BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım kurban bayramında tatlı tüketimiyle ilgili tavsiyelerde bulundu

Bayramda kaliteli baklava alın, ailenizin, misafirlerinizin damağını şenlendirin

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım kurban bayramında tatlı tüketimiyle ilgili tavsiyelerde bulundu

Bayramda kaliteli baklava alın, ailenizin, misafirlerinizin damağını şenlendirin

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım kurban bayramında tatlı tüketimiyle ilgili tavsiyelerde bulundu
30 Haziran 2021 - 14:06

BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, kurban bayramında vatandaşların bildikleri, güvendikleri baklavacı ve tatlıcılardan alışveriş yapmalarını tavsiye ederek, kaydederek, “Kalitesiz kilo kilo baklava alacağınıza yarım kilo kaliteli baklava alın, afiyetle yiyin, sofralarınız ve damağınız şenlensin. Kalitesiz baklava alarak bayramınızı zehir etmeyin. Kaliteli baklava kullanılan malzemeleriyle, fıstığıyla, yağıyla, aromasıyla damağınızda lezzet şölenidir Baklavada kimyasal ve koruyucu bir madde kullanılmaz. Baklavadaki lezzet, dünyadaki hiçbir tatlıda yoktur” dedi.


Kurban bayramı adım adım yaklaşırken, tatlı üretimi ve tüketiminin zirve yaptığı bu günlerle ilgili olarak BAKTAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, vatandaşlara çok önemli tavsiyelerde bulundu. Mehmet Yıldırım, kurban bayramında vatandaşların bildikleri, güvendikleri baklavacı ve tatlıcılardan alışveriş yapmalarını tavsiye ederek, “Kalitesiz kilo kilo baklava alacağınıza yarım kilo kaliteli baklava alın, afiyetle yiyin, sofralarınız ve damağınız şenlensin. Kalitesiz baklava alarak bayramınızı zehir etmeyin. Kaliteli baklava kullanılan malzemeleriyle, fıstığıyla, yağıyla, aromasıyla damağınızda lezzet şölenidir Baklavada kimyasal ve koruyucu bir madde kullanılmaz. Baklavadaki lezzet, dünyadaki hiçbir tatlıda yoktur” dedi.

Yıldırım, her bayram dönemlerinde olduğu gibi bu günlerde tatlı üzerinden kontrolü çok zor olan kar fırsatçılarının ve merdiven altı üreticilerin türediğini kaydederek “Vatandaşlarımıza bayramlarda kaliteli baklava tüketmelerini tavsiye ediyorum. Baklava satın alırken bildiğiniz, tanıdığınız, güvendiğiniz, her zaman alışveriş yaptığınız, esnaflığına güvendiğiniz yerleri tercih edin. Bir kilo ucuz baklava alacağınıza yarım kilo kaliteli baklava alın ama yediğinizden lezzet alın, keyif alın. Kaliteli baklava kullanılan malzemeleriyle, fıstığıyla, yağıyla, aromasıyla damağınızda lezzet şöleni olacaktır. Baklavada kimyasal ve koruyucu bir madde kullanılmaz. Fıstığın, cevizin faydaları bellidir. Şeker, beyindeki mutluluk hormonlarını artırır. Baklavadaki lezzet, dünyadaki hiçbir tatlıda yoktur. Vatandaşlarımız baklavayı rahatlıkla tüketebilirler. Bununla birlikte baklavanın da azı yarar, ortası karar, çoğu zarardır. Baklavayı ölçülü şekilde tüketmek gerekir” ifadelerini kullandı. 

Bayramlarda tatlı ikramı geleneğimizdir

 

“'Tatlı mı tatlı ne olacak?' düşüncesiyle hareket edilmemesi gerektiğini belirten Başkan Yıldırım “Bayramlarda tatlı  ikramı bizim en önemli gelenek ve göreneklerimizdendir. Baklavacılarımız ve tatlıcılarımız bugünleri vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilmek için beklerler. Diğer yandan Anadolu’da gelenek olarak bir çok evde günler öncesinden ev tatlıları da yapılır. Ama vatandaşlarımız imkanı oranında evimde baklava bulunsun, misafirlerime ikram edeyim diye düşünüp satın almayı seçerlerse, kaliteli baklava alsınlar. “İyi baklava yiyelim, kurban bayramında sofralarımızı şenlendirelim, misafirlerimize ikram edip tatlı yiyelim tatlı konuşalım” diyorsanız; baklavanızı nereden aldığınızı iyi bilin! Kurban bayramında ağırlayacağınız misafirlerinize, ev ahalinize güzel bir baklava yedireyim diyorsanız, güvenilir baklavacılardan alışveriş yaparak kaliteli, nitelikli, lezzetli baklavalar ikram edin” diye konuştu. 

 

Kaliteli baklava 5 duyuya hitap eder

 

Kaliteli bir baklavanın 5 duyuya hitap etmesi gerektiğini ifade eden Yıldırım “Kaliteli baklava, önce saman sarısı rengiyle öncelikle göze hitap eder. Çatalı batırdığınızda çıkardığı hırşş sesi ile kulağa hitap eder. Çatalı ağzınıza götürürken tereyağı aromasını kokladığınızda nefis rayiha burnunuza hitap eder. Daha sonra ağzınızdaki müthiş lezzetiyle damak tadınıza hitap eder. Ve en son midenizi yakmaz, kalitesiyle midenize hitap eder. Biz BAKTAD üyelerimizin Ramazan ayında kaliteli, nitelikli baklava ve tatlı üretimleriyle insanlarımızın sofralarını şenlendirmelerini bekliyoruz. İnanıyoruz ki yüzlerce BAKTAD üyemiz yılın 365 gününde olduğu gibi Ramazan ayında da tatlıcılara koşan insanlarımıza en doğal, en natürel, lezzetli ve damak tadına hitap eden ürünleri sunacak, onlara en güzel hizmeti yapacaklardır” açıklamasını yaptı. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum