Başarılı Başkan Orhan: "Her şey Sinop spor için" Olsun

İstanbul Süper Amatör lig 3.Grupta şampiyonluğa adım adım koşan İstanbul Sinop spor kulübü ve Küçükçekmece Kızılay Başkanı Rafet Orhan ile İstanbul Sinop spor ’un dünü bugünü Yılmaz Aktepe’nin İstanbul Sinop spor Kulüp Başkanı Rafet Orhan ile yaptığı röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Başarılı Başkan Orhan: "Her şey Sinop spor için" Olsun

İstanbul Süper Amatör lig 3.Grupta şampiyonluğa adım adım koşan İstanbul Sinop spor kulübü ve Küçükçekmece Kızılay Başkanı Rafet Orhan ile İstanbul Sinop spor ’un dünü bugünü Yılmaz Aktepe’nin İstanbul Sinop spor Kulüp Başkanı Rafet Orhan ile yaptığı röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Başarılı Başkan Orhan:
08 Şubat 2020 - 08:14

İstanbul Sinop spor Kulübü Başkanı Rafet Orhan, altyapı olmadan üst yapı mümkün değil bunu binanın bir temeli kabul ediyorum. Gençlerimizin her yıl 3-4 tanesini A takıma takviye yaparken Türk futbolunda yeni yetenekler kazandırmayı hedefliyoruz.
Sevgili Başkan sizi tanıyabilir miyiz?
Rafet Orhan Sinop Ayancık Doğumluyum 1973 yılından İstanbul’a geldim 47 yıldır Küçükçekmece ikamet etmekteyim Emlak sektörü işi ile uğraşmaktayım 4 çocuk babasıyım, Sinop Ayancıklar Derneği ile başlayan dernekçilik hayatım sırasıyla 8 yıl Sinop İş Adamları Derneği başkanlığı ve şuanda Kızılay Küçükçekmece Başkanlığı yapıyorum ve İstanbul Sinop spor kulübü yönetim kurulu başkanlığı yapmaktayım.
 
İstanbul Sinop spor Camiasına nasıl girdiniz?

 
Ben öncelikle iyi bir futbol taraftarı ve izleyicisiyim fırsat buldukça memleketimin İsmini taşıyan İstanbul Sinop spor maçlarını izlemeye gidiyordum. İstanbul Sinopspor’u Hüseyin Demirkol başkanın başkanlık İstanbul Sinopspor’u yakından ediyordum. Benim bir alışkanlığım vardır Sinop ve Sinopla ile ilgili her şeyi yakından takip etme gibi alışkanlığı vardır.
2020/02/2020-02-08-12-19-06.jpg
 
Şu anki Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim müdürümüz Ramazan Aşçı İstanbul Sinopspor Kulübü’nün başkanı olduğu dönemde kulüp aradım Yasin Şahin başkana dedim ki bir çaya içelim o zaman kendilerine şunu söyledim sohbet esnasında bu kulübün her hangi Maddi manevi desteğe ihtiyacı yok mu dedim ve neden benim yanıma gelmiyorsun dedim .
 
Ramazan Aşçı başkan ile beraber yönetim kurulu beni ziyaret ettiler ve yönetime alarak başkan yardımcılığı görevini sürdürdüm yaklaşık 6 aydır spor kulübü Üyeleri güvenoyunu alarak İstanbul Sinop spor kulübü başkanlığı yapmaktayım.
 
Futbolla ilginiz ne zaman başladı?
 
Ben iyi bir Fenerbahçeliyim Fenerbahçe olmaktan da şeref duyarım Fenerbahçe Kulübü’nün kongre üyesiyim spora daha 7-8 yaşlarında iken Fenerbahçeli  Alparslan, Camilerin döneminde futbolu sevmeye başladım o zamanlar uykum gelmediği sürece 24 saat tüm Avrupa ve dünyanın maçları izlerdim daha sonar Söğütlü Çeşme kulübünde forma giyerek futbol oynadım o zamanlar kulüp Başkanı Baba Fuat vardı futbol oynamayı bıraktım profesyonel futbolcu olmasak ta iyi bir izleyicisi taraftarı ve şimdi spor kulübü başkanıyım.
 
Sizden önceki yönetim ve şu anki yönetim arasında ne gibi fark?
 
Ben burada kırmızıçizgiyle altın çizeceğim bir şey söylemek istiyorum, Bu sorunun karşılığında ben vefalı bir insanım Bu kulübe şuan hizmet ediyoruz. İstanbul Sinop spor kulübünü 42 yıldır omuzlayan bu kulübü kuran o günden bugüne getiren kim varsa ama kime varsa vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum öncelikle forma giymiş, malzemesini sırtında taşmış bugüne kadar başkanlığı yönetim kuruluna kadar ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.
 
Şimdi biz daha iyi imkanlarla daha iyi şartlarla kulübümüze yöneticilik, başkanlık yapıyoruz, bu yönetim kuruluna listesini gelince sizinle paylaşmak istiyorum, Bu yönetim kurumları bu kulübümüze kurucu başkanlığını yapana Hüseyin Demirkol var şu anki yönetimde yine başkanlık yapan Hüseyin Demirkol yine gecesini gündüzünü katan Raşit şahin var bakın hiç bir kulüpte idare şeklinde başkanlık yapmış kişiler bir başkanın Başkanlığı yönetim kurulu adı altında olmak ve çalışmak istemez ama biz öyle bir hava yarattı ki biz bütün güçlerimizi, bütün samimiyetimizle önce takım olma yani yönetim kurulu takımı oluşturduk. Yönetim kurulundaki bugün Sinop İş Adamları Derneğimizin başkanı Mukadder Yıldırım, başkan vekili Nurettin Kar var Türkiye’nin ilk üç sırasında yer alan Yüce Mermerin sahibi var şuan isimlerini hatırlayamadım çok kıymetli dostlarla bir yönetim kurulu oluşturduk.
 
Başkan olduğumdan itibaren biz futbolcu kardeşlerimize, teknik heyetimize şunu söyledik biz yönetim kurulu olarak çok iyi bir takım olduğumuzu söyledik şimdi futbolcularımızla, teknik heyetimizle iyi bir takım olacağız dedi. Daha sonar taraftarımız iyi bir takım olursak ve taşlar yerine olursa biz şampiyon oluruz, yoksa seyirci başka çalar, futbolcu başka çalar, yönetim başka söylerse biz şampiyon olmayız biz önce birliği beraberliği sağlamak için mücadele ettik şuanda gecen döneninki yönetimden farklı bir şey yoktur.
 
Şöyle bir şey söyleyeyim herkesin arasında olduğu gibi Sinopluların arasında da geçmişe dayalı bazı sıkıntılarımız dan dolayı kopukluklar var federasyonlarımıza, derneklerimiz de özelikle bölge derneklerimiz de bunu da buradan beyan etmek istiyorum Sinop spor ,Sinoplu’nun kulübü ama artık Sinop spor Türkiye’nin kulübü olma yolunda bunun temellerini atıyoruz ,bunun birlik ve beraberlik samimiyetini ekiyoruz. Az önce sizinle buluşmadan önce Ramazan Ulu Başkanımızla konuşuyordum aklıselim Sinop sevdasıyla yanan herkes bu sıkıntıyı ortadan kaldıran diye uğraşıyoruz. Nasip olursa önümdeki günlerde federasyon başkanlarımızla birlikte bir toplantı gerçekleştireceğiz.
2020/02/2020-02-08-12-18-59.jpg
 
Allah nasip ederse bu ufak tefek sıkıntılar ortadan kaldırarak bize bu statlar az gelecektir Sinop vefakâr ve Samimiyeti İnanır Sinop’un kırgınlığı çoktur ama kalbinde kötülük yoktur. Biz bu bir berberliği sağlayacağız ben buna adım gibi eminim hiçbir şüphem yoktur.
 
Küçükçekmece ilçesinde İstanbul Sinop Spor ’un olması nasıl bir duygu ?
 
Bir kere Küçükçekmece 860 bin nüfusuyla Türkiye’nin 50 ilin en büyük bir ilçe bu ilçede 47 yıldır buradayım bu ilçenin çamurluğu, ışıksız sokakların ’da ve bu ilçenin ilçenin terörle muhatap olduğu yıllardan susuz evlerinden bugünlere geldik.
 
Küçükçekmece aslında Sefaköy köyden şehir yapma süresini görmüş yaşamış birisiyim şimdi 860 bin nüfusu olan Küçükçekmece’de Sinop nüfusu ilk başta bizim burada Sinoplu’nun yanda Kastamonu bizimle beraber Samsun,Karabük,Bolu,Tokat,Çankırı,Kars ve Trakyalısı kısacası Türkiye bizimle beraber biz burada çok büyük gücüz ama bu gücümüzü yansıtamadık bazı sebeplerden dolayı ben de bu işi benim gibi bu işi gönül veren insanları Sporla birleştirdik.
 
Bazı Derneklerimiz A-B Partisi diye siyasi yönden sıkıntılar ve bölünmeler oldu. Ancak spor kulübümüz böyle bir konuya müsait bir alan değil hepimizin spor kulübü ben spor kulübümüzün çatısı altında toplamayı başarabileceğimize inanıyorum. Bugün türbinde pazar günkü maçımız da 2500 kişi varsa bunu 2 bini kişisi Küçükçekmecelerden oluşuyor.
 
Küçükçekmece Belediye Başkanımız yanımızda oldular bizleri onurlandırdılar yine ilçemizin siyasi Parti ilçe başkanlarımız hep zaman yanımızda oldular. biz Küçükçekmece takımıyız ilçemizde 38 futbol takım var bu takımlarımızın başkanları her zaman yanımda oldular bizleri tebrik ettiler.
 
İlçemizde 45 kulüpten oluşan Küçükçekmece Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneğimiz var ve Seymen Gençtürk başkanımızın biz bütün dostlarımın samimiyetiyle yanımızda oldular. Biz bu birliğimize çok önemsiyorum Küçükçekmecedeki tüm spor kulüplerimizin bir arada olması lazım neden bizim 38 futbol kulübü içinden kim üst liglerde oynama şansını yakalıyorsa bizim kulüplerimizin iyi oyuncusunu vererek destek olmamız lazım seyirci olarak destek verirse maddi olarak azda olsa İmece usulu onun yanında olalım birlik beraberlik içinde bir takımız Profesyonel lige oynasın Küçükçekmecenin markasını en güzel şekilde temsil etsin.
 
Bugün dünyada İnsanlar devletleri tanımaz amam tüm kulüpleri tanırlar artık futbol bacasız sanayi tanıtım, turizm aracı isim yapmış kişiler artık futbol üzerinde yapmışlardır dünyanın en zengin adamları adamalarını kimse tanımaz ama Futbol kulübü Başkanları, Teknik direktörü veya yöneticileri herkes tarafından bilinen bir reklam değeri yüksek bir reklam markasıdır.
 
Küçükçekmece Belediyesi’nin destek var mı?
 
Küçükçekmece Belediyemizin destekleri çok büyüktür. Küçükçekmece Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneğimiz ile birlikte ortak çalışarak ilçe sporumuza hizmet ediyorlar. Geçmişte AK Parti dönemde ve spora çok büyük yatırımlar ve destekler vermişlerdir önceki dönem ki belediye başkanlarımıza hizmetleri ve katkılarından dolayı kulübüm adına çok teşekkür ediyorum.
 
Yeni göreve gelen belediye başkanımız Kemal Çebi başkanımız geçmiş dönemde verilen destekleri devam ettiriyor. aynı zamanda çok büyük destekte vermeye devem ediyorlar maçlarımıza gelerek türbinde yerlerini alarak bizlere destekleri veriyorlar buradan desteklerini arak arkaya sıralamak istemiyorum belediye başkanımızdan çok memnunuz yönetim kurulu çok memnunuz spor kulübüne vermiş olduğu desteklerden memnunuz Küçükçekmece ilçesinin kulübü olduğumuz içinde çok şanslıyız.


2020/02/2020-02-08-12-18-53.jpg
 
Kulübün Ekonomik sıkıntıları nasıl aşıyorsunuz?
 
Şunu net söylemek istiyorum yönetim kurulunun bağışı veya hemşirelerine destek diye biliriz yani yönetim kurulunun desteği ile yani adın ne koyarsan koy yönetim kurulunun desteğiyle bu işler oluyor buradan bir kez daha Sinop spor yönetim kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
 
Yönetim kurulu arkadaşlarımızı mükemmel fedakârlıklar yapıyorlar bir bütçe oluşturduk ve bu bütçemizin yüzde 85 toplamış durumdayız iyi gidiyoruz bu sezon ki bütçemiz geçen sezon ki bütçenin üzerinde olmuştur. Bu sezon çıtamızı biraz daha yükselterek hedefimizi büyüttük onun için bu şekilde bir heyecanımız var hedeflerimiz var yönetim kurulumuza bunları konuştuk yönetim kuruluna aldığımız arkadaşlarımızı, dostlarımız dedikti sadece yönetim kurulu değilsiniz başarı istiyorsan öyle yazın buraya ben sadece paranı istemiyorum buraya yazılmasa da alırım senden dedim hepsinden Allah razı olsunlar beni kırmadılar ben Rafet Orhan’ın samimiyetini Sinoplular da olmasına mutluyum çok memnunum aradığım her insan İstanbul Sinop spor Kulübü destek ver dedim sen varsa sıkıntı yok diyorlar. Bende ben varsam değil spor kulübü varsa destek olun diyorum siz de takdir edersiniz bu işler biraz başa bağlı bunu söylemek istiyorum ama baştaki insana bağlı Ben asla yaptıklarını övünen bir insan değilim arkadaşlarımın yaptıkları ile övünen bir insanım ben değil biz olarak bakarım biz bir ekibiz yani takımızı buda böyle bilinsin isterim.
 
Kulübün Alt yapısını ile ilgili ne gibi çalışmalarınız var?
 
Sizin de bildiğiniz gibi ben ve yönetim kurulumuz 6 aydır kulübün yönetiminde 6 aydır bu işin tam içindeyim. Yönetim kurulunun oluşturduk altyapı sorumlusu olarak Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinin Başhekimi yardımcısı Metin Aslan Hocamı getirdik.
 
Metin Aslan Hocam bu çalışmalar neticesinde şu anda dosyalar halinde altyapı için şu şekilde bu şekilde kararımızı uygulama yapmak için toplantı yapacağız. Kulüp olarak önümüzdeki sezondan itibaren altyapı noktasında gerçekten ismi ile yaptıkları ile anılan bir kulüp olacağımızı adım gibi biliyorum. Sizde buna şahit olacaksınız şu anda raporlarımız Metin Aslan hocamızı düzenledi. Önümüzdeki yıl daha profesyonel daha kurumsal bir yapıya kavuşması için yönetim kurulu kararları alması gerekiyor. Yönetim kurulu kararlar alarak devam edeceğiz.  Altyapı olmadan üst yapı mümkün değil bunu binanın bir temeli kabul ediyorum görüyorum burada gençlerimizin her yıl 3-4 tanesini A takıma takviye yaparken Türk futbolunda yeni yetenekler kazandırmayı hedefliyoruz.
 
Bu sezon hayal kırıklığına uğratan maç oldu mu?
 
Kesinlikle hayal kırıklığına veya ümit imi yitirdiğim olmadı ben burada değerli kıymetli hocam üç yıldır kulübümüze hizmet eden Oğuz Karakaya Hoca ve ekibine çok güvenirim hocamın gözlerindeki umutsuzluğu gördüm onu da ben tedarik ettim o benim gözlerimde gördü o tedarik etti Futbolcu kardeşlerimle hep beraberiz antrenmanlar, kahvaltı, maçlarda soyunma odasında maça çıkarken hep birlikteyim onları evladım gibi seviyorum onların dediklerini makul derecede yerine getirmeye çalışıyoruz onlar beni bir babası ağbisi gibi seviyorlar biz umutsuzluğa kapılamadan biz bu ligin konumuna geldik.
 
İki hafta sonar grup maçlarımız sona erecek ve bölgesel lige çıkmak için klasman maçları oynayacağız. Oğuz hocamız ve ekibi doğrultusunda takviye yaptık tüm samimiyetimle söylüyorum. Bizim bu kardeşlerimize bölgesel ve profesyonel liglerde oynayan futbolcu kardeşlerimiz var takımızda bir birinden kaliteli kardeşlerimiz var bu kardeşlerimle hocasız bir toplantı yaptım.
 
Ben futbolcu kardeşlerime Fenerbahçe’de Emre Belözoğlu örnek gösterdim. Siz bu takımın abisi bu takımda futbolcu olduğunuz kadar abisiniz ağbi olduğunuz kadarda bu takımın hocasınız hoca olduğunuz kadar başkansınız ben size öyle seviyorum ona göre bakarak değerlendirin sadece orada forma giyecek yarın çıkacak adam olarak bakmıyorum bu kulübü lütfen benimseyin önemseyin ben size güveniyorum dedim ama onların talebi noktasında 3-4 futbolcu transfer edeceğiz.
Ben şunu söyledim futbolcu kardeşlerimize BAL çıkarın önünüze ne isterseniz ortaya koyacağım dedi.

2020/02/2020-02-08-12-19-03.jpg
 
Ben başka futbolcular vereceğim parayı da size vereyim gayret edelim dedim. Benim başarıma, alın terime şampiyonluğuma teşvik, şike gibi masa oyunlarından gelecek başarı olmaz olsun. Ben Rafet Orhan olarak da bu tür şeylere karşıyım bunun gibi şeyleri düşünmek istemiyorum böyle başarılı olmaz olsun spor yapanın kazandığı bir spor olsun ben bunu istemiyorum.
 
Son olarak neler söylemek istersiniz?
 
Başarıya koştuğumuz bu sezon bizlerden destelerini esirgemeyen Küçükçekmece Kaymamamızı Turan Bedirhanoğlu, Küçükçekmece İlçe Emniyet müdürü Uğur Özdoğanoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanımız Kemal Çebi, Küçükçekmece Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Dernek Başkanı Seymen Gençtürk,  AKParti, Cumhuriyet Halk Partisi, yeniden refah partisi, iyi parti, Milliyetçi Hareket partisi, Saadet Partisi ve Büyük Birlik partisi ilçe başkanlarımıza ilçemizdeki 38 futbol kulübü başkanı ve taraftarlarına SİYAD, SİNDEF Başkanları ve yöneticilerimize ve yağmur çamur demeden hep yanımızda olan 57 Taraftar grubumuza kalbi Sinop için atan herkese teşekkür ediyorum dedi.
 Röportaj / Yılmaz AKTEPE
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum