"Türkiye siyasi hedeflerine büyük ölçüde ulaştı"

Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatı değerlendirdi.

"Türkiye siyasi hedeflerine büyük ölçüde ulaştı"

Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatı değerlendirdi.

24 Ekim 2019 - 18:42

Han, “Harekâtın amacı, PKK/YPG’yi Türkiye-Suriye sınırında yuvalanmış olduğu alanlardan çıkarmaktı. Önce Amerikan tarafıyla varılan ve PKK/YPG’yi lojistik ve askeri destekten mahrum bırakan uzlaşma, ardından Rusya ile varılan ve Rus askerleri ile Esad güçlerinin Münbiç ve Türkiye Suriye sınırının açıkta kalan diğer bölümlerine girmesini sağlayan mutabakat, Türkiye’nin siyasi hedefine çok büyük ölçüde ulaşmasını sağladı” dedi.
Bültenin detaylarını ekli dosyada görebilirsiniz.
Değerlendirmeniz Dileğiyle…
İyi Çalışmalar
Cihan Çakır
05334386150
 
PROF. DR. AHMET KASIM HAN, TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDA VARILAN MUTABAKATI DEĞERLENDİRDİ
“Türkiye siyasi hedeflerine büyük ölçüde ulaştı”
 
Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, “Harekâtın amacı, PKK/YPG’yi Türkiye-Suriye sınırında yuvalanmış olduğu alanlardan çıkarmaktı. Önce Amerikan tarafıyla varılan ve PKK/YPG’yi lojistik ve askeri destekten mahrum bırakan uzlaşma, ardından Rusya ile varılan ve Rus askerleri ile Esad güçlerinin Münbiç ve Türkiye Suriye sınırının açıkta kalan diğer bölümlerine girmesini sağlayan mutabakat, Türkiye’nin siyasi hedefine çok büyük ölçüde ulaşmasını sağladı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le, Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgelerinin terör örgütü YPG’den arındırılması konusunda vardığı mutabakatı değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, Barış Pınarı Harekâtı’na başlarken konulan siyasi hedeflere büyük ölçüde ulaşıldığını belirtti. “Harekâtın amacı, PKK/YPG’yi Türkiye-Suriye sınırında yuvalanmış olduğu alanlardan çıkarmaktı. Önce Amerikan tarafıyla varılan ve PKK/YPG’yi lojistik ve askeri destekten mahrum bırakan uzlaşma, ardından Rusya ile varılan ve Rus askerleri ile Esad güçlerinin,Münbiç ve Türkiye - Suriye sınırının açıkta kalan diğer bölümlerine girmesini sağlayan mutabakat, Türkiye’nin siyasi hedefine çok büyük ölçüde ulaşmasını sağladı” şeklinde konuşan Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, bölgede durumun büyük ölçüde Türkiye lehine döndüğünü ve bundan sonrasının yönetimi için büyük fırsat yarattığını da vurguladı.

“RUSLAR TEL ABYAD-RESULAYN’I MUTABAKAT KONUSU YAPMAYACAK KADAR DİPLOMASİYİ BİLİR”

Barış Pınarı Harekâtı ile kontrol altına alınan Tel Abyad - Resulayn arasındaki bölgedeki 32 kilometre derinlikte mevcut statükonun mutabakatta muhafaza edilmesini de analiz eden Prof. Dr. Ahmet Kasım Han, “Ruslar, ABD ile varılan uzlaşmanın sınırları içindeki bir alanda Türkiye ile müzakerelerinde bu mutabakatı zorlamayacak kadar diplomasiyi bilirler. Türkiye de zaten bunu Rusya ile mutabakatına konu etmez. Mutabakatta Adana Anlaşması’nın öneminin teyit edildiğini de görüyoruz. Adana Anlaşması Türkiye’nin haklı güvenlik kaygılarını ve öte yandan Suriye’nin toprak bütünlüğünü teyit ediyor. Rusya da Adana Anlaşmasını, Suriye’deki rejimi tekrar Türkiye’nin muhatabı konumuna yükseltme açısından zemin olarak kullanmak istiyor” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum