Huzurumuz Kaçtı
Hasan Karabulut

Hasan Karabulut

Gazeteci-yazar

Huzurumuz Kaçtı

06 Temmuz 2018 - 02:03

 

Huzurumuz kaçtı

Bursamız’da neler oluyor!

Çarşamba valilik binamızın bulunduğu semt. Ufak tefek itiş kakışmalar oluyordu. Fakat şehrin göbeğinde valilik binamızın dibinde palalarlainsanlara saldırmak da ne demek oluyor?
En merkezi yerlerden birinde bunlar yaşanıyorsa diğer bölgelerde yaşanan/yaşanabilecek olaylarıdillendirmek bile istemiyorum.
Bursamız ne zaman sakin/emin belde olacak?
Dün akşam saatlerinde bir iki kendini bilmez Suriyeli sebebi nedendir bilinmez bir kahvehaneyi basıp elindeki palalarla insanlara saldırdı.
Saldırı duyulunca bu sefer kahvedekilerin yakınları Suriyeli guruba karşı saldırıya geçti. Kısa sürede mahallede yaşayan tüm vatandaşların huzurukaçtı. Yaşlılar çocuklar gözyaşlarına boğuldu.
Ardından mahallede toplanan gençler Suriyelilere ait bazı iş yerlerinin camını çerçevesini indirdi. Çarşamba Mahallesi’nde yaşanan istenmeyen olaydan dolayı Altıparmak, Hocahasan, Çırpanmahallelerinde de insanların huzuru bozuldu. Polis ekiplerinin üstün gayretleri neticesinde 500 kişiye ulaşan topluluk zor ikna edildi. Gündüz başlayan olaylar gece geç saatlere kadar devam etti. Polis ekipleri sabaha kadar bölgeyi gözetim altında tuttular.
Dağ başında mı yaşıyoruz!
Palalarla kahve basıp insanlara saldırmak da ne demek?
Suriyeliler şayet kesici alet kullanmayı biliyorlarsa neden palalarını Suriye’de kendilerini vatanlarından edenlere karşı kullanmadılar? Ülkelerine sahip çıksaydılar ya!
Neden bir insan eline aldığı kesici alet ile başka bir insana saldırır ki? Hak, hukuk, adalet neden bertaraf ediliyor.
Suriyelilerin kargaşa çıkardıkları bu kaçıncı olay. Yok ev sahibi kira istedi, yok fatura ödenmediği için hizmet durduruldu diye ne çok olay yaşandı. Çarşamba da yaşanan palalarla insan kesmek son damlayı koydu bardağa diye düşünüyorum.
Öyle herkes kafasına göre kendi adaletini uygulayacakları bir yer mi Bursa. Bir haksızlık varsa yetkili mercilere bildirilir nihai kararı/cezayı devlet mekanizmaları verir.
Çocukken bizim bir Roman komşumuz vardı. Oğlu biraz yaramaz bir şeydi. Ama hep birlikte oyun oynar, koşar eğlenirdik. Kimseyi ötekileştirmezdik. Roman komşumuzun oğlu bir gün bir başka komşumuzun oğlunu dövmüştü. İki komşu arasında şöyle bir diyalog geçtiğini hatırlıyorum. ‘Senin çocuk bizimkini dövmüş komşu, çocuğuna bir şey söyle, -neden dövmüş ki, -senin oğlan bizimkine sövmüş, -neden sövmüş?’ Dediğinde, komşu Roman komşumuza bir şey söyleyememişti. O da benim oğlanı dövdüler deyip gidip kavga etseydi olaylar dün gece yaşananlara dönerdi.
Şimdi belki de bizim kahvedeki vatandaşlar Suriyelilere bir şeyler yapmış olacak ki Suriyeliler durup dururken saldırmadı diyelim. Ya da Suriyeliler bir şeyler yaptı ki bizim mahalleli yapılana cevap verdi. Ancak hiç kimsenin başka insanların huzurunu bozmaya hakkı yok. Bizleryasama-yürütme ve yargının bulunduğu bir ülkede yaşıyoruz. Ne demek palaları al git insanları doğra, akıl almaz bir şey.
Suriye’den Bursa’ya göç oldukça fazla aynı zamanda Suriye’nin en büyük alimleri de Bursa’ya yerleşmişler. Yani kültür kaynaşması olacaksa en kolay Bursa’da olmalı.
Zor günler yaşıyoruz. İnsanların birbirlerine tahammülü kalmamış. Bu zor günlerde ortak değerlerimiz bizi birbirimize kenetleyecektir. Küçüklerimize şefkat merhamet, büyüklerimize saygı, kaybetmek üzere olduğumuz en önemli hazinelerimizdendir. Bizim en büyük toplumsal kültür değerlerimizden ahlak ve maneviyatımıza ne oldu.  
En başta Sayın Bursa Valisi olmakla beraber tüm emniyet görevlilerimizin, halkımızın ve hepimizin birey olarak taşın altına elimizi koymamız ve huzur ortamını sağlamamız gerekiyor.

Kaynak: Hicrethaber/ Talip AKSOY

YORUMLAR

0 Yorum

× Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

İstanbul Yağışlı Bir gün Geçiriyor

Özel Hastane'de Yangın 2 Ölü Var

Suruç'ta Tefeciliğin Siyasetteki Pisliğinin Gerçekliği

Suruç'ta Hdp Cenaze Gerginliği

Şikarci Kandil Operasyonu'nu Desteklemiyoruz

Suruç'ta Ak Partili Aday ve Saldırı Ölüler Var

bursaaltıparmakÇekirgepalasuriyelilerhasan karabuluterbakan vakfı bursakestelgürsu

 İlginizi Çekebilecek Haberler

Sınava Giderken Kaza Yaptı

Çakıcı'ya Süresiz Ziyaret İzni

Başkan Erdoğan Soylu'ya Sahip Çıktı

İstanbul Dikkat Yağış Var

İstanbulluların 'Dolu' Önlemi

Suriyeli Kızın Katili Amcası Çıktı

Gaziantep'te Damat Dehşeti

Kaza! Kamyonet ile Otomobil Çarpıştı: 2 Ölü, 6 Yaralı

YORUMLAR

  • 0 Yorum