Vicdan ve Ahlak
Talip AKSOY

Talip AKSOY

Vicdan ve Ahlak

04 Şubat 2018 - 00:20 - Güncelleme: 04 Şubat 2018 - 00:36

Vicdan Ahlak

Merhabalar kıymetli dostlar eşrefi mahlukat olan güzel insanlar merhabalar!

Yedi bölge, bir memleket, iki milyarlık İslam alemi ve yalancı dünyanın öteki insanları,sizlere de merhabalar!...

Yüce yaratıcı Allah Teala (c.c) ayeti kerime'sinde biz insanı en güzel bir şekilde" ahseni takvim " üzere yarattık buyuruyor.

Vicdan ve ahlak biribirilerine yakın olmazsa olmaz iki kardeştir.Vicdansız insan da Ahlak olmazken, ahlaksız insanda da vicdan hiç olmaz.
Yapılan bir işte önümüze gelen bir durumda, vicdan bizi yönlendirecektir,eğer ki itidal ile hareket eder , nefsimize değil hakka adalete dayalı bir durum sergilersek,o zaman Ahlak bizim başımızın tacı olmuş olur.


Mahlukat belli evrelerden sonra eline geçirdiği imtiyaz ve güçten sonra,kendisinden düşük olan, gücünün yettiği Mazlum kimselere zulmetmektedir.
Halbuki yaratıcı ne güzel demişti:Biz insanı En güzel en mükemmel bir şekilde yarattık.Bir evlat,bir eş,bir baba,bir anne olarak bizleri Hulk etmişti.
Güçlü olmak kimseye zülmetmeye, kişilik haklarına saldırmaya,bir imtiyaz maalesef vermemektedir.Maalesef insan bunların tersini yapmakta,zulüm işkence, sürgün,istila,işgal,cinayet, tecavüz etmektedirler.
Allah bu tür mahlukata Kur'an-ı Kerim'inde Zalimler,kimi yerde fasıklar,kimi yerde de küfreden inkarcılara, kâfir demektedir.

İşte insan kimdir? kendini sorgulaması hesaba çekmelidir.zalim mi?Mazlum mu?mustazaf mı ?
Fasık mı ? kendisine baksın.
Dünya herkese yeter artar bile işte insan toprak fazlalığına duymamaktadır,yer altı yer üstü zenginliğine duymamaktadır,o yüzden anlaşmazlıklar ve kavgalar çıkmakta hak ihlalleri gerçekleşmektedir.

Tarihte hiçbir zalim illelebet hükümran olmamıştır,hiçbir şekilde hayırla yad edilmemiştir.

İnsan rabbine kul,kullarına iyilikle ihsanda bulunmak üzere hayra motor,şerre fren olmak üzere görevlendirilmiştir.


Yukarda bahsettiğim gibi Habil,kabil ile başlayan hak batıl,iyi ile kötünün mücadelesinde hak her zaman üstün olmuştur.Çünkü hak Allah'ın sevdiği güzelliklerin yapılmasından dolayı hami Allah'tır.

Ateş,su, ve ahlak bir yolda buluşmuşlar.Tanıştıktan sonra bir muhabbete tutuşmuşlar.Başlamışlar kendilerini tanıtmaya.

Ateş başlamış söze.:
Bendeniz ateş: Ben demiş kimi zaman karanlıklarda,kimi zaman soğuklarda ısınmaya sebebim.Kimi zaman güneşim,kimi zaman bir kor parçasıyım yakarım hoşuma gitmediğinde önüme ne gelirse.Çok iyiyimdir.Benden çok kere istifade edilebilir der ve ekler ateş.Fakat bir sinirlenirsem yakarım etrafımda ne varsa kimi zaman yangın olurum ansızın yakalarım en boş anlarda der.Onun için benimle aranızı iyi tutun der.

Su başlar söze:
Bendeniz der su: Hayat kaynağıyımdır.Yokluğum çok kötüdür.Ben olmazsam yaşayamaz mahlukat.Her hayatta ben varım der.Benim olduğum yerde hayat.Sonra başlar ateşin yaptığı gibi zararlarından bahsetmeye.

Fakat der ben bir kızarsam sel olurum bazen,bazen bir fırınayla gelirim ne varsa yutarım der.Onun için benle aranızı iyi tutun der.

Sıra gelir ahlaka
Bendeniz ahlak: Hayat düzeninde benim yerim başkadır der.Benim hiç bir kötülüğüm yoktur.Kimseyi de tehdit etmem der.

Sonra ateş girer söze
ben bu arkadaşlığı çok sevdim der.Hani olur da bir gün birbirimizi kaybedersek nasıl buluşacağız der.

Su derki beni kaybederseniz eğer bir yağmur gördüğünüzde kaçmayın yaklaşın ben orada olurum der.

Ateş derki beni kaybederseniz eğer bir duman görürseniz,bir sıcaklık hissederseniz hemen gelin ben orada olurum der.

Sıra gelir ahlaka söylediği söz çok manidardır.
Siz siz olun beni sakın kaybetmeyin der.
EĞER BENİ BİR DEFA KAYBEDERSENİZ BİR DAHA BULMANIZ MÜMKÜN OLMAYABİLİR..İnsan bir öteki insandan farklı düşüne bilir, farklı görebilir, ekonomik olarak üstün olabilir ama bütün bunların sonucundan zulmetmeye bir hakkı yoktur.
Zulüm ile abad olunmaz,zalimler ve zülümleri'nin bir sınırı bir miladı vardır elbette.

Günümüzde maalesef apartman dan siteye mahalleden ilçeye,ile, bölgelere,ülkelere ve dünyaya hükmetmek isteyen insan zalim olabiliyor.

Zalimler ve zulmetmeye meyilli kişilerin,tarihte bu kimselerin helak olduğunu ve yıkıldılarını gördük.

Maide süresinde yaradan "Allah'ın hükmü ile hükmetmeyeler kafirlerin ta kendisidirler.....zalimlerin ta kendisidirler.... fasıkların ta kendileridirler''buyurur.

İşte insan kendini kaybederse ,verdiğimiz örnekte de olduğu gibi ahlakı kendinden ayrı tutarsa zalim olabiliyor,hain olabiliyor,katil olabiliyor,Ahlak her alanda olması gereken bir güzel olgudur.
Hayatta ,sanatta,fende,Ticarette,siyasette, eğitimde yani hayatın her alanında her zamanında ahlak olmazsa olmazdır.

Biribirilerine saygı ve sevgi içerisinde bulunamayan bir ev,bir komşu,bir işyeri,bir mahalle,bir devlet bir dünya yasanilamaz hale geliyor işte.

İnsanlığın en sereflisi Hazreti Muhammed a.s " Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" demezmiydi.

Bu gün İslam olduğumuzu ve rehberimiz Rasulullah diyerek övündüğümüz resulü kibriyanin ne kadar ahlakı kişiliği davranışı biz ve siz inanan insanlarda mevcuttur.
Müslüman elinden dilinden emin olunan kişidir.
Bu gün Müslüman müslümana güvenmez durumdadır.Hırsızlık, haksızlık,zulüm çoğunlukta müslüman beldelerinde hüküm sürmektedir.bunların sebeplerinin ne olduğuna bakmadan evvel kendimizi muhasebeye çekelim öncelikle.
Allah hiçbir kuluna zulmetmez haşa,kuluna düşmanlık etmez.Yolundan sapanlara,ve yanlışlıklar yapan kullarına azıktıklarında ders olsun diye musibetler verir.

Veda hutbesi de o muazzam sözleriyle hatemül enbiya ne demişti ?Müslümanların Allah'ı inkâr etmeyeceğini ve dünya malı ve makam mevki peşinde koşacaklarını söylemişti.

Bu gün sakallı Hüsnü amcalar,başı örtülü kot pantolonlu bayanlar, farz olduğu için değil tarzı olduğu için örtünen hüsnüyeler, şalvarlı bankadan çıkmayan ehli sünnetçiler,ehli beyt diyerek o kutlu tertemiz aileye kendini kerhen!bağlayan çakma ve sahtekarlar! ne kadar dürüstsünüz.Toplumda ne kadar emin ne kadar sözünüz dinleniyor.?
Son 20 yıldır eleştiri yaptığınız bir başka toplumdan daha ahlaksız daha hırsız daha sapkın bir hal aldınız.

Giden Ahlak yerine toplum artık fuhuş, rüşvet,uyuşturucu, şiddet, cinayet ile yerini bırakmış durumda.

Geleceğimiz çocuklarımıza ve toplumumuza bırakacağımız Ahlak ve erdemli bir yaşam ile gelecek inşaasını yapmaktır.Toplumlar Ahlaksızlık ile çökerler,bütün bu yanlışlıklara karşı bana ne diyemezsiniz çünkü sizinde bir eviniz,bir evladınız,bir yakınınız vardır.


Ne yaparsak yapalım ahlakı yapacağınız her işte eksik etmeyin,yanımızdan ayırmayalım.

Bir çok toplum ahlaksızlık yaptığı için helak olmuşken biz siz kime güveniyoruz,bizim ne özelliğimiz ne albenimiz var.


Allah'a emanet olun.
Vesselam...YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar