Küçükçekmece Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Ayrımcılık Yaptı

Küçükçekmece cumhuriyet mahalle Muhtarı Vatandaşa eşit bir şekilde hizmet yapması gerekirken ayrımcılık yapıyor. Sen bana oy vermedin Dün kimin peşine Koştuysan git o sana yardım etsin.

Küçükçekmece Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Ayrımcılık Yaptı

Küçükçekmece cumhuriyet mahalle Muhtarı Vatandaşa eşit bir şekilde hizmet yapması gerekirken ayrımcılık yapıyor. Sen bana oy vermedin Dün kimin peşine Koştuysan git o sana yardım etsin.

Küçükçekmece Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Ayrımcılık Yaptı
28 Nisan 2020 - 17:29

Korona virüs tedbirleri kapsamında mahalle muhtarlıkları, 65 yaş üstü ve kronik hastalıklara tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı vatandaşlara zorlu süreçte yardımcı olması beklenmektedir.

Küçükçekmece'ye atanan kaymakam var gücüyle çalışmaktadır. Coronavirüs salgınından dolayı birçok iş yerinin kapanması birçok vatandaşı Ramazan ayına buruk girdirdi. Küçükçekmece kaymakamlığı insanların ihtiyacını gidermek için, Küçükçekmece'deki STK larla sürekli iletişim halinde Küçükçekemece halkına hizmet ediyor. Küçükçekmecedeki STK lar Türk Kızılay Küçükçekmece şubesi, Fetih 1453 Derneği, İ.H.H. Küçükçekmece şubesi ve fetih gençlik derneği nerede yardıma muhtaç bir vatandaş varsa oraya gidip hizmet vermektedirler.

Küçükçekmece Belediyesi kendisine bir vatandaşın mesajını görmezden geldiği gibi hiçbir yerde de boyle bir yönetim yok. Küçükçekmece de yaşayan vatandaşın binasını dezenfektesini Ağrı Belediye Başkanı ve Esenler Belediye yapıyor. Vatandaş sorar o zaman Küçükçekmece Belediyesi  ne iş yapıyor.

Topluma birinci Derecede yakın olan muhtarlardır. Bu zor süreçte Bir sıkıntıda vatandaşı üzen ve Ayrımcılık yapan iddaları ile  Küçükçekmece cumhuriyet mahallesi muhtarından geldi.

Küçükçekmece cumhuriyet mahallesi Muhtarı kendi cebinden vermediği gibi Devleti'nin İmkânlarını vatandaşa hizmet etmek zorunda olduğunu da unuttu. Üstelik Muhtar Vatandaşa eşit bir şekilde hizmet yapması gerekirken ayrımcılık yapıyor. muhtarlığa hasta çocoğu ile gida yardım isteyen R.Ç.'ye  Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı  ''Sen bana oy vermedin Dün kimin peşine Koştuysan git o sana yardım etsin''hasta çoçukla duyduklarına şok bir vaziyette R.Ç.evine döndü..

 VATANDAŞ SORUYOR BİZ ŞİMDİ NE YAPALIM?

Korona virüs salgını yüzünden birçok iş yerlerin kapanması normal de pazarlarda satış yaparak kendi sıkıntısını kimseye yük olmadan geçinmeye çalışan Küçükçekmece cumhuriyet mahallesinde oturan ülkü hanım Küçükçekmece Cumhuriyet Mahalle Muhtarının yaptığı kalp kırıcı üzücü davranışlara Devlet yetkililerinden yardım beklediğini ifade etti.Kronik hastası olan Ülkü hanım Ben vatandaş olarak 11 Martta başlayan coronavirüsü duyunca o hafta Muhtarı aradım. Yardımları sordum “bende hiçbir şey bilmiyorum TV aç izle Bende oradan takip ediyorum “dedi.Sen beni bilgilendirir misin dedim ve ihtiyacım vardı.Yardım istedim tavrı ve sesi değişti “Telefonumu nereden buldun” dedi. Bende benim komşum sürekli benim gibi yardıma muhtaç olan Neziha  hanım’dan telefonunuzu aldım deyince bir muhtara yakışmayan sert bir tavırla  Muhtar bana “Sana  hesap mı  vercem “dedi .Neyse  yuttum  evime  geçtim.
      Sonrasında dışarı çıkmıştım.Çünkü bana birileri yardım etmesi lazımdı. Muhtarlığa doğru gittim.Vardığımda  adamlar  Muhtarlıktan  Erkekler koli  koli  alıp  gidiyorlardı. Bende cumhuriyet mahalle muhtarının huzuruna çıktım “ beni  niye  yazmadın listeye der demez Aman  Allah’ım  açtı  ağzını hakaretler o biçim ve bana dedi ki “Sen bir kere  benden özür  dilemen  gerekir “dedi. Bende “niçin”  dedim.Beni  telefonla arayamazsın dedi ve azarladı. Beni kovdu makamından. Bende ondan istemedim. Devletimin verdiği yardımları almama yardımcı olması gereken muhtar beni azarlayıp evime elimi boş olarak gönderdi bende  ağladım evime geçtim. Hastam var  siz söyleyin ben ne yapayım. Küçükçekmece Belediye Başkanını aramak zorunda kaldım Ve şimdi cevap bekliyorum''dedi. Sözlerine devam eden ülkü hanım ’’  Demokrasinin bir özelliği demokrasilerde herkes kendi düşüncesini ifade eder diye biliyorum oy verdim yâda vermedim kimse düşüncesinden dolayı suçlanamaz. Demokratik bir ülkenin vatandaşıyım insanlar düşüncelerini özgürce ifade etmelidir ben burada Birini kötülemek, propaganda yapmak için değil %100 doğruları anlatmak yani yaşadığım mağduriyetimi dile getirmeye çalıştım. Benim eksiğim var, ihtiyacım var tabii mahallemin muhtarına ilçemin belediyesine ve kaymakamına gideceğim.
Kabahat vatandaşın mı Mahallelinin fakirini iki kişi bilir. Birincisi mahallenin muhtarı, ikincisi bakkalı bilir.Muhtara seslenen ülkü hanım” Siz yardımlarınızı neden ihtiyaç sahibine vermiyorsunuz size oy verende vermeyende hizmet etmek zorunda değilmisiniz’’ diye gözyaşları içinde yardım bekliyor.
 

BİR MUHTARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Devlet, yardıma ihtiyacı olan ailelerin sorunlarını gidermek için birçok yardımda bulunur. Bu Yardımlar sayesinde gelir seviyesi düşük vatandaşlar birçok ihtiyacını kolaylıkla karşılaya bilir. Devlet yardımları içerisinde maddi ve sosyal yardım paketleri bulunmaktadır. Bu yardımlar muhtarlıklar Aracılığıyla vatandaşa ulaştırılır. Muhtarlar doğrudan yardım vermemekle beraber birçok devlet yardımına aracılık yapmaktadır. Günümüzde yardıma muhtaç ailelere birçok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar eğitim yardımı, sağlık
Yardımı, gıda yardımı, giyecek yardımı ve tıbbi malzeme yardımı şeklindedir.

Muhtarlıkların yardımlarından yararlanmak için bazı şartlara uymak gerekir.

Bu şartlar; sosyal güvencenin olmaması, muhtaçlık sınırının altında bir gelir, herhangi bir mal varlığının bulunmaması, kira yardımından yararlanmak için kira kontratı, engelli yardımından yararlanmak için ise % 40 oranda engelli raporuna sahip olmak gerekir. Devlet tarafından yapılan bazı yardımlarda ise başvuru gerekmez. Muhtarlar bulundukları yerde muhtaç aileleri saptayarak isimleri belediyeye bildirirler. Bu durumda ihtiyaç sahipleri başvuruda Bulunmadan da yardım sağlanacaktır. Diğer yardımlar için ihtiyaç sahibi kişilerin muhtarlar vasıtasıyla başvuru yapması gerekir.

Devlet yardımlarının birçoğu için bugün fakirlik belgesi istenmektedir.

Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınır. Muhtarın verdiği bu belge ile yardıma muhtaç aileler devletin Birçok yardımından faydalanabilir. Muhtarlıklardan en çok istenen yardımlar gıda ve yakacak yardımlarıdır. İhtiyaç sahibi aileler gıda ve yakacak ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere muhtarlıklara başvurur.

Bazı aileler için ise muhtarın isteği Üzerine de yardım gelmektedir.

Gıda yardımı, ihtiyaç sahibi aileler için yapılır. Gıda yardımı belediyeler vasıtasıyla yapıldığı gibi yardım kuruluşları tarafından da yapılabilir. Muhtarlar, mahallelerinde bulunan yoksul aileleri belirledikten sonra yardımın yapılması için istenen işlemleri başlatır. Gıda yardımında her türlü gıda malzemesinin yanında temizlik malzemeleri de bulunmaktadır. Bebek sahibi aileler için bebek bakımına yönelik malzemeler de bulunur. Genel olarak gıda yardımı 4 kişilik bir aileye göre hazırlanır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum