Minecraft RTX’in Windows Beta Lansmanı, Işın İzleme Teknolojisiyle Oluşturulan Etkileyici Görselleri Milyonlarca Oyuncuyla Buluşturuyor

Dünyanın En Çok Satan Oyununa Yeni Nesil Grafikler, Gerçek Zamanlı Işın İzleme Teknolojisi ve NVIDIA DLSS 2.0 ile Geliyor

Minecraft RTX’in Windows Beta Lansmanı, Işın İzleme Teknolojisiyle Oluşturulan Etkileyici Görselleri Milyonlarca Oyuncuyla Buluşturuyor

Dünyanın En Çok Satan Oyununa Yeni Nesil Grafikler, Gerçek Zamanlı Işın İzleme Teknolojisi ve NVIDIA DLSS 2.0 ile Geliyor

Minecraft RTX’in Windows Beta Lansmanı, Işın İzleme Teknolojisiyle Oluşturulan Etkileyici Görselleri Milyonlarca Oyuncuyla Buluşturuyor
14 Nisan 2020 - 19:36

Dünya çapındaki milyonlarca Minecraft oyuncusu artık kendi dünyalarını hiç olmadığı kadar canlı deneyimleyebilecek. Minecraft RTX’in bu hafta yayınlanacak Windows 10 açık betası, tüm zamanların en çok satan oyununa daha gerçekçi gölgeler, aydınlatmalar ve canlı renkleri beraberinde getiriyor.

Yeni nesil ışın izleme ve yapay zekayı Minecraft'a getirmek için Mojang Studios ile birlikte çalıştıklarını ve sonuçların gerçekten şaşırtıcı olduğunu ifade eden NVIDIA Oyun Başkan Yardımcısı Jeff Fisher, “Topluluklarda Minecraft RTX için inanılmaz bir heyecan var ve onların neler yaratabileceklerini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Perşembe günü, Pasifik saatiyle 10.00'da Windows 10'daki Minecraft oyuncuları, gerçek zamanlı ışın izleme, daha gerçekçi malzemeler ve NVIDIA DLSS 2.0 içeren yeni nesil grafikleriyle merakla beklenen ücretsiz oyun güncellemesinin beta sürümünü indirebilecek.

NVIDIA ayrıca oyunculara Minecraft Marketplace'ten ücretsiz olarak indirebilecekleri altı yeni Minecraft dünyası sunacak ve gerçek zamanlı ışın izleme uygulandığında Minecraft'ta nelerin mümkün olabileceğini deneyimlemelerini sağlayacak.

"Minecraft için bir sonraki büyük evrim Minecraft RTX ile geliyor." diyen Minecraft'ın Microsoft Franchise Yaratıcı Direktörü Saxs Persson sözlerine şöyle devam etti; “Minecraftın temeli bloklarla bir şeyler inşa etmek üzerine kurulu. GeForce RTX GPU'lar, üreticinin araç kitine gerçek hayata çok yakın aydınlatma efektleri, gölgeler, yansımalar, kırılmalar ve daha fazlasını ekleyerek Minecraft dünyasını çok daha gerçekçi bir görünüme kavuşuturuyor.”

Işın İzleme Minecraft’a geliyor
Minecraft'ın geliştiricileri, NVIDIA, Microsoft ve Mojang Studios’la birlikte, oyunun Windows 10 sürümüne Path Tracing olarak bilinen bir ışın izleme biçimi eklediler. Path Tracing, ışığın bir sahne boyunca aktarılma şeklini simüle ediyor ve rasterleştirilerek veya hibrit oluşturucular kullanılarak ayrı ayrı uygulanan birçok farklı efekt türü için aydınlatma hesaplamalarına yönelik birleşik bir model sunuyor. Bunların içinde şunlar yer alıyor:
Güneş, gökyüzü ve çeşitli ışık kaynaklarından doğrudan aydınlatma
Gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
Işıma taşı ve lav gibi yüzeylerden yayılan aydınlatma
Global aydınlatma
Suda ve metalik yüzeylerde doğru yansımalar
Cam, su ve buz gibi şeffaf malzemelerdeki yansıma ve kırılmalar
Hacimsel sis ve hafif sütunlar
Işın izleme Minecraft’a endüstri standardı Microsoft DirectX 12 Ultimate API’si kullanılarak eklendi. NVIDIA GeForce RTX ™ GPU'lar, oyunların gerçek zamanlı olarak ışın izlemesine izin veren özel ışın izleme çekirdeklerine sahip tek GPU'lardır.

Yeni Fiziksel Tabanlı Materyal Sistemi
Minecraft'taki inşa blokları şimdi fizik temelli renderlama (PBR) olarak bilinen bir teknik olan ve gerçek yaşamı taklit eden materyal özellikleriyle yükseltiliyor. PBR sistemi, ışık emisyonu, pürüzlülük, derinlik ve metaliklik için materyal özelliklerini destekliyor ve bu ışın izlemeyle birleştirilerek Minecraft'ta yeni olasılıklar ve yaratma yolları açan yansımalar, kırılma, yarı saydamlık, şeffaflık ve küresel aydınlatma gibi aydınlatma efektlerini etkinleştiriyor.

Minecraft'ta Görüntü Kalitesini Artırmak için Yapay Zeka (AI) Kullanımı
Ayrıca Minecraft RTX DLSS 2.0’la birlikte geliyor. RTX Tensör Çekirdekleri ile güçlendirilen DLSS 2.0, oyunlar için güzel, keskin görüntüler oluştururken kare hızlarını artıran gelişmiş bir derin öğrenme sinir ağı olarak göze çarpıyor. Bu Minecraft RTX’de kullanılan tam Path Tracing teknolojisini desteklemek için 1,7 kat daha yüksek kare hızları sağlayan performans boşluğu sunuyor.

Oynamak, İnşa Etmek ve Keşfetmek İçin Altı Muhteşem Yeni Minecraft Dünyası
Minecraft RTX’in açık beta sürümünü kutlamak için NVIDIA, ışın izleme ve PBR dokularının oyuna getirdiği dramatik etkileri oyunculara göstermek amacıyla en yetenekli Minecraft yaratıcılarından bazılarıyla çalıştı ve altı yeni Minecraft dünyası tasarladı. Minecraft topluluğuna büyüleyici katkılar yapma konusundaki fantastik başarıları nedeniyle seçilen bu içerik oluşturucular heyecan verici sonuçlar ortaya koydu.

Minecraft RTX’in oyuna kattıklarının akıl almaz seviyede olduğunun altını çizen Minecraft Marketplace'in kurucu ortağı ve endüstri lideri Razzleberries’in CEO'su RazzleberryFox, “Bu inanılmaz görsellerin Minecraft'a eklediği ek boyut, kolektif yaratıcılığımızı yeniden canlandırdı ve Minecraft için daha önce mümkün olmayan şaşırtıcı yeni dünyalar ve deneyimler yaratmamızı sağladı.” dedi.

Altı yeni dünya, oyun içi Minecraft Marketplace'ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak ve şunları içerecek:
Aquatic Adventure RTX - Dr_Bond
Color, Light and Shadow RTX - PearlescentMoon
Crystal Palace RTX - GeminiTay
Imagination Island RTX - BlockWorks
Neon District RTX - Elysium Fire
Of Temples and Totems RTX - Razzleberries
Minecraft RTX bu yılın sonunda Windows 10'da Minecraft'a sahip olan kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Oyuncuların 16 Nisan'da Xbox Insider Hub'ı üzerinden Minecraft Windows 10 RTX beta sürümüne kaydolmaları gerekecek. Hazırlanan beta dünyaları da 16 Nisan'da Minecraft Marketplace'ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak. Oyuncular Minecraft RTX’i deneyimleyebilmek için GeForce RTX 2060 GPU veya daha üstü bir ekran kartına ve en son NVIDIA Game Ready Sürücüsüne ihtiyaç duyacak.

RTX hızlandırmalı ışın izleme, fiziksel tabanlı malzemeler ve NVIDIA DLSS 2.0 ile gerçek zamanlı olarak oluşturulan Minecraft için NVIDIA tarafından yeni oynanış fragmanı ve ekran görüntüleri yayınlandı. Ayrıca nvida-press.com adresinden basın için paylaşılan daha fazla bilgi, b-roll ve ekran görüntüsüne ulaşılabiliyor.

Minecraft Hakkında
Tüm platformlarda yer alan 112 milyondan fazla benzersiz Minecraft oyuncusu ve dünya çapında satılan 176 milyondan fazla kopyasıyla Minecraft, tarihin en çok satan video oyunudur. Minecraft serisi, geniş bir tüketici ürünleri, oyun güncellemeleri, Minecraft Marketplace ve canlı ve büyüyen topluluğunun yarattığı inanılmaz içeriklerle yeni oyunculara ulaşmaya devam ediyor. Minecraft, blok yerleştirme ve maceralarla dolu bir oyundur ve dünyasının “Minecraft Dungeons” ve “Minecraft Earth” gibi yeni oyunlarla genişlediğini görmekten heyecan verici. “Minecraft: Education Edition” kodlamadan kimyaya kadar 21. yüzyıl öğrenimini destekleyen okullar ve eğitim ortamları için tasarlanmış oyunun özel bir versiyonudur.

Minecraft 20 platformda kullanılabilir: Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, Fire TV, Windows, Mac OS, Windows 10, Linux, iOS, Windows 10 Mobile, Android, Kindle Fire, Oculus Rift, Gear VR, Windows MR, Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation Vita, Wii U, Nintendo 3DS (Yeni Nintendo 3DS'yi içerir).

NVIDIA Hakkında
NVIDIA, 1999 yılında icat ettiği GPU ile PC oyun pazarının büyümesini sağladı. Modern bilgisayar grafiklerini baştan yaratan bu gelişme paralel bilgi işlemde de devrim yaptı. Yakın geçmişte ise GPU derin öğrenme ile bilgi işlemin yeni çağı olan modern yapay zekanın önü açıldı. GPU’lar artık çevresini algılayıp anlayabilen bilgisayarların, robotların ve otonom araçların beyni görevini görüyor. Daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
dünyanın en çok satan video oyununa gelen gerçek zamanlı ışın izleme; milyonlarca minecraft oyuncusuna yeni görseller getiren nvidia ve microsoft; beta dahil olmak üzere rtx ile minecraftın faydaları etkisi ve kullanılabilirliği; rtx ışın izleme path tracing ve nvidia dlss 2.0 dahil olmak üzere nvidia ürün ve teknolojilerinin etkisi faydaları ve performansı; minecraft a bulunan yeni dünyalar; minecraft dünyasını dönüştüren geforce rtx gpular; ışın izlemenin pbr ile birleştirilmesinin faydaları; yeni dünyaların ve deneyimlerin yaratılmasını sağlayan minecraft rtx ve minecraft a rtx kullanmak için gereken teknoloji sonuçların beklentilerden maddi olarak farklı olmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere maruz kalabilecek ileriye dönük ifadelerdir. gerçek sonuçların farklı olmasına neden olabilecek önemli etkenler arasında şunlar yer alır: global ekonomik şartlar; ürünlerin üretiminde paketlenmesinde ve test edilmesinde üçüncü taraflara bağımlılık; teknolojik gelişmelerin ve rekabetin etkisi; mevcut ürün ve teknolojilerimizdeki gelişmeler veya yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi; ürünlerimizin ve iş ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım üretim veya yazılım hataları; tüketici tercihleri veya taleplerindeki değişimler; sektör standartlarında ve ara yüzlerindeki değişimler; ürünlerimizin veya teknolojilerimizin sisteme entegre edildiğinde beklenmedik performans kaybı yaşaması ve nvidia’nın menkul kıymetler ve borsa komisyonu veya sermaye piyasası kurumu’na gönderdiği form 10-k yıllık raporu form 10-q çeyrek raporu dahil fakat bunlarla sınırlı olmayan güncel raporlarda zaman zaman belirtilen diğer etkenler. sermaye piyasası kurumu’na gönderilen raporların kopyaları şirketin web sitesinde paylaşılır ve ücretsiz olarak bulunabilir. bu ileriye dönük açıklamalar gelecekte elde edilecek performansın garantisi değildir ve yalnızca yayınlandığı tarihte geçerlidir. nvidia kanunlarla belirtilen zorunluluklar dışında bu ileriye dönük açıklamaları gelecekte yaşanabilecek durumlara göre güncelleme yükümlülüğü taşımaz. © 2020 nvidia corporation. tüm hakları saklıdır. nvidia nvidia logosu geforce ve nvidia turing abd ve diğer ülkelerde nvidia corporationın ticari markaları ve tescilli ticari markalarıdır. diğer şirket ve ürün isimleri ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler fiyatlar bulunabilirlik ve teknik ayrıntılar önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. dünyanın en çok satan video oyununa gelen gerçek zamanlı ışın izleme; milyonlarca minecraft oyuncusuna yeni görseller getiren nvidia ve microsoft; beta dahil olmak üzere rtx ile minecraftın faydaları etkisi ve kullanılabilirliği; rtx ışın izleme path tracing ve nvidia dlss 2.0 dahil olmak üzere nvidia ürün ve teknolojilerinin etkisi faydaları ve performansı; minecraft a bulunan yeni dünyalar; minecraft dünyasını dönüştüren geforce rtx gpular; ışın izlemenin pbr ile birleştirilmesinin faydaları; yeni dünyaların ve deneyimlerin yaratılmasını sağlayan minecraft rtx ve minecraft a rtx kullanmak için gereken teknoloji sonuçların beklentilerden maddi olarak farklı olmasına neden olabilecek risklere ve belirsizliklere maruz kalabilecek ileriye dönük ifadelerdir. gerçek sonuçların farklı olmasına neden olabilecek önemli etkenler arasında şunlar yer alır: global ekonomik şartlar; ürünlerin üretiminde paketlenmesinde ve test edilmesinde üçüncü taraflara bağımlılık; teknolojik gelişmelerin ve rekabetin etkisi; mevcut ürün ve teknolojilerimizdeki gelişmeler veya yeni ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi; ürünlerimizin ve iş ortaklarımızın ürünlerinin pazarda kabul görmesi; tasarım üretim veya yazılım hataları; tüketici tercihleri veya taleplerindeki değişimler; sektör standartlarında ve ara yüzlerindeki değişimler; ürünlerimizin veya teknolojilerimizin sisteme entegre edildiğinde beklenmedik performans kaybı yaşaması ve nvidia’nın menkul kıymetler ve borsa komisyonu veya sermaye piyasası kurumu’na gönderdiği form 10-k yıllık raporu form 10-q çeyrek raporu dahil fakat bunlarla sınırlı olmayan güncel raporlarda zaman zaman belirtilen diğer etkenler. sermaye piyasası kurumu’na gönderilen raporların kopyaları şirketin web sitesinde paylaşılır ve ücretsiz olarak bulunabilir. bu ileriye dönük açıklamalar gelecekte elde edilecek performansın garantisi değildir ve yalnızca yayınlandığı tarihte geçerlidir. nvidia kanunlarla belirtilen zorunluluklar dışında bu ileriye dönük açıklamaları gelecekte yaşanabilecek durumlara göre güncelleme yükümlülüğü taşımaz. © 2020 nvidia corporation. tüm hakları saklıdır. nvidia nvidia logosu geforce ve nvidia turing abd ve diğer ülkelerde nvidia corporationın ticari markaları ve tescilli ticari markalarıdır. diğer şirket ve ürün isimleri ilgili şirketlerin ticari markaları olabilir. Özellikler fiyatlar bulunabilirlik ve teknik ayrıntılar önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir.