Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili muhteşem bir fayda

Ülkemizde kahvaltıların, akşam yemeğinin sonrasında vazgeçilmez bir parçası olan siyah çayın vücuda olduğu kadar cilde de faydası olduğunu biliyor muydunuz? Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili muhteşem bir fayda bilgisini daha sizlerle paylaşıyoruz.

Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili muhteşem bir fayda

Ülkemizde kahvaltıların, akşam yemeğinin sonrasında vazgeçilmez bir parçası olan siyah çayın vücuda olduğu kadar cilde de faydası olduğunu biliyor muydunuz? Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili muhteşem bir fayda bilgisini daha sizlerle paylaşıyoruz.

 Milyonlarca insanın tiryakisi olduğu çay ile ilgili muhteşem bir fayda
20 Nisan 2019 - 00:08

İşte yıllardır tedavi edilmeye çalışılan göz altı morluklarından cilt lekelerine kadar birçok cilt problemini ortadan kaldıran çayın cilde faydaları:
Çay ülkemizde Doğu Karadeniz bölgesinde, özellikle de Rize ve çevresinde bolca üretimi yapılan bir bitkidir. Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan çay, bitkinin yapraklarının elle toplanıldıktan sonra çeşitli işlemler sonucu mayalanmadan kavrulması, soldurulması, kıvrılması ve kurutulması sonucu elde edilen ürünün demlendirilmesiyle hazırlanır. Siyah ve yeşil çay adları verilen, iki önemli türü vardır. Siyah çay daha çok sevilerek tüketilir.Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi akşamların en güzel keyfi olan çay, içerisinde  bulunan yüksek miktarda flavan-3-ol, flavonol, theaflavin ve gallik asit türevleri kalp hastalarında koroner arter disfonksiyonlarının onarılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre siyah çayda bulunan theaflavinler, vücutta anormal hücreleri yok ediyor.
çayın cilde faydası var mı
Meme kanseri(özellikle menopoz öncesi dönemdeki kadınlarda), yumurtalık, mide ve cilt kanserlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda adet döngüsü sırasında globulin hormonlarının seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğu ortaya çıktı. Ülkemizde de severek tüketildiği için uzmanların sık sık araştırma konusu haline getirdikleri siyah çayın inanılmaz ve bilinmeyen daha birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Özellikle cilt hastalıkları ve gözeneklerle başı dertte olanların mutlaka bilmesi gereken faydaları sizler için derledik. İşte siyah çayın cilde bilinmeyen faydaları:
Çay peeling yöntemiyle cilde uygulandığında hem ölü derileri temizliyor hem de cildin sağlıklı görünmesini sağlıyor. Uzmanlar cilde haftada 1 ya da ayda 1 kez mutlaka peeling yapılmasını öneriyor. Çünkü peeling, ölü derileri, kirleri ve gözeneklerini derinlemesine temizleyen en etkili yöntemlerden biridir. Çayın içerisinde yer alan B2,C ve E vitaminleri sayesinde etkili bir peeling maddesi olabilir. Çay ile yapılan peeling sayesinde ciltte bulunan lekeler, akne ve siyah noktalarda kısa sürede temizlenecektir.
MALZEMELER
1 yemek kaşığı siyah çay
1/4 bardak sıcak su
1 yemek kaşığı organik bal
1 çay kaşığı limon suyu
YAPILIŞI
Öncelikle çayın üzerine sıcak suyu dökün ve 2 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Ardından süzüp çay tanelerini kaseye alın. Üzerine limon ve balı ilave edin. Hazırlanan karışımı gözlerine dikkat ederek tüm cildinize uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra dairesel hareketlerle temizleyin.
çay faydalı mı
Çay ile yapacağınız maske ile cildinizdeki güneşten gelen zararlı ışınlardan oluşan lekeleri giderebilirsiniz. Bu maske ile ciltteki lekeler gitmekle kalmayıp aynı zamanda gözenekleri de sıkılaştıracaktır.
MALZEMELER
Siyah çay
1 tane muz
YAPILIŞI
Öncelikle siyah çayı demleyerek maskeyi yapmaya başlayın. Demlenen çayı süzüp, kenara alın. Üzerine muzu ezerek karıştırın. Daha sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika kadar bekletin ve soğuk ile cildinizden temizleyin.
siyah çay
Cildinizde uykusuzluk, yorgunluk aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı kararmalar meydana gelebilir. Ancak çay ile yapacağınız maskeyle cildinizdeki bu kararmaları geçirebilirsiniz.Siyah çayın içerisinde kafein yoğun olduğu için cildin beyazlamasına yardımcı olacaktır. Bir kaç tane poşet çayı sıcak suyun içerisine bırakın. Çayın rengi suya geçmeye başlayınca poşet çayı alıp kararan bölgeleyere uygulayın. 1-2 dakika boyunca gezdirin. Uygulama sonrasında soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum