PROSTAT BEZİ GÖREVLERİ, SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ
Dr.İsmail Soner SEKMAN

Dr.İsmail Soner SEKMAN

PROSTAT BEZİ GÖREVLERİ, SORUNLARI VE ÇÖZÜMÜ

02 Ocak 2014 - 00:46

Prostat bir dış salgı bezidir. Ayni zamanda organizmanın ikincil seks organıdır. En önemli vazifesi meninin %95' ini teşkil ederek meniyi sulandırmaktır. Böylece sıvının miktarını çoğaltarak döllenmeyi kolaylaştırır.

Prostatik dokuda yüksek konsantrasyonda çinko vardır. Çinkonun karbonik anhidraz ve dehidrogenez enzimleriyle ilişkisi vardır. Çinko yetmezliklerinde prostatın fonksiyonları aksar. Prostat, erkekte idrar kesesinin altında bulunan küçük bir salgı bezidir. Normal prostat ağırlığı yaklaşık 18-20 gram kadardır. Prostat salgı bezi her erkekte bulunur ve mesane (idrar kesesi) çıkımında idrar yolunu sarar. Prostat ergenlik yaşına kadar aktif değildir. Ergenlikte aktivite göstermeye baslar.

Ortalama 25 yaşına kadar fonksiyonları artar ve daha sonra faaliyetinde yavaş yavaş azalma görülür. Prostat görevini yerine getirmediği zaman Cinsel sorunlar başlar.

Özellikle sertleşme sorunu ortaya çıkar. Genç erkeklere tavsiyem, kesinlikle ama kesinlikle ayakta iken işemeyin. Bir erkek, çişini oturarak yapması durumunda, mesanesine/sidik torbasına uygulanacak olan basınç ile, idrarın tamamını boşaltır. Bu durum ise prostatta hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Bunun yanında, böylesinin daha temiz ve dolayısıyla daha steril olduğunu biliyorsunuz.

Bu konuda Sevgili peygamberimizin bazı hadis-i şeriflerini hatırlayalım.

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi: "Herkim size Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in ayakta bevl ettiğini söylerse, onu tasdik etmeyin. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sadece oturarak bevl ederdi." Tirmizi 12, Ebu Avane 1/198, Nesei 29, İbni Mace 307, Tayalisi 1010, Albânî Sahiha 201 Başka bir hadis-i Şerifte ise ; Abdurrahman bin Hasene (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: "Amr bin Âs ile birlikte oturuyor idik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) elinde bir kalkan olduğu halde yanımıza çıktı. Müteakiben onu kendisine sütre edinip oturarak bevl etti. Biz aramızda konuşarak, kadınlar gibi bevl ediyor dedik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yanımıza gelerek: 'İsrail oğullarının arkadaşı olan kimsenin başına geleni bilmiyor musunuz? Onlara bevl isabet ettiğinde orayı keserlerdi. O kimse İsrail oğullarından bunu yasakladı. Neticede bu kimse kabrinde azaba uğratıldı' buyurdu." Ebu Davud 22, Nesei 30, İbni Mace 346, İbni Hibban 3127, Tayalisi 519, Humeydi 882, Hâkim 1/184, Beyhaki 1/104, Ahmed bin Hanbel 4/196 Sağlık açısından ayakta işememek gerekiyor.

Günümüz modern yaşam koşullarının getirdiği olumsuzluklar yüzünden, Prostat ile ilgili sorunların artması anormal değil, hatta bence normal. Yani ben bu kadar hastalığı çok görmüyorum. Hatta az bile. Eksik beslenme, gıdaların içeriklerinin değişmesi sonucu yeterli besinleri alamamamızın yanı sıra ayakta bozulan küçük abdestler…

Hatta buna camilerdeki tuvaletlerde de dahil. Kadınlar gibi oturacakmıyız hocam ? diyenleri duyar gibi oldum. Evet, oturarak abdestinizi bozun. Eğer prostat dolayısıyla cinsel hayatınız sizin için önemli değilse, siz bilirsiniz. Prostat sorununu çözmek için Sweetpower ürünümüzde Yakı otu başta olmak üzere mükemmel bitkilere yer verdik, hatta baş tacı yaptık. Biz ne kadar önemli dahi olsa, bitkilerin isimlerini saklamıyoruz, ne kullanıyorsak sizinle paylaşıyoruz.

Bu arada her gün 2 adet yerli ceviz içini ve bir avuç kabak çekirdeğini yemeyi de unutmayın.

 

 DR İsmail soner SEKMAN

DETAYLI BİLGİ İÇİN

İLETİŞİM:

 

0532 457 44 05

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum