ÖLÜMÜNÜN SENE-İ DEVRİYESİNDE MUHAMMED ALİ
Reklam
Reklam
Doğan Bekin

Doğan Bekin

Yazar

ÖLÜMÜNÜN SENE-İ DEVRİYESİNDE MUHAMMED ALİ

05 Haziran 2018 - 13:03

ÖLÜMÜNÜN SENE-İ DEVRİYESİNDE MUHAMMED ALİ'YE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ. )
MALCOME - X VE MUHAMMED ALİ’NİN İSLAM İLE MÜŞERREF OLUŞU 

Muhammed Ali, Wallace Fard Muhammed’in kurduğu “Islam Ümmeti”(Nation of Islam)cemiyetinin çizgisini takip ederek, bu hareketin kurucusu Wallace Fard’ın aniden ortadan kayıp olmasından sonra hareketin başına geçen Elijah Muhammed ile tanışması onun için bir dönüm noktası olmuştur. Muhammed Ali, Elijah Muhammed’i yakından takip edip, sohbet ve konuşmalarına azami ölçüde devam etmeye çalışıyordu. 
Muhammed Ali’yi gerçek anlamda Muhammed Ali yapan faktör ise, Malcolm X, namı-ı diğer El-Hacı Malik El-Şabaz ile yakınlaşması olmuştur. Malcome-X, Muhammed Ali'nin İslami anlayış konusundaki fikirlerinin olgunlaşmasında büyük katkıları olmuş bir liderdir.
Malcolm X, insan haklarını savunurken aynı zamanda ırkçılığa karşı da şiddetli bir duruş sergilemeye çalışıyordu. Bu onu Elijah Muhammed’den ayıran en önemli özelliği idi. Elijah, Afro-Amerikalıların haklarını savunurken “ırkçılığı” ön plana çıkarıyordu, oysaki Malcolm-X ise, “İslam Kardeşliği” fikrini ön plana çıkarmaya çalışıyordu.
İşte bu noktadan hareketle, Muhammed Ali, büyük önem verdiği ve takdirle andığı Malcolm X’in fikriyatını takip ederek, tüm hayatı boyunca “birlik ve kardeşlik ve barış” fikrinin savunuculuğunu yapmıştır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum