TazeDirekt.com'dan 2020 Manifestosu "Ne Yediğini Önemse"

“Toprağa ve insana saygı duyan, temiz bir gezegen için çevreye uyumlu üretim yapan, bilinçli üreticilerle sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek, herkesin hakkı!”

TazeDirekt.com'dan 2020 Manifestosu "Ne Yediğini Önemse"

“Toprağa ve insana saygı duyan, temiz bir gezegen için çevreye uyumlu üretim yapan, bilinçli üreticilerle sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek, herkesin hakkı!”

TazeDirekt.com'dan 2020 Manifestosu
09 Ocak 2020 - 16:30

Son yıllarda bilinçli beslenme konusunda farkındalığın artması ve tüketicinin giderek daha da bilinçlenmesiyle birlikte, satın alınan gıdaların kaynağı hakkında bilgi edinme isteği de artıyor. Tüketici artık tükettiği besinlerin kaynağını bilmek istiyor ve ‘’ne yediğini önemsiyor!’’

 

Dijital çağın avantajlarının yanı sıra dezavantajlarını da yaşadığımız bu dönemde, tüketici için en büyük sorunu sosyal medyadaki bilgi kirliliği oluşturuyor.

 

Tazedirekt.com da, temel ilkeleri gereği tüketicinin ne yediğini bilmeye hakkı olduğuna inanıyor ve bu nedenle tüketiciye, bilinçli üretici ile birlikte şeffaf bilgi, kaynağı belli gıdalar ve üretici hikayeleri sunuyor. Alıcılar sofralarındaki lezzetin nereden geldiğini bir tıkla öğrenebiliyor.

 

Üreticilerin bir diğer merak konusu ise pestisit… Pestisit, zirai mücadele uygulamalarında kullanılan her türlü ilaç, preparatlar ve bunların imalinde kullanılan maddeleri kapsıyor. Tarım ilacı olarak da anılan pestisit, ürünlerde istenmeyen organizmaları yok etmek için kullanılan sentetik organik bileşikler olarak da tanımlanıyor.

 

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre 2014-2018 yılları arasında pestisit kullanımı %51,10 oranında arttı. Bu artış tüketicilerin yedikleri gıdanın kaynağını bilme ihtiyacını da beraberinde getirdi.

 

Tazedirekt.com tam da burada devreye giriyor; tüketici ihtiyaçlarını fark ederek tüketiciye, çiftçiye ve tarıma sahip çıkıyor. Düzenli pestisit analizi yapılmış ürünlerle, tüketicinin hakkı olan gıdalara ve üretici hikayelerine ulaşmasını sağlıyor.

 

 

 

KAYNAĞI BELLİ GIDALAR, ARACISIZ, PESTİSİT ANALİZLİ MEYVE VE SEBZELER, “NE YEDİĞİNİ ÖNEMSE”YENLER İÇİN TAZEDİREKT.COM’DA!

 

Tazedirekt.com tüketicilerin ne yediklerini bilmeleri gerektiğine inanıyor. Bu nedenle Tazedirekt.com, herkesi kaynağı belli ürünleri tüketmek üzere farkında olmaya çağırıyor.

 

Tüketiciler Tazedirekt.com’da satışta olan 2000’in üzerinde ürünü kimin, nerede, hangi koşullarda ürettiğine dair bilgilere ve çiftliklerin sahip olduğu belgelere ulaşabiliyor. İnsan sağlığına önem veren, gelecek nesillere saygı duyan 20’nin üzerinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretim yapan çiftçi çalışıyor; tüketicilerin onlarla ile tanışmasına fırsat sunuyor.

 

Kendi çocuğuna yedirmediğimi başkasına yedirmem diyen Şaban Amca, 90 dönümlük arazisiyle Çatalca’dan Emin Ali’nin Çiftliği, baba yadigârı bahçede organik tarım yapan Hatay/Arsuz’dan Ahmet Okan Çiftliği ve daha pek çok üretici ile “Taze ve Direkt’’ olarak istenilen ürünler, kaynağı belli, aracısız ve düzenli pestisit analizleri yapılarak tüketiciye ulaşıyor.

 

HER BESLENME TERCİHİNE UYGUN ÜRÜNLER

 

Sebze-meyveden kahvaltılık ürünlere, etten unlu mamullere, içeceklerden bebeklere özel ürünlere, glutensiz besinleri tercih edenlerden vejetaryen ve vegan beslenenlere uygun ürünler Tazedirekt.com’da. Yenilenen yüzüyle, tüm ürünlerinin kaynağı ve üreticisi hakkında bilgileri “Ne Yediğini Önemseyenlere” tüm şeffaflığıyla ulaştırıyor.

 

TAZEDİREKT BESİ ÇİFTLİĞİ

 

Mutfak kültürünün en önemli parçalarından biri olan kırmızı et ürünlerinde antibiyotik bulunmamasına dikkat eden Tazedirekt.com, İzmir Torbalı Mevkii Subaşı Köyü’nde yer alan Tazedirekt Besi Çiftliği’ndeki yerli besi büyükbaş hayvanlar, veteriner hekimler tarafından hazırlanan yonca, mısır, saman gibi bileşenlerden oluşan ve değişen rasyonlardaki yemlerle besleniyor, düzenli olarak veteriner hekimler tarafından kontrolleri sağlanıyor. Modern kesimhanelerde gerçekleştirilen kesimlerin ardından soğuk zincir kırılmadan paketleme tesislerine gelen etler, tam 220 kontrol noktasından geçerek yine soğuk zincir kırılmadan tüketiciye ulaştırılıyor

 

 

 

NE YEDİĞİNİ ÖNEMSE, GELECEK NESİLLERİ ÖNEMSE, DÜNYAYI ÖNEMSE!

 

Ne yediğinizi önemsiyoruz. Sizi, çocuklarınızı, sağlıklı nesiller yetişmesini, önemsiyoruz. Toprağın yaşam olduğunu biliyoruz. Yani dünyayı önemsiyoruz. Bu dünya için, geleceğin için, sağlığın için “NE YEDİĞİNİ ÖNEMSE”.

 

 

 

 

-MANİFESTO-

NE YEDİĞİNİ BİLİYOR MUSUN?

 

Hani derler ya, insan yediğidir diye...

Sen de yediğinsin işte,

Kendini önemsiyorsan, ne yediğini de önemse.

Dolaptan bir elma aldın eline...

‘Aman be, altı üstü elma’ deme.

Sağlığın için, damak tadın için,

elmayı önemse.

Çocuğunun canı salatalık mı çekti?

Ona vereceğin salatalığı önemse.

O salatalığı kim üretiyor düşün,

Hangi şartlarda yetişiyor merak et,

pestisit içeriyor mu, araştır.

Salatalığı önemse.

Tatsız domatesten, lezzetli menemen olmaz.

Ağzının tadını önemsiyorsan, domatesi önemse.

Kıracağın yumurtayı da, serpeceğin pul biberi de,

banacağın ekmeği de önemse.

Yetiştiren çiftçi emeğinin karşılığını alıyor mu,

yediğin limonun ülkene, insanına faydası var mı,

tohum atalarının tohumu mu? Önemse.

Lezzeti önemsiyorsan, sağlığını önemsiyorsan, hayatı önemsiyorsan...

Limonu, narı, maydanozu önemse.

Eti, sütü, yağı önemse.

 

Ne yediğini önemseyen, dünyayı önemseyendir.

Ne yediğini önemse, dünyayı önemse.

 


ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE HIZLI VE SAĞLIKLI TESLİMAT


Çiftliklerden gelen taze meyve ve sebzeler, Tazedirekt.com’un operasyon merkezinde paketlendikten sonra +4 dereceli soğutmalı araçlarla tüketicinin kapısına kadar ulaştırılıyor.

Paketli ürünler ise Tazedirekt.com ilkeleri ile örtüşen bilinçli üreticilerden temin ediliyor, ürün analizlerinden üretim yeri denetimine kadar tüm kontroller düzenli olarak yapılıyor.

 

Her geçen gün daha fazla bilinçli üreticinin hikayesini sizle buluşturmak için çalışmaya devam eden Tazedirekt.com şimdilik sadece İstanbul’da.

 

Tazedirekt.com

Biz ne yediğini bilmenin herkesin hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Toprağa ve insana saygı duyan temiz bir gezegen için çevreyle uyumlu üretim yapan bilinçli üreticilerle sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefliyoruz.

Üreticilerimizle birlikte kaynağı belli gıdanın sanılanın aksine ulaşılabilir olduğunu savunuyoruz.

 

Ekibimizle insan sağlığına önem veren, gelecek nesillere saygı duyan çiftçileri arayıp buluyoruz. Paketli ürünlerimiz için de ilkelerimizle örtüşen özenli üreticileri ailemize katıyor ve ürün analizlerinden üretim yeri denetimine kadar tüm süreci takip ediyoruz. Ürünlerimizi operasyon merkezimizde paketledikten sonra +4 dereceli soğutmalı araçlarımızla kapınıza kadar getiriyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum