ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ TÜRKİYE
Ahmet ÇİÇEK

Ahmet ÇİÇEK

      ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ TÜRKİYE

06 Şubat 2018 - 12:45

                                    ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ TÜRKİYE

         Özgürlük ilkesi kesimlerce tartışılır.Genel de oysaki özgürlük anlayışı kişiye göre değişkenlik gösterirken,saygı çercevesini  aşabiliyoruz . Gerekçesi aslında basit iç siyasetteki kutuplaşmalar,akabindeki gruplara ayrılıp zaman içersinde ise siyasi grupların dağınık bir siyasi arguman oluşturup demagoglar türetmekdense içeride karşıt gruplar bir bütün halinde organize olabileceği  bir sistem ile hareket mekanizmasını genişletebilecegindendir.Bu yüzden  ülke içerisinde radikal değişiklikler yapılacağı dönemler de referandumlar ile demokrasi sorunsallığı yerine getiriliyor.

      Özgürlük düşüncesi kesimlerce farklılık göstermesi şahsımca bir bakıma kültürel yapımızı tetiklediğindendir.Ülkemizdeki bu  anlayış,yakın tarihde  baskıcı bir rejim oluşumunun gerekçesi değil midir? Bugün yaşananlar bir kesimin belkide özlük haklarını arayışı,isteği,talebidir. Madem özgürlük herkes için aynı;İskilipli Atıf Hoca'yı,ismini bildigimiz bilmedigimiz kişiler,28 şubatlar bunlar hep birilerinin özgürlük anlayışı için yapılmadı mı? Hak olan bir değil midir?Hak baki ise hakaniyet içersinde neden yaşayamadık?

      Bugün Mustafa Kemal Atatürk'ü eleştirenler gecmişde baskı altında  yaşam savaşı verirken ötekileştirilirken,ayrıştırılırken soyutlaştırılmış olanlar bastırılmış olan duygularını açığa vurmasıdır.

       Kemalizm anlayış altında toplanmış olan gruplar sosyalist,kominist, ulusalcısı,liberali ve birkaç kesim bu düşünceyi mi benimsiyor yoksa ülke içersindeki ürettikleri siyasi hareketler ile Mustafa Kemal Atatürk kalkan olarak kullanıp karşıt düşünce ve ideolojileri düşman göstermiyor mu? Bir bakıma Atatürk düşmanı oluşumunda zemin ve alt yapı oluşturmaktadır. Karşıt grupların direngi ve esas aldıgı tek konu,oysa baki olan devlet olması istiklalin sadece Allah'ta olduğu istikrarın bizler ile sürdürülebilmesi  değil midir?

 

      

YORUMLAR

  • 0 Yorum