Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Yapılan Yazılı Açıklama

Esenyurt ta ve İlçe Milli Eğitim de neler oluyor? Başlığıyla yapılan haberde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Yazılı Açıklama :

Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Yapılan Yazılı Açıklama

Esenyurt ta ve İlçe Milli Eğitim de neler oluyor? Başlığıyla yapılan haberde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Yazılı Açıklama :

Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Yapılan Yazılı Açıklama
14 Mart 2019 - 23:13

Hicrethaber olarak; Kamu yararı bulunan, gerçek ve güncel bir haberin veya eleştirinin, özle biçim arasında denge kurulmak suretiyle verildiği durumlarda, basın için hiçbir sınırlama söz konusu olamayacaktır. Yayınladığımız haberlerimizin hiçbir şahısa,siyasi partiye ve derneğe yıpratıcı ve yıkıcı olmayacak şekilde yapmaktayız .Toplumda hep bir söz vardır; Ateşin olmadığı yerde duman çıkmaz sözü ile Devlet kurumlarımızı zarara uğratacak kim olursa olsun karsısındayız. Dernek kurup Rant sağlamak, ihaleye usulsüzlük karıştıran bireyleri, siyasi güç ile ihaleye fesat karışmak gibi Devletin malı deniz yemen keriz sözüne karşı olduğumuzu beyan ediyoruz.
Tarafsızlık ilkesi gereği bu açıklamayı yayınlıyoruz. Fakat bu ciddi iddiaların cumhuriyet savcılıklarınca incelenmesini ve herkesin hukuk önünde aklanmasını temenni ediyoruz.

ESENYURT İLÇE MİLLİ EĞİM MÜDÜRLÜĞÜNDE YAZILI AÇIKLAMA ŞÖYLE:

İlçemizde yapılan kantin ihaleleri Kanun ve yönetmelikler doğrultusunda yapılmıştır. Şöyle ki 2886 ihale kanunun 51 g maddesi ne göre devletin acil ihtiyacı olan yerleri kira vermesi ve açık ve kapalı teklife uygun olmayan ihalelerdir. Yine aynı kanunun 17 . Maddesinin 5.fikrasina ve 50.  Maddesinin 1.fikrasina göre pazarlık usulü ile ihalelerimiz yapılmaktadır. Yapılan ihaleler kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmaktadır.  İlçe Müdürlük binamızın taşınma sürecinden kaynaklanan aksaklıklardan dolayı 29.01.2019 tarihinde tutulan tutanak gereği yapılması planlanan ihaleler ileri bir tarihe ertelenmiştir. İhale süreci gerçekleşene kadar okulda eğitim gören öğrencilerin mağdur olmaması için okul-aile birliği yönetmeliğine göre ihale yapılıncaya kadar okul-aile birliği öğrencilerin temel ihtiyaçlarını giderecek ölçüde kantini işletebilir. Bahsi geçen okullardan ihalesi yapılmayan yada mevcut sözleşmesi fes edilen okul kantinleri bu şekilde okul-aile birliklerince işletilmektedir.
İlçemizde e-okul sisteminde kayıtlı olan yaklaşık 12.000 suriyeli öğrenci bulunmaktadır. Suriyeli taşıma ihalesi için taşınması muhtemel 3526 öğrenci için ihaleye çıkılmıştır.  Bunlardan fiilen taşındığı tespit edilen ve okul müdürlükleri tarafından onaylanan puantaj kayıtlarına göre neredeyse 1/3 oranında puantaja onay verilmiştir. Tüm İstanbul'da yapılan bakanlık incelemeleri daha bitmediğinden ödemeler( Eylül-Kasım 2018 ödemeleri) ise daha gerçekleşmemiştir. Bakanlığın ihale yapılması emri yazılarına göre bu zamana kadar yapılan taşıma ihalelerini farklı firmalar almıştır.
 Okulların tamir ve tadilatlarından büyük tamirat gerektirenlerini il milli eğitim müdürlüğü gerçekleştirmektedir. Küçük tamirat olanlarını ise yaklaşık maliyetini de belirleyerek ilçe milli eğitim müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Bu şekilde 7 okulun küçük tamir işini 5 farklı firma yapmıştır. Yaklaşık maliyet belirleme işi doların düşük olduğu zamanda yapıldığından, tamirat işleri ise ödeneğin geç gelmesinden dolayı dolar fiyatının yükseldiği zamana denk geldiğinden inşaat maliyetleri yükselmiş ve işi yapacak firmalar bile zor bulunmuştur. İşi alan firmalar neredeyse zararla işi bitirmek zorunda kalmışlardır. Bu işlemler yapım işleri ihale ve kabul yönetmeliği çerçevesinde yapılmakta olup, İl Milli Eğitim müdürlüğü mühendisleri tarafından belirlenen yaklaşık maliyetler üzerinden de kırım yapılarak işi yapma kabiliyeti olan ve müdürlüğümüze başvuran en az üç teklif üzerinden değerlendirilerek en uygun teklifi veren firmaya verilmektedir.
Milli eğitim müdürlükleri bünyesinde açık şube müdürlüğü kadrolarında vekâleten okul müdürleri görevlendirilmektedir. Türkiye genelinde kadrolu şube müdürü ataması yapılmış ve 4 yeni kadrolu şube müdürü başka il ve ilçelerden gelerek göreve başlamıştır. Esenyurt ilçesinde vekaleten şube müdürü olan 3 müdür de kendi okullarına geri dönmüşlerdir. Haberinizde ismi geçen Şube Müdürü vekili Gökhan Şimşek bu şekilde beylikdüzünde ki okulunda görevine başlamıştır. Bu durumun haberinizin içeriği ile hiçbir alakası olmadığı halde bir bağlantı varmış gibi göstermek bir hak ihlalidir.
Ayrıca yapılan tüm ihaleler öncelikle bakanlık onayına sunulur. Bakanlık onayından sonra sözleşme yapılır. Bir hata varsa ihale iptal edilir.
Ayrıca yapılan tüm ihaleler öncelikle bakanlık onayına sunulur. Bakanlık onayından sonra sözleşme yapılır. Bir hata varsa ihale iptal edilir. İlçemizde yapılan hiçbir ihale milli eğitim veya şube müdürlerinin akrabalarına verilmemiştir. Zaten yasal olarakta ihaleye katılamazlar

        Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum