Türkiye de Peş peşe Depremler!

Manisa'da Akhisar merkezli 5,4 büyüklüğünde depremden yaklaşık 3 dakika sonra 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi Peş peşe yaşanan depremler İzmir, İstanbul ve Bursa'da da hissedildi.3.5 saat içerisinde tam 132 artçı sarsıntı meydana gelen Akhisar'da vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.

Türkiye de Peş peşe Depremler!

Manisa'da Akhisar merkezli 5,4 büyüklüğünde depremden yaklaşık 3 dakika sonra 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi Peş peşe yaşanan depremler İzmir, İstanbul ve Bursa'da da hissedildi.3.5 saat içerisinde tam 132 artçı sarsıntı meydana gelen Akhisar'da vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.

Türkiye de Peş peşe Depremler!
23 Ocak 2020 - 09:01

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Akhisar merkezli yaşanan depremle ilgili İstanbul Valiliği'nden, "AFAD Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre saat 22.22'de Manisa Akhisar merkezli 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem İstanbul'da da hissedilmiştir. Deprem kaynaklı herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. İstanbulumuza ve tüm illerimize geçmiş olsun." açıklamasında bulunuldu.
 Manisa'dan meydana gelen depremin ardından bir korkutan haber de Başkent Ankara'dan geldi. Gelen Son Dakika haberine göre Ankara'nın Akyurt ilçesinde 3,8 ve 4,5 büyüklüğünde iki deprem peş peşe meydana geldi. Depremler çevre illerde de hissedildi. Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.
Depremler çevre illerde de hissedildi. AFAD tarafından yapılan açıklamada şu ana kadar bölgede olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi verildi.
ANKARA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Ankara Valisi Vasip Şahin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ''4.5 şiddetindeki #deprem de ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.'' ifadelerini kullandı.


Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan şunları söyledi:
"Manisa-Akhisar bölgesinde bir gerginlik birikimi vardı. Bu birikimin 5,5 ile 6.15 arasında bir deprem oluşturmasını bekliyordum. 4.1 seviyesinde küçük öncüllleri de 2017'de olmuştu. Bu son depremde gerginliğin tamamını boşaltmadı. Orada hala bir gerilim var. Ama bu orada bir deprem beklediğimiz anlamına gelmez.
Vatandaşların yaralandığı depremde yaşanan panik anı görüntüleri ortaya çıktı!
İstanbul'da hissedilmesi gayet normal, özellikle sığ depremlerde göle atılan bir taşın dalga etkisi gibi bir etki oluşur. Depremin etkisi dalga dalga hissedilir. Yayılan bu dalgalar da hissediliyor. Depremin olduğu yer İstanbul'a 300-400 kilometre uzakta. Fayın bir ucu Akhisar'da bir ucu İstanbul'da diye yorumlamak çok yanlış olur. Zaten İstanbul'un sadece depreme duyarlı bölgelerinde hissedildi.
Ankara'daki deprem bizim 'küçük boyutlu' dediğimiz depremlerden biri. O bölgede bir bindirme kuşağı, yani ters kırık var. O kırığın 25 kilometre batısında oldu bu deprem. Orada daha önce belirlenmiş bir kırık yoktu. Bu açıdan biraz sürpriz oldu. Ankara Türkiye'nin deprem açısından en güvenli bölgelerinden biri. Bu son depremlerin meydana gelmesinde de olağandışı bir durum görmüyorum."
Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Şerif Barış ise Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:
"Ankara ve Manisa'daki depremler birbirinden bağımsız ve olağan depremler. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu gösteriyor. Biz hep söylüyoruz ama insanlar bu depremlerin sanki büyük bir depremin büyük depremin habercisi olduğu gibi bir yoruma gidiyorlar. Bu doğru bir yorumlama değil. Yapılacak olan şey Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinden hareketle depreme karşı gerekli önlemleri almak, zararı azaltmak için çalışmaktır.
Akhisar'daki ve Ankara'daki depremler, orta büyüklüklü depremler. Bu bakımdan bizim için olağandır. Fay kuşaklarında olması gereken depremlerdir. Fay zonlarında birden fazla fay vardır. Bunlar küçük ve orta büyüklükteki depremlerle kırılır. Ancak ana fayın kırılmasına etki etmez. Bu nedenle büyük depremin oluşmasını engellemez. Küçük depremlerin olması büyük depremi engellemez.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum