Suriye İç Savaşında İftira Ve Hile
 Ahmet CEKİN

Ahmet CEKİN

Suriye İç Savaşında İftira Ve Hile

30 Kasım 2016 - 10:11

Yirminci yüzyılın ikinci yarısı, esasında yeni bir silahın – bilginin -  ortaya çıkışıyla dikkat çekti. Buna uygun olarak, yeni bir savaş türü – bilgi savaşı – ortaya çıktı. Ve internetin icadından önce bilgi savaşı, medyaya erişimi ciddi biçimde kısıtlasa da, dünya çapında uydu televizyon ağının ortaya çıkışıyla, “bilgi alanları” arasındaki bütün doğal sınırlar ortadan kalktı.

 

“Rakip ordular”, “düzenli ordular”ın “normal” savaşlarda yaptığı şekilde, diğer halkaların topraklarını işgal etme ve savaş operasyonları yapma imkanına sahiptirler.

 

Büyük çaplı bilgi savaşı pozisyonu olarak, pan-Arap Katar Emiri’nin uydu kanalı “El-Cezire”nin kuruluşu düşünülmelidir. Gerçekten, kanalın ilk yayınından bir önceki yıl olan 1995’te, Ulusal Savunma Enstitüsü’nden bilgi savaşları uzmanı Libiki Martin, askeri çatışmalar başlatma ve caydırıcılıkta uluslararası TV kanallarının rolünde büyük bir artış olacağını öngörmüştü. Bilgi savaşının bir aracı olarak “El-Cezire”, olayları sadece iletmemekte, ayrıca kamuoyunu manipüle etmek amacıyla kasti olarak çarpıtmaktadır.

 

Bugün, Suriye’de Beşar Esad yönetimine karşı bilgi savaşının ön cephesinde, Katar kanalı “El-Cezire”nin lider konumda olduğu bir sır değildir. “Suriye isyanı” komplosunu kuran ve rayına oturtan bu kanaldır. Ayrıca, Katar tarafından finanse edilen kanal yönetimi ideolojik yayın yapmakta ve Suriye’deki savaşçıları mobilize etmektedir.

 

Büyük para kaynakları ve Batılı “dostlarının” geniş sırtının arkasına saklanarak, Katar “sahne arkasında” faaliyet göstermektedir.  Esad yönetiminin devrilmesindeki menfaatinde ekonomik bir yön vardır.

 

 Katar’ın gaz sanayisi, sektördeki diğer şirketlerin, özellikle İran’ın çıkarlarına karşıdır. Katar Gaz filosu 54 özel gemiden oluşmaktadır – 270,000 ton sıvılaştırılmış doğal gaz taşıma kapasiteli Güney Kore imali gazoperevozchikov sınıfı Q-max ve 166,000 ton kapasiteli Q-flex. Bu güce rağmen, Avrupa gazı boru hattını ele geçirmek için, Katar en azından Akdeniz, ve en iyi ihtimalle Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşma ihtiyacındadır.

 

Aslında bu sadece Suriye aracılığıyla yapılabilir ve bunu Suriye’nin stratejik müttefiki İran asla kabul etmeyecektir. Bu nedenle Katar kanalı El-Cezire, sabahtan akşama kadar Suriye’nin problemleriyle ilgilenmektedir, Katar Hava Kuvvetleri taşıyıcıları, yığınla silahı asilere ve isyancı “Özgür Suriye Ordusu”na taşımaktadır. Tanıtım kampanyalarında doğrulanmamış verileri kullanarak bütün suçlar hükümet güçlerine yöneltilmektedir.

 

Fakat söylenildiği gibi, iyi niyetle söylenen yalan mübahtır, ve Suriye’de hakimiyet kurma ve milyarlarca dolarlık projelerin gerçekleştirilmesi uğruna, Katar uydu kanalı El-Cezire, bilgi ve provokatif metotları kullanarak Suriye’deki çatışmayı beslemeye devam edecektir.

 

Bir Fransız atasözü der ki: “İftiracı akıllı eller – korkunç bir silahtır”. Bugünlere kadar Fransız askeri ekipmanlarını tercih eden Katar’ın, bunları günümüzde ABD ekipmanlarıyla değiştirdiği ve siyasi ve iktisadi çıkarlarını yerine getirmek için bunlar gibi yıkıcı metotları kullandığı görülmektedir. Fakat, her yerde ve her zaman aleyhte konuşan kimseler vardır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum