AKP’de İstanbul Sözleşmesi çatlağı büyüyor

İstanbul Sözleşmesi tartışmaları AKP’de sarsıntı yaratıyor.

AKP’de İstanbul Sözleşmesi çatlağı büyüyor

İstanbul Sözleşmesi tartışmaları AKP’de sarsıntı yaratıyor.

AKP’de İstanbul Sözleşmesi çatlağı büyüyor
04 Ağustos 2020 - 12:33

Gelenekçiler ve yenilikçilerin ikiye ayrıldığı partide, sözleşmenin korunmasını isteyen "İslamcı feminist dalga"nın etkisini artırdığı belirtiliyor.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un "Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır" sözleriyle başlayan İstanbul Sözleşmesi tartışması AKP’de derin görüş ayrılıklarına neden oluyor. Katı İslamcı ve tarikat bağlantılı kesimlerin sözleşmenin kaldırılması yönünde parti üstündeki baskısını arttırırken partiye yakın kadın örgütleri ve kadın milletvekilleri ise bu baskıyı kırmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı olduğu KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın desteklediği TİKAD’ın (Türkiye İş Kadınları Derneği) AKP’de "sözleşme kaldırılsın" diyenlere karşı itirazların gün geçtikçe yükselmesinde belirgin rol oynadığı parti kulislerine çoktan yansıdı. KADEM’den sözleşmeye destek açıklaması gelmişti. KADEM "Sevgi, saygı göstermeyip şiddete başvurup bir tarafa zulmedilen bir ilişkide artık aileden bahsedemeyiz" çıkışı yapmıştı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini savunanlar ise sözleşmenin "Türk aile yapısına zarar verdiğini" öne sürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum