücüleri algılama sistemini kendi mobil uygulamaları aracılığıyla kullanıcılarına sunuyor. Akıllı telefon uygulamaları üreten Focus Online, Calimoto ve V-Navi de dahil olmak üzere daha pek çok ortak iş birliği yapmak istiyor. Dr. Markus Heyn “Bosch’un yanlış yönde giden sürücüleri uyaran sistemini dünyaya yaymak istiyoruz ve can kaybı yaşanan trafik kazası istemiyoruz” diyor.

Akıllı bağlanabilirlik yazılımı
Sürücülerin yanlış yönde gittiği durumların yaklaşık üçte biri, sürücünün yanlış yönde 500 metre yol kat etmesinden sonra sona eriyor. En kötü senaryoda ise ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bulut tabanlı servis, bir arabanın otoyola bağlanırken yanlış yönde gidip gitmediğini tespit etmek için, aracın gerçek hareketlerini izin verilen hareket yönü ile karşılaştırıyor. Elde edilen bilgiler bir veri tabanında saklanıyor. Bilgilerin saklanabilmesi için sürücünün mobil uygulamayı arka planda açık tutması gerekiyor. Otoyol giriş veya çıkışlarında yanlış yönde seyreden sürücülere anında uyarı bildirimi gönderiliyor, aynı zamanda civarda bulunan otomobiller de tehlikeye karşı uyarılıyor. Ağ bağlantılı araçların sayısı arttıkça, görünmez güvenlik ağı herkes için daha kapsayıcı hale gelecektir. Bunun sonucunda ise yanlış yönde giden sürücü uyarılarının etki alanı da artacaktır. Bosch, yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini gelecekteki araçların bilgi-eğlence sistemlerine doğrudan entegre etmek için yeni bir yazılım modülü kullanacak. Gösterge paneli, sürücüyü yalnızca birkaç saniye içerisinde uyaracak. Bosch, yanlış yönde giden sürücü uyarı sistemini, araçlarda standart bir özellik olarak sunmak isteyen birçok otomobil üreticisi ile görüşmeler yapıyor.

Bosch hakkında
Mobilite Çözümleri, Bosch Grubu'nun en büyük iş sektörüdür. İlk rakamlara göre, 2018 yılında 47 milyar Euro'luk bir satış gerçekleştirilmiştir ve bu rakam, grubun toplam satışlarının yüzde 60'ına denk gelmektedir. Bu rakam, Bosch Grubu'nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden birisi yapmaktadır. Mobilite Çözümleri iş sektörü, kazasız, emisyonsuz ve stressiz bir mobilite vizyonuna sahiptir ve grubun uzmanlığını otonom, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik olmak üzere üç mobilite alanında bir araya getirmektedir. Müşterileri için bu çaba, entegre mobilite çözümleri sağlamaktadır. İş sektörünün ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarım mekanizması çevre birimleri, güç aktarım mekanizması elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek ve otomatik işlevler, kullanıcı dostu bilgi-eğlence sistemleri ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir atölyesi konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servis bulunmaktadır. Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP® elektronik denge kontrol sistemi ve sabit basınçlı dizel püskürtme teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları da sunmaktadır.
Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla açıklanan ön rakamlara göre, dünya genelinde yaklaşık 410.000 çalışanıyla 77,9 milyar Avro satış gerçekleştirmiştir. Faaliyetleri dört sektöre ayrılmaktadır: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri. Bosch dünyanın önde gelen IoT şirketi olarak akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve endüstri için bağlantılı çözümler sunmaktadır. Sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki uzmanlığını ve kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine farklı etki alanları genelinde ağa bağlı çözümleri tek bir kaynaktan sunabilmektedir. Bosch Grubu’nun stratejik amacı; ağa bağlı bir yaşam için çözümler üretmek, yenilikçi ve heyecan uyandıran çözümlerle dünya genelinde yaşam kalitesini yükseltmektir. Kısacası, Bosch ‘Yaşam için Teknoloji’ sağlamaktadır.
Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 60 ülkede 440 bağlı şirketiyle bölgesel şirketlerinden oluşmaktadır. Bosch’un global üretim, mühendislik ve satış ağı satış ve servis ortaklarıyla birlikte dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde varlık göstermektedir. Şirketin gelecekteki büyümesi yenilikçilikteki gücüne dayanmaktadır. Bosch dünya genelinde 125 merkezde 69.500 çalışanla araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum