Kokoreç, İşkembe, Uykuluk Sağlıksız ve Haram mı?

Hayvanların bağırsaklarından elde edilen mumbar ve kokoreç için ayrı uykuluk için de ayrı cevap vermeye çalışalım.

Kokoreç, İşkembe, Uykuluk Sağlıksız ve Haram mı?

Hayvanların bağırsaklarından elde edilen mumbar ve kokoreç için ayrı uykuluk için de ayrı cevap vermeye çalışalım.

Kokoreç, İşkembe, Uykuluk Sağlıksız ve Haram mı?
14 Aralık 2018 - 08:17

Eti yenen hayvanlardan elde edilen işkembe, bağırsak gibi sakatatların yenmesinde bir sakınca yoktur. Anca dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da vardır. Eti yenen hayvanlarda dinimizce yenmemesi gerektiği belirtilen bazı uzuvlar vardır. Bunlar hayvanın erkeklik ve dişilik organı (erkeklik yumurtası), et içinde bulunan toparlak guddeler, akıp giden kanı, hayvanın mesanesi (idrar kesesi) be safra kesesi yenmez. Bazı yerlerde mumbar veya işkembenin içerisinde bu gibi helal olmayan organlardan katıldığı bilinmektedir. Eğer bu katkılardan varsa o işkembe, kokoreç de yenmez.

İkinci bir konu ise bu uzuvların boşaltım organı olmasından dolayı iyi temizlenmiş olmaları gerekliliğidir. İyiyce temizlendikten necasetten arındırıldıktan sonra kaynatılarak tüketilmesi gereklidir.

Uykuluk haram mı?

Uykuluk denen kısım hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timus ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerinden oluşur. Genellikle bu bölümdeki salgı bezlerinden yapılsa da aslında zaman zaman kullanılan toplam 3 farklı uykuluk çeşidi vardır.

Gerdan Uykuluk: Kuzunun gerdan kısmından çıkar
Ciğer Uykuluk: Kuzunun yürek kısmına yakın yerden çıkar
Fındık Uykuluk: Kuzunun bumbar (bağırsak) kısmından çıkar

Yukarıda açıklarken söylediğimiz yenilebilir hayvanların yenilmesi caiz olmayan kısımlarından biri olmayan uykuluğun da dinimizce yenilmesinde bir sakınca yoktur.

- Hangi hastalıkları önler? 

- Astımdan otizme kadar birçok hastalık grubunun seyrini olumluya çevirebilir. Bağırsak sorunu yaşayanlara da iyi gelir..

- Kokoreci ne kadar yemek lazım? Fazlası kilo aldırır mı? 

- Sağlık niyetine haftada 2-3 kez yemek yeterli florayı sağlar. Ama sevenler her gün de yiyebilir. Fazlası kilo aldırmaz. İç yağlı kısmı ve ekmeğin içini aldırırsanız geriye besleyici, kalorisi az bir yiyecek kalır. Baharat konması ise metabolizmayı hızlandırır. Kokorecin kilo aldırmamasının en önemli nedeni 'canlı' olmasıdır.

Kokorecin sağlık açısından bir faydası var mı?

Kokoreci bir sakatat olarak ele aldığımızda içerdiği yağ asitleri ve az da olsa protein miktarı ile günlük beslenme ihtiyacına katkıda bulunabilir. Tüketilirken dikkatli olunması ve her gıda ürününde olduğu gibi tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kokorecin zararları sadece hijyenik nedenler midir?

Hayır. Hijyenik zararlarının yanında ele alınması gereken bir diğer önemli konu ise kokorecin pişirilme şeklidir. Kokoreç hazırlık aşamasının ardından şişlere geçirilerek, özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra kesit kesit alınarak, bol baharatlanır. Pişirme esnasında doğrudan ateş ile temas eden ürünün ateşte fazla tutulması kansorejon maddelerin oluşumuna sebebiyet verilebilir. Az pişirilmesi ise mikroflorası nedeni ile çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kokoreçle beraber dozundan fazla tüketilen baharatlar da insan metabolizmasında çeşitli sonuçlar doğurabilir.

KİLO ALDIRMAZ AKSİNE ZAYIFLATIR

"Ben kokoreçi çok sevip, çok yiyip kilo alan kimse görmedim. Bu gıda canlıdır, kendi metabolizmasını kendi sağlar. Vücudu uyandırarak enerji yakma hızını artırır. İstemeyen yağlı kısmı çıkarttırabilir. Bize gereken bağırsak kısmıdır. Burası da bildiğiniz kuzu eti tadındadır."..

“Ben İstanbul’da yaşıyorum!” sağlıklı ve helal kokoreç yemek istiyorum diyenin mutlaka gidip görmesi gereken bir muhitimiz. Mekanımız ise “Meşhur Kokoreççi Medet“. ın yeridir

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Cd. No:103,

Küçükçekmece/İstanbul

Telefon: (0212) 424 35 38


YORUMLAR

  • 0 Yorum