11 EYLÜL Olayı Dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo…

Bir iddiaya göre 11 Eylül saldırılarının, Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu'ya ve Afganistan'a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak ve ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo olduğuna inanılıyor.

11 EYLÜL Olayı Dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo…

Bir iddiaya göre 11 Eylül saldırılarının, Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu'ya ve Afganistan'a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak ve ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo olduğuna inanılıyor.

11 EYLÜL Olayı Dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo…
11 Eylül 2020 - 20:10

'11 Eylül saldırıları' neden bu kadar merak ediliyor?
11 Eylül saldırılarını hepimiz hatırlıyoruz. 2001’de New York'ta İkiz Kuleler’deki Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Washington'daki Pentagon'a düzenlenen saldırılar, popüler kültürde de oldukça yer buldu. Peki 11 Eylül saldırıları neden bu kadar merak ediliyor?
FBI, bir Suudi yetkilinin ismini açıkladı
Yakın zamanda bir gelişme yaşandı. El Kaideli teröristlere yardım ettiğinden şüphelenilen Suudi yetkilin ismi, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından açıklandı.
Büyük sırlardan biri açığa çıktı
Yahoo News'in haberine göre FBI, 11 Eylül kurbanlarının aileleri tarafından açılan davalarda sunulan dosyalardan birinde, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçiliği'nde 1999-2000 yıllarında görev yapan Mussaed Ahmed el Cerrah'ın ismini silmeyi unutarak olaya ilişkin en büyük sırlardan birini de ortaya çıkarmış oldu.
Peki tam olarak ne olmuştu?
ABD'de 11 Eylül 2001'de gerçekleşen terör saldırılarında, önce 4 yolcu uçağı kaçırılmıştı. Ardından uçaklardan ikisi, İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan diğer uçak ise başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.
Toplamda 2 bin 996 kişi hayatını kaybetti
Saldırıdan sonra korkunç tablo açığa çıktı. İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda 246 kişi hayatını kaybetti. Toplamda ise ölü sayısı 2 bin 996 olarak kaydedildi.
Her dört Amerikalıdan üçü, doğruların söylenmediğini düşünüyor
Fakat 11 Eylül saldırıları ile ilgili komplo teorileri, hala daha konuşuluyor. Öyle ki bu iddialar ciddi derecede araştırılıyor. Hatta New York Times gazetesi tarafından yapılan bir ankette her dört Amerikalıdan üçü hükûmetin olayla ilgili doğruları söylemediğinden şüphelendiğini söylemiş.
Dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo…
Bir iddiaya göre 11 Eylül saldırılarının, Amerikan hükûmeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu'ya ve Afganistan'a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak ve ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenen bir senaryo olduğuna inanılıyor.
Yıkılış şeklinin planlanmış yıkımlara benzemesi…
Bir diğer iddia ise kulelerin yıkılış şeklinin plânlanmış yıkımlar şeklinde olduğunun öne sürülmesi. Buna gerekçe olarak da uçakların çarpması sonucu yana yatıp etrafındaki binaların üstüne düşmek yerine bir yıkım firması tarafından kontrollü patlatma metodu ile yıkıma hazırlanmışçasına doğrudan kendi üzerlerine yıkılmaları örnek gösteriliyor.
'Loose Change' isimli video, büyük yankı uyandırdı
20'li yaşlarda üç genç tarafından hazırlanan ‘Loose Change’ isimli bir saatlik video ise yine 11 Eylül saldırılarıyla ilgili büyük yankı uyandırmıştı. Daha sonra ise 11 Eylül olaylarının Amerikan hükümeti tarafından plânlandığını iddia eden videoya karşılık olarak ‘Screw the Loose Change’ isimli bir film hazırlanmıştır.
George Bush'un Suudi sermayesiyle ticari ortaklıkları olduğunu anlatan film…

Saldırıdan üç sene sonra ise ABD Başkanı George Bush'un Suudi sermayesiyle ticari ortaklıkları olduğunu anlatan ve Bush hükümetinin 11 Eylül saldırılarını önceden bildiğini ima eden 'Fahrenheit 9/11' isimli, Michael Moore imzalı bir belgesel film vizyona girdi bu film de aynı şekilde geniş yankı uyandırdı. Sonrasında ise Antoine Vitkine, bu filmdeki iddiaları çürütebilmek için ‘Yeni Şarlatanlar’ adında bir kitap yazdı.

Peki bunca yıl sonra bile 11 Eylül saldırıları neden bu kadar merak ediliyor?
11 Eylül saldırılarının bu kadar çok konuşulmasının tabii ki birçok nedeni var. Dünya çapında gerçekleşen bu denli korkutucu olaylar, zaten her şekilde konuşulur. Fakat ortaya atılan komplo teorileri, bu saldırıların güncelliğini yitirmesini zorlaştırdı ve 11 Eylül saldırıları, insanların gündemine tekrar tekrar geldi. Fakat en çok şüphe yaratan nokta, bu saldırıların Dünya'nın en büyük istihbarat ağına sahip Amerika Birleşik Devletleri tarafından fark edilememesi ve engellenememesiydi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum