Berktaş’tan farkındalığı artırma çabası

Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Genel Başkanı Hakan Berktaş, sosyal yara olan bu hastalıklarla ilgili yazılı, görsel, internet ve sosyal medyada farkındalığın artırılması, bilinçlendirme için yoğun tempoda çalışmalarını ve çabalarını sürdürüyor.

Berktaş’tan farkındalığı artırma çabası

Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Genel Başkanı Hakan Berktaş, sosyal yara olan bu hastalıklarla ilgili yazılı, görsel, internet ve sosyal medyada farkındalığın artırılması, bilinçlendirme için yoğun tempoda çalışmalarını ve çabalarını sürdürüyor.

Berktaş’tan farkındalığı artırma çabası
14 Ekim 2021 - 10:45

Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği Genel Başkanı Hakan Berktaş, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zahit Akman’a 21 Eylül günü  nezaket ziyaretinde bulundu. Derneklerini bu çok önemli sosyal yaraya çözüm üretmek için kurduklarını kaydeden  Berktaş, “Bu bağlamda medyamıza önemli misyonlar düşüyor. Farkındalığı hep beraber artırmamız gerekiyor” dedi.


Akman,, Berktaş’a teşekkür ederek Kanal 7 medya grubu olarak üzerlerine düşeni yerine getireceklerini kaydetti, durumu Kanal 7 Haber Merkezi Müdürü Mehmet Yazıharman’a iletti, gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi. Alzheimer farkındalık günü olması dolayısıyla günün anlam ve önemini seyircilerle paylaşmak için Berktaş’ı Ülke TV Haber Koordinatörü Ayhan Yağızer’e yönlendirdi. Yağızer de Berktaş’ı Gözde Özyürek’in sunduğu Akşama Doğru programında ağırladı.
 
Gözde Özyürek’le Akşama Doğru
 
Berktaş, Özyürek’in  programında bu sosyal yarann 1 milyon hasta ve yakınlarıyla birlikte 10 milyon kişiyi yakından ilgilendirdiğini kaydererek, “Devletimiz 15 yıldır hastalarımızın evde bakım hizmetlerinde ve evde bakım aylıkları noktasında önemli destek hizmetleri sağladı. Ancak bu desteklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Sosyal Hizmetler olarak bizim de 10 ilde temsilciliğimiz var. Merkezimize başvuran 10 aileden 9’u hastalarının sigortalı olduğunu ve bakım hizmetlerini SGK’nın destekleyip desteklemediğini sormaktadır. Bu bağlamda Sağlık Sigortası yeterli olmadığı ve Bakım Sigortasının gerekliliği görülmüştür. Ek önlemler alınmalı, farklı, etkin sağlık politikaları geliştirilmelidir. Hasta ve hasta yakınlarının durumunu ve sağlık sigortası yanında bakım sigortası konusunda mecliste adım atılması için derneğimizin çalışmaları, kanun tararısıyla ilgili meclise sunacağımız raporumuzun taslağı sürüyor. İstanbul’daki ilçeler başta olmak üzere diğer şehirlerde de alzheimer hastalığıyla yaşamak, karşılaşılan güçlükler ve çözüm yollarıyla ilgili toplantı, konferans ve seminerler düzenleme projeleremiz var. Alzheimer hastası geçmişini ona bakanların ise geleceğini unutur. Alzheimer-Demans-Parkinson hastalıkları birbirini tetikleyen nörolojik hastalıklardır” dedi
 
Multidisisipliner sorun
 
Bu sorunurn sadece bir sağlık sorunu değil,  psikolojik, sosyal ve mali sorumluluk, medikal, sosyal destekler ve multidisipliner konuların bütünleştiği bir sorun olduğunu vurgulayan Berktaş,”Alzhiemir hastalığına yakalanan birisinin geriye kalan ömrünü çok daha konforlu bir yaşam sürmesi yönünde herkesin üzerine düşen sorumluluklar vardı. Hastalığın tedavisinin çok yönlü düşünülmesi gerekiyor. Grip hastası bile olsanız verilen ilaçlar yanında, evde kendinizi dinlendirmeniz, bol bol C vitamini almanız, yorgunluğunuzu atabilmeniz önemlidir. Alzheimer hastalarımızın bakımlarını da böyle düşünmemiz gerekiyor. Ben bu hastalarımıza hizmet verilen yerlere huzur evi denilmesini şık bulmuyorum. Buraları hastalarımızın yaşam konforunu yükselten tamamlayıcı bakım merkezleri olarak düşünülmelidir. Ve devletimizin bu merkezlerle ilgili çok kapsamlı çalışmalar ve destekler vermesi en büyük arzumuzdur. Bu merkezlerde birbirini tamamlayıcı hizmetler yapan hemşire, doktor, hasta bakıcılarla ilgili yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bugün bu hastalık için özel bir hastaneye gitseniz, belli oranını SGK karşılıyor, diğer bölümünü ise siz karşılıyorsunuz. Ama bütün bunları tamamlayıcı şekilde düşünmeniz ve birbirine entegre etmeniz gerekiyor. Hastalarımız geçmişe yönelik hafızalarını yitirdiklerinde, karşınıza çıkacak tüm sorunları tüm algoritmalarıyla birlikte düşünmeniz ve bu sosyal yaraya çözüm üretmeniz gerekiyor” diye konuştu.
 
Hülya Seloni’nin Hafta Sonu Haberleri kuşağında
 
Kanal 7 Haber Merkezi de bir hafta sonra Hakan Berktaş’ın sahibi olduğu Sosyal Rehberlik Merkezi’ni ziyaret ederek burada bakımları devam eden hastalarla ve hasta yakınlarıyla röportajlar gerçekleştirdi. Berktaş’tan hastalar ve hastalık konusunda  bilgiler alındı. Derlenerek yapılan haber Hülya Seloni’nin sunduğu Kanal 7 Hafta Sonu Haberleri kuşağında yayınlandı.
 
Berktaş, AKİT TV’de Gün Başlıyor programında
 
Diğer yandan Berktaş, geçen hafta AKİT TV Akşam Haberleri Anchourman’i Muharrem Coşkun’a nezaket ziyaretinde bulundu. Coşkun, Berktaş’la samimi şekilde ilgilenerek bu hastalıklarla ilgili farkındalığının artırılması medya grubu olarak ekranlarında yer vermek istediklerini söyledi. Coşkun’un devreye girmesiyle Berktaş, önceki gün AKİTV TV sabah kuşağında Murat Şahin’in sunduğu Gün Başlıyor programına katıldı. Programda hastalığın herkes tarafından bilindiğini, her ailede alzheimer hastası olduğu için semptomların öğrenildiğini belirten Berktaş, “Derneğimiz bu sosyal yaraya çözüm üretmek, farklı sosyal platformlarda dile getirerek farkındalık oluşturmak, hasta ve hasta yakınlarını bilinçlendirmek amacıyla kuruldu” dedi.
 
Bakım Sigortası Kanun Teklifi raporumuz Mecliste
 
Alzheimer hastalarının bakımı konusunda yetişkin yaşlarda olan kardeşlerin kendi aralarında çatışma yaşadıklarını kaydeden Berktaş, “Yakınlarında bu hastalık olanlar bakım noktasında anlaşamadıkları için birbirleriyle iletişimlerini kesmekte ve konuşmamaktadır. Hastaya bakılan ailelerde karı-koca arasında çatışma ve kavgalar yaşanmaktadır. Bu da farklı psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir” diye konuştu. Devletimizin hastalarımızın bakımı ve bakım aylıkları konusunda önemli çalışmalar yaptığını, ödemelerin olduğunu ama bunların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Berktaş, dernek olarak uzun süre üzerinde çalışıp hazırladıkları Bakım Sigortası Taslak raporunu  Genel Başkan Yardımcısı Uğur Arslan’la birlikte geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclis’inde Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğılu Ban’a takdim ettiklerini söyledi. Milletvekili Ban’ın kendilerini çok samimi bir ortamda geçen görüşmede raporu ilgili komisyonlara ve Recep Akdağ’a ileteceğini ifade ettiğini belirten Berktaş, “Umarız, dernek olarak attığımız adım neticesini verir, bakım sigortası konusunda hükümetimizin alacağı olumlu kararla hasta yakınlarımıza çok müjdeli bir haberi de yine biz veririz” açıklamasını yaptı.
 
Kitap hazırlığı sürüyor
 
Diğer yandan Alzheimer-demans-parkinson ile ilgili kapsamlı bir kitap hazırladığını bunun için dökümantasyon hazırlığını sürdürdüğünü vurgulayan Berktaş, “Hasta ve hasta yakınlarımızın baş ucu niteliğinde olacak bu kitabımızın içinde çok değerli hocalarımızdan alacağım bilgileri okuyucularımla paylaşacağım. Hasta yakınlarımızın yaşadıkları zorlukları farkındalık adına gündeme getireceğim. Prof. Dr. Nörolog İhsan Kara, Prof. Dr. Nörolog ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı ve Nörolog Ali Akben,  Prof. Dr. Psikiyatrist Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Psikiyatrist Sefa Saygılı gibi hocalarımızla iletişime geçtim. İnşallah kitabımızı yazıp bitirdikten sonra herkesin yararlanacağı bir kaynak kitaba imza atmış olacağım” ifadelerini kullandı. Berktaş, huzurevi algısının değişmesinin gerektiğine dikkat çekerek, “Buralar aslında sağlık destek merkezleridir. Kimsenin kimseyi terk etmediği yerlerdir. Bu kurumlarda sürekli sağlıkçılar, hemşireler, fizyoterapistler bulunur. Ve hastalarımızın takibinin yapıldığı çok önemli rehabilitasyon merkezleridir” değerlendirmesini yaptı.
 
Sosyal rehberlik merkezi
 
Berktaş, sosyal rehberlik merkezi çalışmalarında da  Türkiye genelinde bir çok noktada hizmet verdiklerine dikkat çekerek sözlerini şöyle bitirdi “İzmir, Manisa gibi şehirlerimizde temsilciliklerimiz var. Bu temsilciliklerimiz aracılığıyla çalışmalar yapıyoruz. En önemlisi Alzheimer-Demans-Parkinson Hasta ve Hasta Yakınları Derneği olarak önce İstanbul genelinde sonrasında ise diğer şehirlerde seminerler, konferanslar düzenleyerek hastalık için bilgilendirme, bilinçlendirme çalışması yapma projelerimizi hazırlıyoruz”
 
www.sosyalrehberlik.com
online olarak sosyal rehberlik uzmanları, hekim ve fizyoterapistler ücretsiz olarak hastalarımıza, hasta yakınlarımıza hizmet vermektedir.
 
TEL: 0 552 221 88 33

 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum