Yeni Bir Meslek ve Farklı bir Uzmanlık Alanı doğuyor

Etik ve İtibar Derneği (TEİD) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 2018 yılında bir meslek olarak kabul edilen ‘Etik ve Uyum Yöneticiliği’ mezun etmek amacı ile düzenlenen ‘Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi Sertifika Programı’ başlıyor.

Yeni Bir Meslek ve Farklı bir Uzmanlık Alanı doğuyor

Etik ve İtibar Derneği (TEİD) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 2018 yılında bir meslek olarak kabul edilen ‘Etik ve Uyum Yöneticiliği’ mezun etmek amacı ile düzenlenen ‘Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi Sertifika Programı’ başlıyor.

Yeni Bir Meslek ve Farklı bir Uzmanlık Alanı doğuyor
19 Mart 2019 - 23:51

Yeni Bir Meslek ve Farklı bir Uzmanlık Alanı doğuyor
“Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi” Sertifika Programının 5. Dönemi Başlıyor
TEİD; “İş dünyasının iş etiğini kurumsal yönetim uygulamalarının merkezine almasıyla birlikte konuyla ilgili özel eğitimlere ilgi de arttı.”


Etik ve İtibar Derneği (TEİD) verilerine göre, tüm dinamiklerin hızla değiştiği günümüz iş dünyasında,iş etiği, uyum ve dürüstlük, kurumsal yönetim uygulamalarının merkezinde yer alarak, hiç olmadığı kadar önem taşımaya başlıyor. Global şirketlerin tümünde önemli mesleklerden biri haline gelen, ülkemizde de Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından 2018 yılında bir meslek olarak kabul edilen ‘Etik ve Uyum Yöneticiliği’ insan kaynağı da bu değişime paralel olarak giderek artıyor.

Bu amaçla, Etik ve İtibar Derneği (TEİD) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile 2016 yılında kurulan TEİD Akademi bünyesinde ‘Etik ve Uyum Yöneticileri’ mezun etmek amacı ile düzenlenen ‘Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi Sertifika Programı’29 Mart 2019’da 5. dönemine start verecek.

Bugüne dek 4 sertifika döneminde, toplam 89 Etik ve Uyum Yöneticisi mezun eden TEİD Akademi tarafından düzenlenen ve Türkiye’de alanında tek olan bu program ile 25’e yakın yeni Etik ve Uyum Yöneticisi sertifika alacak.

TEİD bünyesinde kurulan komite tarafından hazırlanan Etik ve Uyum Yöneticisi Meslek Standardı, T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından onaylanıp 09.06.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. “Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi” Sertifika Programının ders programı ise 9 Haziran 2018’de yayımlanan “Etik ve Uyum Yöneticisi” meslek standardını kapsayarak çok geniş bir yelpazede ders programı içermekte ve 42 saatlik bu program hem teorik hem de pratik gereksinimlere cevap vermektedir.

7 gün sürecek olan 42 saatlik eğitim serisi, 29 Mart Cuma günü TEİD Akademi Salonunda start alacak. 5, 6, 12, 13, 26 ve 27 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan sertifika programı dönüşümlü olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsünde düzenlenecek. Program, 29 Haziran’da katılımcıların bitirme çalışmalarını içeren sunumları ve başarı sertifika takdiminin yer alacağı mezuniyet töreni ile son bulacak.

Program kapsamında, şirketlerin yerel ve global pazarlardaki etik risklerini yönetilmesi, yerel ve uluslararası düzeyde bulunan yolsuzlukla mücadele yasalarına uyumun sağlanması, etik lider olarak rol model olmak, ekibini ve diğer şirket çalışanları üzerinde farkındalık yaratmak, yasaların talep ettiğinin de üzerinde, şirketin etik değerlerinin iş yapma yöntemlerine yansımasını sağlanması, iç mevzuat oluşturulması gibi konu başlıkları ele alınacak.

Kimler katılabilir ?

Halihazırda etik ve uyum alanında çalışan, farklı bir alanda çalışıp etik ve uyum yöneticisi olmak veya bu konuda uzmanlaşmak isteyen kişilerin katılabildiği programa, ulusal ve uluslararası şirketlerin Satış, Pazarlama, İş Geliştirme, Lojistik, Satın Alma, Finans, Hukuk, Uyum, İletişim, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri,İdari İşler Departmanlarının yöneticileri, çalışanları, yönetim ve denetim kurulu üyeleri, şirket hissedarları, avukatlar, mali müşavirler, denetçiler ve danışmanlar katılabiliyor. Program ayrıca, etik ve uyum konusunda uzmanlaşmak isteyen akademisyenler ve yüksek lisans, master ve doktora öğrencilerine de açık.

İş Dünyasının Deneyimli İsimleri Eğitim Verecek

Av. Altuğ Özgün (Astellas), Av. Kayra Üçer (Hergüner Bilgen Özeke Hukuk Bürosu), Burak Aytekin (EY), Dr. Fevzi Toksoy (ACT ECON), Eda Çelik (PwC), Emre Çolak (PMI), Av. Ertuğrul Onur (Coca-Cola İçecek), Fikret Sebilcioğlu (Cerebra CPAs & Advisors), Güray Karacar (Tofaş), İdil Gürdil (KPMG), Prof. Dr. Köksal Bayraktar (Bayraktar Hukuk), Av. Seçkin Savaşer (Goodyear), Tayfun Zaman (Reanda Turkey) gibi etik ve uyum konusunda iş dünyasının deneyimli isimleri ve akademisyenler sertifika programının ve TEİD Akademinin eğitmenleri arasında bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum